9 novoročných predsavzatí, ktoré posunú vaše záhradkárčenie na lepšiu úroveň
Nový rok začal a s ním prichádza príležitosť učiniť malé, no aj tie dlhšie odkladané zmeny. Ak je záhradkárčenie a pestovanie rastlín vašou záľubou, môžete v tejto oblasti urobiť niekoľko pozitívnych krokov vpred. Do akých predsavzatí sa oplatí investovať čas, aby ste si takto o rok mohli povedať, že ste zase o kúsok lepším a skúsenejším záhradkárom? Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi.
1. Ovládnuť umenie prerezávania drevín
Pochopiť pravidlá rastu ovocných drevín a osvojiť si základné techniky správneho rezu nie je jednoduché, ale ani nemožné. Chce to isté vedomosti o zabezpečení zdravej fyziologickej rovnováhy medzi rastom a optimálnou plodivosťou a vytvorenie dobrých svetelných podmienok v celej korune. Ak by ste sa v tejto oblasti chceli zlepšiť, pozrite si napríklad články:
2. Pokúsiť sa vylepšiť kvalitu pôdy
Zdravá pôda znamená prosperujúce rastliny. Základom je poznať vlastnosti pôdy. Máte pôdu piesčitú, hlinitú alebo ílovitú? Poznáte jej pH, výživnosť a hodnoty jednotlivých zložiek? Ak nie ste spokojní s doterajšími pestovateľskými výsledkami, pokúste sa čím skôr zistiť, na akom „základe“ vaše záhradkárčenie stojí a padá, a potom cielene vylepšujte kvality pôdy vhodným prihnojovaním, kompostovaním a vylepšovaním štruktúry pôdy.
3. Rozžiariť záhradu farbami
Chvíľu sú záhony rozkvitnuté tak, že neviete, kde sa pozrieť, onedlho však zívajú niektoré miesta prázdnotou… Na pestovaní okrasných rastlín je skvelé to, že vždy sa nájde aspoň malé miesto na nový prírastok. Ak stavíte na rastliny, ktoré kvitnú rôznymi farbami a v rôznych termínoch, záhrada vám bude robiť radosť v každom ročnom období.
- 10 rastlín, ktoré vám spestria jar na záhradke
- Leto bude farebné, ako nikdy predtým! Postará sa o to týchto 10 kvitnúcich trvaliek
- 10 najkrajších rastlín, ktoré dodajú vašej záhrade nádherné jesenné farby
4. Zasadiť viac kvetov pre opeľovače
Prečo sú opeľovače pre záhradu potrebné? Bez nenápadnej, no veľmi užitočnej činnosti včiel, čmeliakov a motýľov je šanca na bohatú úrodu podstatne nižšia. Prilákať ich môžete tak, že im vytvoríte atraktívne podmienky a ponúknete kvitnúcu potravu od jari až do jesene. S tým sú nápomocné najmä poľné rastliny alebo kvetinové zmesi pre opeľovače.
- Pomôžte včelám, aby vo vašej záhrade prežili
- 3 jednoduché spôsoby, ako podporíte opelenie vo vašej záhradke
5. Naučiť sa pestovať nové druhy rastlín
Záhrada je miestom takmer nekonečných možností. Nemusíte sa každý rok držať iba overených odrôd. Prebuďte v sebe chuť experimentovať a pustite sa do pestovania menej známych rastlín alebo vyskúšajte celkom nové druhy zeleniny. Napríklad – máte problém dopestovať uhorky? Vyskúšajte ačokču, ktorá je známa aj ako „paprikouhorka“.
6. Efektívne využívať bioodpad
Separovanie odpadu sa stalo súčasťou mnohých domácností. Bioodpad priamo z kuchyne nie je zanedbateľným množstvom a ak sa k nemu pridajú aj rastlinné zvyšky z izbových rastlín a záhrady, razom naberá solídny objem. Bola by škoda nevytvoriť z neho kompost bohatý na živiny. Pozrite si niekoľko článkov na túto nikdy nestarnúcu tému:
- Ako si v záhrade vyrobíte vlastný kompost a čo o ňom potrebujete vedieť
- 12 cenných tipov a rád na úspešné kompostovanie
- Chyby pri kompostovaní, ktoré môžu zničiť výsledok: Bod číslo 7 je často prehliadaný
7. Zužitkovať na maximum dažďovú vodu
Suché letá sú pre záhradkárov pohromou. Nie každý sa dokáže rýchlo prispôsobiť a pestovať rastliny s nižšími nárokmi na vlahu. Potreba častého zavlažovania však zvyšuje finančné nároky domáceho pestovania. Jeden zo spôsobov, ako šetriť pitnú vodu aspoň do istej miery, má podobu zachytávania dažďovej vody do vhodných nádob, sudov či nádrží.
- Ako zberať dažďovú vodu a použiť ju v záhrade
- Aké sú najlepšie riešenia na zachytávanie dažďovej vody v záhrade?
8. Posilniť odolnosť záhrady
Odolnosť záhrady môžete vylepšovať na rôznych úrovniach. Základom je posilniť odolnosť voči škodcom, chorobám, ale aj poveternostným vplyvom. Ak vašu záhradu trápia silné poryvy vetra, erózia svahu alebo opakovane stojaca voda v trávniku a sade, máte ihneď jasných adeptov na tohtoročné projekty.
- Ako spevniť a stabilizovať svah v záhrade, aby sa zemina nedostávala na príjazdovú cestu
- Ako fungujú vetrolamy na záhrade a z čoho ich vytvoriť?
- Horúčavy, prudký lejak i vietor? Takto pomôžete záhrade a ochránite pestované rastliny
9. Nájsť si čas na oddych v záhrade
To najdôležitejšie na záver – nestaňte sa otrokom vlastnej záhrady. Nájdite si čas vychutnať si záhradu naplno v hlavnej sezóne, kedy všetko kvitne, rozvoniava a bzučí. Je totiž ľahké spadnúť do kolobehu povinností a neodkladných prác, no nezaškodí si v záhrade iba tak posedieť a načerpať kedykoľvek z jej živej energie.
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Komentáre