Jarný rez ruží
Galéria (11) Zdroj: David Hurrion

Ktoré dreviny rezať na jar a ktoré kry rez nevyžadujú? Akú techniku rezu zvoliť?

Ak nastáva po zime mierne počasie, treba niektoré okrasné kry čo najskôr zrezať. Čím skôr ich totiž zrežete, tým skôr vypučia a dlhšie bude trvať ich kvitnutie.

Galéria

Jarný rez ruží
Jarný rez drevín
Rez kvetov hortenzie kalinolistej
Rez kvetov hortenzie kalinolistej
Rez kvetov hortenzie kalinolistej
Rez levandule
Rez levandule
Rez levandule

Na optimálnom čase rezu krov sa nezhodnú ani odborníci. V zásade sa kry môžu rezať po celý rok. Výhodou zimného rezu je však to, že rastliny pri reze nestrácajú toľko zelenej hmoty, pretože v zime nemajú listy. Navyše sú vtedy všetky konáre pekne prehľadné. Letný rez má zase tú výhodu, že sa rany na dreve hoja oveľa rýchlejšie.

Ak chcete kry zrezať, nemali by ste s týmto úkonom príliš dlho otáľať. Hoci treba začať, kým pominú trvalejšie mrazy, určite nečakajte až do troch zmrznutých. Pri pohľade na samotnú rastlinu zistíte, kedy je správny čas na jej rez. Pozorujte všetky jej vegetačné fázy! Tie kry, ktoré v zime tvoria nové púčiky a kvitnú v prvých mesiacoch roka, ako napríklad zlatovka, režte až po odkvitnutí. Skorším rezom by ste odrezali dlho očakávanú násadu kvetných pukov. Dreviny, ktoré kvitnú v lete, ako napríklad hortenzie či budleja, vytvárajú kvety len na čerstvých tohtoročných výhonkoch. Tieto kry môžete teda na jar pred novým rastom alebo po poslednom mraze výrazne zrezať na dĺžku 5 až 10 cm nad zemou.

Zdroj: David Hurrion

Dobré vedieť

To najdôležitejšie o ružiach

Platí pravidlo, že ruže by ste mali rezať, keď kvitne zlatovka (zlatý dážď). A to aj vtedy, keď si už ruže vytvorili nové výhonky! Záhonové a ušľachtilé ruže zrežte na 20 cm od zeme, pri divých ružiach odstraňujte iba odumreté drevo. Popínavé ruže, ktoré kvitnú raz, režte po odkvitnutí začiatkom jesene len veľmi mierne.

Stručný prehľad techník rezu

V závislosti od toho, ako je ker starý či aký rast vykazuje, sa používajú rôzne techniky rezu:

Čistiaci a presvetľovací rez

Miernym preriedením koruny udržiavacím rezom zabezpečíte na jar a v lete kvitnúcim krom bohaté kvitnutie. Každé dva až tri roky by ste mali po odkvitnutí odstrániť najstaršie výhonky tesne nad zemou. Zabezpečíte tým, že kry vydržia dlho krásne, vo forme a bohato kvitnú. Ak sa na starom výhonku objavil dlhý silný mladý výhonok, môžete skrátiť aj ten. Všetka energia potom pôjde do ďalšieho rozvetvovania. Pri dlhých, nerozvetvených výhonkoch sa odporúča skrátenie o jednu až dve tretiny ich dĺžky. Tie sa potom v priebehu sezóny rozkonárujú, koruna hustne a prináša viac kvetných výhonkov.

Zmladzovací rez

Ak vaše kríky neboli rezané vôbec alebo boli roky rezané nesprávne, môžete ich vrátiť do formy silným zmladzovacím rezom. Celá koruna sa odstráni do výšky 20 až 40 centimetrov nad zemou a obnoví sa z najsilnejších dorastajúcich výhonkov.

Skorý jarný rez: v lete kvitnúce kry

Okrasné kry kvitnúce v lete budú v najlepšej forme, ak im doprajete každoročný spätný rez (hlboký) rez skoro na jar. Termín rezu si naplánujte čo najskôr po zime za mierneho počasia. Čím skôr kry zrežete, tým skôr sa kry prispôsobia novým podmienkam. Čoskoro na zvyšných výhonkoch vyženú nové púčiky, z ktorých sa vyvinú výhonky nesúce kvetné puky na novú sezónu. Silný spätný rez krov síce vytvára nerovnováhu medzi koreňmi a korunou, no nemusíte sa báť, ker opäť dorastie s novou energiou. To znamená, že nové výhonky budú obzvlášť dlhé a silné, a kvety primerane veľké a početné.

Vyššie v lete kvitnúce kry

Napríklad budleju Dávidovu (Buddleja Davidii) alebo modro kvitnúcu perovskiu (Perovskia abrotanoides) najlepšie skrátite ostrými záhradnými nožnicami. Dbajte na to, aby z každého výhonku z predchádzajúceho roka zostal len krátky pahýľ s maximálne dvoma púčikmi. Ak sa ker rokmi príliš zahustí, jednotlivé výhonky – najlepšie tie slabšie – úplne odstráňte. Takto režte aj bradavec (Caryopteris clandonensis), chochlačku (Ceanothus x delilianus), hortenziu metlinatú (Hydrangea paniculata), hortenziu stromčekovitú (Hydrangea arborescens), slezovec durínsky (Lavatera thuringiaca).

Rez kvetov hortenzie kalinolistej
Kvety hortenzie kalinolistej vyrastajú na koncoch minuloročných výhonkov, ktoré sa režú až po odkvitnutí nasledujúcu jar. | Zdroj: David Hurrion
Rez kvetov hortenzie kalinolistej
Tenké a slabé výhonky odrežte tesne nad pôdou. | Zdroj: David Hurrion
Rez kvetov hortenzie kalinolistej
Odstráňte tiež jeden až dva najväčšie a najstaršie konáre čo najnižšie, ako sa dá, aby ste podporili rast nových vetiev aj z bázy kra. | Zdroj: David Hurrion

Trpasličie kry

Nízke v lete kvitnúce kry, ako napríklad tavoľník japonský, potrebujú na začiatku jari taktiež silný spätný rez, aby mohli v lete bohato kvitnúť. Trpasličie kry majú veľmi tenké výhonky a vzdialenosť medzi púčikmi je veľmi malá. Presný rez tu teda nie je dôležitý. Na zrezávanie týchto drevín môžete pokojne použiť ostré ručné nožnice na živý plot. Čím viac skrátite staré výhonky, tým krajšie budú kríky v novej sezóne kvitnúť. Orientačne odporúčame zastrihnúť rastliny asi na šírku ruky nad zemou. Takýto typ rezu sa vzťahuje aj na vres obyčajný (Calluna vulgaris), nátržník (Potentilla fruticosa) a levanduľu (Lavandula angustifolia).

Rez levandule
Aby vám toto leto bohato zakvitla levanduľa, skoro na jar ju nezabudnite zrezať. | Zdroj: David Hurrion
Rez levandule
Do rezu by ste sa mali pustiť, kým začnú na levanduli rásť nové výhonky. | Zdroj: David Hurrion
Rez levandule
Výhonky starších rastlín môžete skrátiť až o jednu tretinu ich dĺžky. Levanduľa po reze by mala mať tvar rovnomerného bochníka. | Zdroj: David Hurrion

Rez po odkvitnutí: na jar kvitnúce kry

Všetky na jar kvitnúce kry vytvárajú kvetné puky v predchádzajúcom roku a kvitnú na jednoročných alebo viacročných výhonkoch. Režú sa približne každé tri roky po odkvitnutí, aby sa zbytočne nezmenšil ich nádherný vzrast. Cieľom rezu je odstrániť najstaršie a poškodené konáre, aby sa uvoľnilo miesto pre vitálne mladé výhonky, ktoré ponesú bohatú násadu kvetov. Tento zásah sa vykonáva buď odstránením celých výhonkov, alebo odklonením starších oblastí na mladšie vetvy na tej istej vetve.

Do tejto skupiny krov patrí: kalykant (Calycanthus), trojpuk (Deutzia), zlatovka (Forsythia), kéria (Kerria), kolkvícia (Kokwitzia), zemolez (Lonicera), pajazmín (Philadelphus), Rhodotypos, okrasná ríbezla (Ribes), baza (Sambucus), tavoľník (Spiraea, len na jar kvitnúce), imelovník (Symphoricarpos), orgován (Syringa), kalina (Viburnum opulus ‚Roseum‘) a vajgélia (Weigela).

Rez pajazmínu
Všetky na jar kvitnúce okrasné kry, ako napríklad aj tento pajazmín, režte až po odkvitnutí. | Zdroj: David Hurrion

Kry, ktoré nevyžadujú rez

Rez krov dokáže zázraky, ale nie všetkým druhom skutočne prospieva, respektíve pravidelný rez nevyžadujú vôbec. Všetky cennejšie druhy nasadzujú krásne kvety aj bez tohto opatrenia. Takéto kry spoznáte podľa toho, že kvitnú na jednoročnom alebo viacročnom dreve a vyrastajú len na koncových púčikoch konárov. Rovnako nevyžadujú rez ani všetky vždyzelené druhy kríkov. Hoci ho znášajú celkom dobre, pri reze intenzívnejšie nekvitnú. Druhy príbuzné ovocným drevinám, ako sú jarabiny, by ste mali preriediť, keď je ich koruna priveľmi zahustená.

Pravidelný rez nevyžadujú tieto druhy: okrasný javor (Acer), muchovník (Amelanchier), drieň (Cornus, okrem C. alba), lieska obyčajná (Corylopsis), lykovec (Daphne), bršlen (Euonymus), fortegila (Fothergilla), halézia (Halesia), hamamel (Hamamelis), štedrec (Laburnum), magnólia (Magnolia), červienka (Photinia), sturač (Styrax).

Rez vždyzelených krov
Vždyzelené kry rez nevyžadujú, hoci ho znášajú veľmi dobre. | Zdroj: David Hurrion

Časté otázky

Ktoré kry môžete rezať?

Najlepší čas na silný spätný rez v lete kvitnúcich krov je práve teraz. Tieto kry síce môžete rezať už na jeseň, no dreviny tak budú oveľa viac vystavené poškodeniu mrazom a následne nebudú tak bohato kvitnúť. V závislosti od podnebia a počasia je správny čas na rez krov medzi januárom a marcom.

Ako správne rezať?

Dobrý rast a bohaté kvitnutie určuje nielen správny termín rezu, ale aj spôsob. Silné konáre je lepšie skracovať pílou, aby sa konár nerozdrvil, ale čisto odrezal. Veľké rany by ste mali zatrieť štepárskym voskom. Ak sú malé hladké rany čo najbližšie ku kmeňu, rastlina ranu sama uzavrie. Pri reze odstráňte aj všetky odnože, ktoré ľahko vysychajú a poskytujú ideálne vstupné brány pre škodcov a choroby. Rozhodne by ste mali odstrániť aj konáre, ktoré sú už napadnuté škodcami a odrezky v žiadnom prípade nedávať do kompostu. Je lepšie ho vyhodiť do koša na bioodpad alebo ho ihneď spáliť, aby sa škodcovia nešírili ďalej v záhrade. 

Aké náradie je na rez najvhodnejšie

Aby ste pri reze zbytočne netrápili svoje okrasné kríky, ruže a ovocné dreviny, treba mať prichystané ostré a čisté náradie. Záhradné nožnice musia výhonky strihať čisto bez toho, aby ich rozdrvili.

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Jana Komadelová
Foto: shutterstock.com, David Hurrion
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje