Úvod Záhrada Kalendár

Kalendár

Zaujímavosti a užitočné informácie o práci v záhrade a starostlivosti o okrasné i úžitkové rastliny počas všetkých ročných období.

Záhradkári v zime neoddychujú. Aktívne sa pripravujú na to, aby dosiahli, čo najkrajšiu a najvýnosnejšiu úrodu. Začína sa to prípravou osív, hnojív, postrekov na ochranu rastlín a plodov, ale aj záhradkárskych potrieb a pomôcok. Cenné rady a tipy ako úspešne zvládnuť tieto úlohy ponúkne mimoriadne obľúbený veľtrh Záhradkár, ktorý sa bude konať 6. až 9. apríla v areáli výstaviska Expo Center Trenčín spoločne s výstavami Včelár, Poľovníctvo a Zdravý životný štýl.

Začiatok apríla patrí už tradične na výstavisku Expo Center Trenčín mimoriadne obľúbenému veľtrhu Záhradkár a výstavám Včelár, Poľovníctvo a Zdravý životný štýl, ktoré v dňoch 6. až 9. apríla ponúknu návštevníkom nielen jarné inšpirácie pre záhradu, ale aj zaujímavé tipy na vyplnenie voľného času.

Kvitnúca exotická, zo subtrópov pochádzajúca zeleň je najkrajšia počas leta. Po jeho skončení však často vznikne otázka, kam s rastlinami. Likvidácia by pri mnohých druhoch bola tým najhorším riešením. Poradíme vám, ako správne postupovať. 

V zeleninovej záhrade veľa roboty nemáme. Čerstvú úrodu nám poskytuje petržlen, paštrnák, čierny koreň či ružičkový kel, ktoré sme nechali prezimovať v záhrade.

Ak chceme mať atraktívnu záhradu aj nasledujúcu sezónu, mali by sme sa postarať o jej správne zazimovanie. Vysadené rastliny tak prežijú zimu bez ujmy a z ich krásy sa budeme môcť tešiť aj na rok.

Rastliny počas roka žijú vlastným životným i vegetačným rytmom. Riadia sa fenologickým kalendárom, ktorý závisí od priebehu počasia a lokálnej klímy. Vďaka nemu môžeme presnejšie riadiť termínovanie prác v záhrade a je použiteľný vo všetkých klimatických oblastiach strednej Európy.

Kde sa diskutuje