Chyby pri kompostovaní, ktoré môžu zničiť výsledok: Bod číslo 7 je často prehliadaný
Domácnosť a záhrada sú bohatým zdrojom bioodpadu, preto by bola škoda nemať na záhrade kompostér, v ktorom vzniká hodnotné organické hnojivo – kompost. Počas kompostovania sa však môže objaviť niekoľko nedostatkov, ktoré dokážu celý proces zastaviť alebo znehodnotiť. Aké sú najčastejšie chyby pri kompostovaní? Ako si s nimi poradiť?
1. Kompost je príliš mokrý
K premokreniu kompostu dochádza z dvoch príčin. Jednou je nesprávny pomer zelenej a hnedej hmoty a druhou premokrenie z dôvodu intenzívnejších dažďových prehánok.
Ak je v komposte viac zelenej hmoty (pokosená tráva, šupy z ovocia a zeleniny), v komposte sa zvyšuje vlhkosť a začínajú hnilobné procesy. Riešením je pridať suchú hnedú hmotu – napríklad posekané vetvičky, piliny, stromovú kôru a dôkladne kompost prehádzať vidlami. Na kompost by v ideálnych podmienkach nemalo ani pršať, preto sa odporúča kompostér prikrývať vekom.
2. Kompost je aromatický a zapácha
Tento nedostatok veľmi úzko súvisí s premokrením kompostu a nedostatočným odvetrávaním. Pri vyššej vlhkosti sa rozbiehajú hnilobné procesy a spolu s nimi aj šírenie nepríjemného zápachu. Aj v tomto prípade urýchlene pomôže doplnenie štrukturálneho suchého odpadu, ktorý umožní kompostu lepšie dýchať bez hromadenia nadmernej vlhkosti.
Čo treba urobiť? Mokrý zapáchajúci kompost prehrabte vidlami a medzi vlhký biologický odpad navrstvite suché konáre, hobliny, slamu alebo natrhanú lepenku. Skontrolujte, či prieduchy na kompostéri neblokujú pevné prekážky.
3. Kompost je príliš suchý
Čo sa stane, ak je kompost suchý? Rozkladný proces sa zastaví, čo je pre vznik zdravého kompostu nežiaduce. Kompost môže byť príliš suchý pre vysoký obsah suchej hnedej hmoty. Vtedy stačí pridať čerstvú trávu alebo kuchynský bioodpad, aby sa správny pomer vlhkosti obnovil.
Častým presušovaním však trpia aj kompostéry umiestnené celodenne na slnku. Pomôže presun na iné miesto alebo vytvorenie tieňa strieškou. V horúcich dňoch kompostu neuškodí ani krátke pokropenie vodou.
4. Kompost láka hlodavce alebo hmyz
Po otvorení kompostu vás môže nemilo prekvapiť prítomnosť hmyzu a hlodavcov. Kde sa stala chyba a čo ich do kompostu prilákalo? Veľké množstvo ovocných šupiek je lákadlom pre vinné mušky – octomilky. Ak ste do kompostu nechtiac pridali zvyšky mäsa, kostí a varenej stravy, do kompostéru sa skôr či neskôr nasťahujú muchy mäsiarky a hlodavce. Kompost bude potrebovať radikálny zásah – prehádzanie, odstránenie nevhodných zložiek a doplnenie suchej hnedej hmoty.
5. Priebeh rozkladu v kompostéri je neuspokojivý
Niekedy sa chyba vyskytne už pri samotnom zakladaní kompostu a má vplyv na rýchlosť kompostovania. Kompostér nesmie mať dno. Jeho obsah musí byť v kontakte s pôdou, aby mali k bioodpadu prístup užitočné pôdne mikroorganizmy. Na úplné dno kompostéra patria pri zakladaní väčšie vetvičky, ktoré zabezpečia cirkuláciu vzduchu.
6. V komposte sú veci, ktoré tam nepatria
Chcete kvalitné domáce organické hnojivo, ktoré bude prospešné pre vašu záhradu? Dajte si záležať na tom, aký bioodpad do kompostu vkladáte. Chemicky ošetrené zvyšky rastlín, choré a napadnuté plody a listy, chemikáliami znečistená lepenka, exkrementy domácich zvierat, zvyšky mäsa, kostí a väčšie množstvo oleja nemajú v zdravom komposte čo robiť.
7. Pomer zelenej a hnedej hmoty nie je správny
Prítomnosť domáceho kompostéru na záhrade láka na rýchle a pohodlné odkladanie rastlinného bioodpadu. Avšak, často sa stáva, že sa v komposte naraz objaví veľká vrstva pokosenej trávy alebo je zasypaný niekoľkými vrecami suchých listov. Aby kompost prospieval, musí mať vyvážený obsah. Na jeden diel zelenej čerstvej hmoty by mali byť pridané 2 – 3 diely hnedej suchej hmoty. Takéto vrstvenie a rozmanitosť sa postarajú o správnu rovnováhu.
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Komentáre