Opeľovanie ovocných stromov
Zdroj: Shutterstock

Ako zabezpečiť opelenie ovocným stromom

Aby mohol hmyz splniť svoju úlohu, rozhodujúce je počasie počas kvitnutia plodov. Počasie síce neovplyvníte, stále však existuje niekoľko trikov, ako zabezpečiť, aby boli vaše ovocné stromy oplodnené.

Či už jablone, čerešne, alebo ríbezle, takmer všetky ovocné stromy a bobuľoviny sú závislé od opeľovania včelami, čmeliakmi a iným hmyzom. Ak je na jar v období kvitnutia veľmi chladno a hmyz sa príliš zdráha prebudiť zo zimného spánku, miera opelenia ovocných kvetov je otázna. S nízkymi teplotami sa dá urobiť len málo – no aj tak dbajte na to, aby sa spomínané druhy cítili vo vašej záhrade príjemne a našli dostatok potravy. Užitočný hmyz je možné nalákať do záhrady pomocou pestrých jarných kvetov a pôvodných kvitnúcich kríkov, ako je aj drieň.

Počasie ovplyvňuje opelenie

Divoké a medonosné včely začínajú hľadať nektár až pri teplotách vyšších ako 12 stupňov. Čmeliaky sa odvážia vyliezť z úľa už od 7 stupňov. Lietajú až 18 hodín denne, včely sú vonku maximálne 14 hodín. Ak napríklad postavíte hmyzí hotel pre včely samotárky alebo zavesíte škatuľku pre čmeliaky, pomôžete hmyzu zostať vo vašej záhrade. 

Nastielanie koreňovej oblasti
Ak hrozia neskoré mrazy, skorý začiatok kvitnutia na niektorých ovocných stromoch niekedy možno oddialiť hrubou vrstvou nástielky v koreňovej oblasti. | Zdroj: Shutterstock

Kvety broskýň a sliviek

Tie sa otvárajú už v marci, keď je nebezpečenstvo neskorých mrazov stále vysoké. Začiatok kvitnutia možno oddialiť pokrytím koreňovej oblasti hrubou vrstvou mulču, aby sa spomalilo otepľovanie pôdy. Pri slnečnom počasí by ste mali použiť rúno aj na zatienenie kmeňa na južnej strane domu.

Bio tip

Keď hrozia mrazy, postrek zriedeného extraktu z kvetov valeriány lekárskej do otvorených kvetov ovocných stromov môže zvyčajne zabrániť úplnému zlyhaniu zberu. Istú úroveň ochrany pred mrazom ponúka aj vztýčený zavlažovač. Ideálne sú zariadenia, ktoré obzvlášť jemne rozprašujú vodu pomocou rozprašovacích dýz.

Opelenie dôležité pre jablone a hrušky

Tieto druhy potrebujú v blízkosti inú odrodu, ktorá kvitne v rovnakom čase, pretože svoje kvety nedokážu samoopeliť. V prípade pochybností má väčší zmysel vysadiť dve menšie jablone ako jednu veľkú, pokiaľ nemá opeľovača. Najlepšie je spýtať sa pri kúpe jabloní, ktoré odrody sa k sebe v tomto ohľade najlepšie hodia, pretože nie všetky jablone sú dobrými darcami peľu.

Zalievanie koreňovej oblasti
Ak nám apríl prinesie skoré letné teploty a sucho, čas kvitnutia sa skráti a stromy produkujú menej nektáru. Koreňovú oblasť by ste preto mali výdatne zalievať až do začiatku kvitnutia. | Zdroj: Shutterstock

Mimochodom, aj samoopelivé ovocné stromy ako višne alebo broskyne sú náchylnejšie na cudzokrajný peľ, a preto lepšie plodia, ak sú v záhrade dva exempláre. Čmeliaky patria medzi najvýznamnejších opeľovačov ovocných stromov, ktoré nie sú samoopelivé, keďže menia stromy častejšie ako včely medonosné.

Text: redakcia
Foto: shutterstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje