Včely
Galéria (6) Zdroj: shutterstock.com

Včely v ohrození: Ako im môžeme pomôcť a zároveň si užiť výhody opeľovania vo vlastnej záhrade?

Už zopár rokov vidieť, že sa populácia včiel masívne znižuje. Preto sme sa rozhodli, že vám prinesieme tipy, ako ich opäť do záhrady prilákať.

Galéria

Včely
Jablone
Slnečnica v záhrade
Púpava a včela
Hmyzí domček

Bez včiel sa nedokážeme zaobísť, pretože sú pre náš ekosystém životne dôležité. Bez opeľovania rastlín by totiž množstvo druhov ovocia a zeleniny ani neexistovalo. Preto sa včely po hovädzom dobytku a prasiatkach považujú za tretie najdôležitejšie úžitkové zvieratá. Teda v pravom zmysle slova ide o hmyz. Žiaľ, ich výskyt v záhradách je stále menší. Viac ako polovica druhov divoko žijúcich včiel je na červenom zozname a sú ohrozené vyhynutím.

Na tento kritický stav poukazujú opakovane v posledných rokoch rôzne médiá. Snažia sa ľudí presvedčiť, aby záhradníčili udržateľne. Je potešiteľné, že túto tému vnímajú aj veľkí developeri a včelie úle umiestňujú na strechách či terasách budov, ktoré premieňajú na záhrady. Na včelí raj je možné premeniť akúkoľvek záhradu. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame informácie, ako na to.

Mimochodom, ak objavíte vo svojej záhrade tancujúce včely, znamená to, že sa v jej blízkosti nachádza úľ. Tanec predstavuje komunikačnú metódu, ktorou včely oznamujú, že našli potravu. Existujú dva typy tanca: kolmý a kruhový. Každý typ označuje vzdialenosť úľov od zdroja potravy.

Vedeli ste?

Včely sú fascinujúce živé bytosti, o ktorých existuje množstvo zaujímavých faktov. Vedeli ste napríklad, že aj včely pijú od smädu a dokonca sa môžu aj opiť? Počas horúcich dní sa totiž môže kvetinový nektár meniť na alkohol. To, že sú včely opité rozpoznáte napríklad podľa toho, že lietajú nekoordinovane dookola. V takomto stave sa nesmú vrátiť do úľa, pretože takzvaní včelí strážcovia držia opité včely ďalej.

Včely nevidia červenú farbu, ale registrujú ultrafialové svetlo. To je pre hmyz pri vyhľadávaní potravy veľká výhoda, pretože množstvo rastlín má na okvetných lístkoch farebný vzor, ktorý toto ultrafialové svetlo odráža. Vďaka tomu vedia včely veľmi presne, kde majú pristáť.

Jablone
Jabloň: Kvety tejto ovocnej dreviny poskytujú včelám dostatok pravého peľu a nektáru. Zároveň sa včely starajú o ich opelenie, čo má vplyv na veľkosť úrody. | Zdroj: shutterstock.com

Rastliny priateľské k včelám

Popri možnostiach na hniezdenie je dôležité na podporu včiel zabezpečiť vlastný zdroj potravy, a to vhodnými rastlinami, ktoré sú bohaté na peľ a nektár. Zároveň by ste sa mali postarať o to, aby boli v záhrade počas celého roka rastliny priateľské k včelám. Medzi skutočné magnety pre včely patria tieto druhy kvetov: krókusy, slnečnice, astry, levanduľa alebo vysoké rozchodníky.

Slnečnica v záhrade
Slnečnice sú pre včely hodnotným zdrojom potravy. | Zdroj: shutterstock.com
Púpava a včela
Rovnako výdatným zdrojom peľu a nektáru sú púpavy. | Zdroj: shutterstock.com

Dostatočným zdrojom peľu a nektáru sú pre včely aj stromy a kríky, napríklad lieska či rozličné ovocné dreviny (jablone, hrušky, černice). Ďalšou možnosťou je vzdať sa trávnika bez buriny. Nechajte v ňom jednoducho vyrásť púpavu či ďatelinu. Alebo si rovno založte lúku s domácimi druhmi rastlín. Ak máte len balkón, môžete sa o potravu postarať pestovaním papuliek a zvončekov.

Pomoc s hniezdením

Včely využívajú na hniezdenie v prírode rôzne miesta – podľa druhu. Môžete ich nájsť v spráchnivenom dreve, v opustených slimačích ulitách, na kameňoch, skalách, stromoch alebo v rôznych dutinách. Zatiaľ čo včely murárky hniezdia v chodbičkách po chrobákoch, drevárky sa prehrýzajú cez spráchnivené drevo samy a budujú si tam liahne. Divoké včely naproti tomu patria k druhom, ktoré hniezdia v zemi. V záhradách, ktoré sú perfektne udržiavané a v ktorých má všetko svoje presné miesto, nachádzajú divoké včely len málo priestorov vhodných na hniezdenie.

Aby ste tento hmyz podporili, umiestnite do záhrady včelí hotel. Môžete si ho jednoducho zadovážiť v hobbymarkete či v záhradnom centre. Existuje aj veľké množstvo možností, ako si takýto hotel vyrobiť vlastnoručne. Prípadne úplne postačí, ak do záhrady umiestnite kmeň so spráchniveným drevom alebo zhotovíte sandarium.

Hmyzí domček
Pripravené na nasťahovanie: Včelí hotel ponúka rôzne veľké otvory pre rôzne druhy divokých včiel. Umiestnite ho na slnečné miesto chránené pred dažďom. | Zdroj: shutterstock.com

Praktický tip

Ochranné postreky na rastliny

Ak chcete, aby bola vaša záhrada priateľská k včelám, mali by ste sa vzdať ochranných postrekov na rastliny s obsahom insekticídov alebo herbicídov. Pri výbere postrekov uprednostnite biologické preparáty. Tieto prostriedky sú označené značkou B4, ktorá znamená, že nie sú nebezpečné pre včely. Alternatívne môžete proti škodcom bojovať napríklad nasadením vhodného hmyzu alebo aj neškodnými domácimi prostriedkami.

Vytvorte napájačky pre včely

Rovnako ako ľudia alebo rastliny, aj včely potrebujú pre svoj život vodu, pretože jej množstvo, ktoré získajú pri zbere nektára, im nepostačuje. Vodu potrebuje tento hmyz aj pre úľ. Vodu môžu totiž včely použiť na jeho ochladzovanie. Namáčajú ňou plásty a mávaním krídiel sa starajú o prúdenie vzduchu. Tým sa začne voda odparovať a chladná para, ktorá vznikne, úľ ochladí. Divoké včely používajú vodu pri výstavbe buniek v plástoch a vchodov do hniezda, pretože tieto murujú z vlhkej hliny.

Na dodatočný prísun vody sú včely odkázané predovšetkým počas horúcich dní. Napájačku pre včely si môžete zhotoviť aj sami. Vhodným stanovišťom na jej umiestnenie je slnečné a pred vetrom chránené miesto, ktoré je obkolesené rastlinami priateľskými pre včely. Vodu je potrebné v napájačke pravidelne vymieňať.

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Maren Mittelstädt, Andrea Dingová
Foto: shutterstock.com
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.