kompostovanie
Galéria (16) Zdroj: iStock

Ako si v záhrade vyrobíte vlastný kompost a čo o ňom potrebujete vedieť

Ak chcete obohatiť svoj život, začnite kompostovať. Kompostovanie je to najlepšie, čo môžete pre životné prostredie urobiť. Pri jesennom upratovaní vám vznikne veľké množstvo bioodpadu, ktorý by bolo škoda nevyužiť. Pomerne ľahko z neho vyrobíte vlastný kompost, ktorý vašu pôdu v záhradke obohatí o vyčerpané živiny.

Galéria

kompostovanie
kompostovanie
kompostovanie
kompostovanie
kompostovanie
kompostovanie
kompostovanie
kompostovanie

Klasické kompostovanie

Zväčša prejde niekoľko mesiacov až rok, kým mikroorganizmy a mikróby premenia záhradný odpad na hodnotný kompost. Napriek všetkému vám so skráteným celého procesu môžu pomôcť urýchľovače kompostu, ktoré sú vyrobené z prírodných surovín. Môžete ich kúpiť v práškovej alebo granulovanej forme, ktoré výrazne skracujú hnilobný proces – z dvanástich mesiacov na osem až dvanásť týždňov. Pre hobby záhradkára sa kvalita kompostu urýchľovačmi veľmi nelíši od kompostu vyrábaného bežnými hnilobnými procesmi. Keďže urýchľovače kompostu sa oficiálne považujú za hnojivá, kompost môže obsahovať rýchlejšie viac výživných látok. Celkové množstvo živín je v ňom však nižšie.

Čo môžete kompostovať?

Zelený materiál bohatý na dusík

  • Kuchynské zvyšky zo zeleniny a ovocia, škrupiny od vajec, čajové vrecúška, kávová usadenina s filtrami a papierové utierky.
  • Záhradný odpad.
  • Pokosená tráva.

Hnedý materiál bohatý na uhlík

  • Suché lístie.
  • Chlieb, cestoviny a ryža.
  • Piliny a hobliny.
  • Jemne nasekaná drevná štiepka.
  • Dobre natrhaný papier.
  • Natrhané obaly na vajíčka a kartón.

Čo nemožno kompostovať

  • Trus domácich zvierat alebo podstielka.
  • Burina, ktorá sa vysemeňuje.
  • Choré zvyšky rastlín.
  • Mäso, ryby či kosti.
  • Tuky a oleje (mliečne výrobky, vajcia, nátierky).
  • Popol, piliny a hobliny z chemicky ošetreného dreva.

vrstvenie kompostu

Ako vrstviť kompost

  1. Kúpte si kompostér alebo si zhotovte vlastný z dreva a pletiva.
  2. Vyberte tienisté, dobre odvodnené miesto, kam umiestnite kompostér, pôdu pod ním dobre prekyprite. To umožní hmyzu a červíkom dostať sa ľahšie hore ku kompostovanému bioodpadu.
  3. Na dno kompostéra položte hrubú vrstvu hnedého materiálu, napríklad suché lístie alebo natrhaný papier. Každý rok si na jeseň odložte vždy nejaké vrece suchého lístia na založenie kompostu.
  4. Pridajte vrstvu zeleného materiálu, ako sú zvyšky z kuchyne, záhradný odpad alebo pokosená tráva, a rovnomerne ich rozložte.
  5. Zelený materiál prekryte hnedým, čím obmedzíte výskyt ovocných mušiek a zápach. Namiesto tejto vrstvy môžete dať aj pôdu. Tá má výhodu, že dodáva „štartovaciu“ zmes mikroorganizmov na urýchlenie procesu hnitia.
  6. Pokračujte v striedaní zelenej a hnedej vrstvy, kým nebude kompostér plný.
  7. Keď už bude kompostér plný, premiešajte biomasu pomocou záhradných vidiel alebo prekopávačom kompostu.
  8. Pokračujte v premiešavaní biomasy každých 10 až 14 dní. Pri otáčaní sa môže masa zahriať a zmenšiť, je to prirodzený proces.
  9. Po troch až štyroch premiešaniach by mal byť kompost hotový. Mal by byť drobivý, vlhký, tmavosfarbený a mal by mať zemitý zápach.

POZOR! Kontrolujte vlhkosť biomasy. Mala by byť ako vyžmýkaná špongia. Pridajte vodu, ak je suchá, ak je príliš mokrá, pridajte vrstvu hocijakého hnedého materiálu.

kompostovanie
Zdroj: iStock

Kompostovanie pomocou dážďoviek

Kompostovanie nie je výhradnou záležitosťou záhrad. Kompostovať môžete aj vnútri. Budete však na to potrebovať špeciálny kompostér s kalifornskými dážďovkami. Tento spôsob kompostovania sa špeciálne nazýva vermikompostovanie. Práve vďaka dážďovkám a jemnejšiemu kuchynskému alebo záhradnému odpadu je kompostovanie oveľa rýchlejšie než to klasické. Výsledkom exkrementov dážďoviek, ktoré sa týmto odpadom živia, je tmavý humus, čo je vlastne cenné organické hnojivo bohaté na živiny. Vzniknutý kompost následne dážďovky svojím pohybom v kompostéri neustále prevzdušňujú (preto netreba kompost premiešavať), čím sa zvyšková voda ľahšie dostáva do nižších vrstiev a postupne z nej vzniká tzv. dážďovkový výluh alebo čaj vhodný taktiež na hnojenie rastlín.

O dážďovkách

Kalifornské dážďovky (červy) sú dlhé až 10 cm a ich priemer je 3 až 6 mm. Telo dospelých červov je rozdelené až na 120 mäsovosfarbených segmentov. Predná časť je valcovitá, zadná mierne štvorcová. Ak sa pozriete pozorne, na spodnej strane tela môžete vidieť malé štetiny, pomocou ktorých sa pohybujú. Kompostové červy sa nachádzajú najmä v hornej pôdnej vrstve, pretože tam nachádzajú dostatok organických látok. A práve v tomto sa kalifornské dážďovky odlišujú od ostatných dážďoviek, ktoré sa zväčša nachádzajú v hlbších pôdnych vrstvách. Kompostové červy sa cítia najpríjemnejšie pri teplotách medzi 15 a 25 °C. Ich aktivita prudko klesá pri teplote pod 10 °C. Taktiež nemajú rady teploty nad 25 °C – vtedy sa presúvajú do spodných vrstiev pôdy. Preto je dôležité, aby bola hromada kompostu v lete udržiavaná pekná a vlhká a v zime bola prehriata.

kompostovanie
Zdroj: shutterstock

Špeciálne nádoby

Vermikompostér je rozumnou investíciou pre každého záhradkára – či už s vlastnou záhradou, alebo bez nej. Spolu so špeciálnymi dážďovkami si ho môžete kúpiť u špecializovaných predajcov aj na internete. Užitočné červy sa chovajú v špeciálnych farmách a sú odosielané v malých škatuliach s po asi 500 kusov alebo v špeciálnych vreciach s trochou pôdy. Vermikompostéry zaberajú málo miesta a vyžadujú malú údržbu. Preto sú ideálne aj na balkón. Pri správnej starostlivosti je kompostovanie takmer bez zápachu. Ak si trúfate, môžete si vyrobiť aj svoj vlastný vermikompostér.

Ako funguje vermikompostér

kompostovanie

Vrchná nádoba na kuchynský odpad

Do hornej nádoby, ktorá sa zakrýva vekom, sa vkladajú organické zvyšky z kuchyne, napríklad šalát, šupky zo zeleniny a ovocia, jadierka z jablka, kávová usadenina, papier a podobne. Mäso a mliečne výrobky by sa nikdy nemali používať na kompostovanie. Na začiatku kompostovania však táto nádoba chýba. Doplní sa až potom, čo sa druhá (stredná) nádoba zaplní kompostom.

Stredná nádoba na produkciu kompostu

V tejto úrovni kompostéra žijú dážďovky, živia sa tu zvyškami kuchynského odpadu a tak pomáhajú tvoriť hodnotný kompost. Navrchu nádoby je sitko, cez ktoré môžu dážďovky preliezať do vrchnej nádoby, ktorá sa vloží po naplnení druhej nádoby kompostom.

Stredná nádoba s hotovým kompostom

Keď dážďovky vykonajú svoju prácu, vzniká po nich nádherne zemito voňajúci tmavý kompost, ktorý môžete použiť na obohatenie pôdy v záhradke alebo v nádobách na balkóne. Túto nádobu môžete opätovne použiť tak, že ju vložíte opäť navrch kompostéra, môžete ju plniť ďalším kuchynským odpadom.

Spodná nádoba s výluhom

Po dážďovkách zostáva tekutina bohatá na živiny, ktorá sa zhromažďuje v spodnej nádobe. Táto tekutina sa nazýva aj dážďovkový výluh alebo čaj, ktorý sa dá taktiež využiť ako doplnkové hnojivo pre rastliny. Spodná nádoba môže mať ventil, cez ktorý si tekutinu doslova načapujete. Výluh by sa mal pravidelne vypúšťať.

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock, istock, archív firiem
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje