Úvod Návody Údržba a opravy

Údržba a opravy

Jednoduché pracovné postupy pre údržbu pracovného a športového náradia, strojov a zariadení.

V súvislosti s prevádzkou chladničky sa môže vyskytnúť niekoľko chýb až porúch. Niektoré dokážete odstrániť svojpomocne, k iným už budete potrebovať pomoc od skúseného odborníka. Čo robiť, ak chladnička nechladí, je hlučná alebo z nej vyteká voda? Pozrime sa spolu na najčastejšie poruchy chladničiek a ich možné príčiny.

Trápi vás zanesená sprchová hlavica, cez ktorú už voda neprúdi rovnomerne a ani na pohľad nevyzerá najlepšie? Skôr, ako sa rozhodnete pre definitívnu výmenu za nový kus, skúste ju vyčistiť pomocou obľúbených domácich pomocníkov – octu a jedlej sódy.

Upchatý odtok je vždy nepríjemným prekvapením. Koľkokrát ste už museli volať inštalatéra alebo použiť silnú chémiu z drogérie? To, samozrejme, niečo stojí. Omnoho lepšie je predchádzať upchaniu odtoku a čistiť ho priebežne. Nepotrebujete na to žiadne agresívne prípravky, ani veľa peňazí – vyskúšajte použiť špeciálne nastrihanú slamku na nápoje. Takéto čistenie sa oplatí najmä vtedy, ak máte doma niekoho s dlhými vlasmi.

Odmrazovanie mrazničky nie je činnosť, ktorá by patrila k obľúbeným. Z času na čas ju však treba vykonať, aby mohla mraznička fungovať tak, ako sa od nej očakáva. Je totiž v nepretržitej 24-hodinovej prevádzke a akékoľvek nedostatky môžu ohroziť jej životnosť a vám v nemalej miere navýšiť i účty za elektrickú energiu. Pozrite si nasledujúce praktické tipy, ako rozmraziť mrazničku a dostať ju naspäť do ideálneho stavu.

Silikón je skvelým pomocníkom nielen na izoláciu a utesnenie miest okolo vane, umývadla, drezu. Šikovne ním utesníte sifóny, škáry medzi obkladačkami, protiplesňovým ochránite kúpeľňu pred neželaným „porastom“. Jednoducho, možností použitia je mnoho. Viete však, ako naniesť vrstvu silikónu, aby bola rovná a hladká?

Ak radiátor hreje iba do polovice, neotáľajte dlho a ihneď sa pustite do hľadania príčiny. Tento problém je typický pre začiatok vykurovacej sezóny, no niekedy sa objavuje aj počas nej. Nejde o stav, ktorý je normálny. Zvyčajne poukazuje na chyby a nedostatky vo vykurovacom systéme.

Svetre sú v zimnom období neodmysliteľnou súčasťou oblečenia. Sú mäkké, hrejivé, navodzujú príjemný pocit a niektoré patria medzi drahšie kúsky šatníka. Bola by škoda prísť o ne nešetrnou starostlivosťou! Ako vyprať sveter z vlny, mohéru či kašmíru, aby ste sa vyhli strate farby, žmolkovaniu alebo vyťahaniu?

Technické univerzálne mazivo v spreji WD-40 nesmie chýbať žiadnemu domácemu majstrovi. Je skvelým pomocníkom pri zaseknutých zámkoch, vŕzgajúcich pántoch, na premastenie spojov a uvoľnenie zhrdzavených skrutiek. Dokonca ním môžete nastriekať kovové čepele záhradného náradia a nezhrdzavejú. To však nie sú ani zďaleka jediné možnosti, ako mazivo zužitkovať.

Čo robiť, ak sa z práčky šíri zápach a vôňa práve vypratej bielizne má ďaleko od sviežosti? Od práčky chceme iba jediné – aby zabezpečila čistotu bielizne bez námahy. Avšak, často sa zabúda na to, že aj moderná práčka s množstvom užitočných programov a automatickým chodom potrebuje starostlivosť a pravidelnú údržbu.

Práve sa dopiekol obed a v rúre sa udiala menšia nehoda? Alebo sa chystáte na veľké upratovanie kuchyne a chcete mať všetko tip-top? Po tom sa vám zíde poznať niekoľko dobrých trikov, ako vyčistiť rúru, aby sa opäť krásne leskla a zachovala si plnú funkčnosť. Hoci niektoré pripáleniny a mastnota môžu vyzerať veľmi odolne, s dobrými pomocníkmi pôjde čistenie rúry prekvapivo rýchlo.

Kde sa diskutuje