3 jednoduché spôsoby, ako podporíte opelenie vo vašej záhradke
Bez primeraného opelenia by sme mali podstatne menej úrody, ako očakávame. Ako podporiť opelenie a zvýšiť úrodnosť? Na podporu opelenia môžete použiť tri jednoduché techniky: prilákať opeľovače, využiť vietor vo svoj prospech a opeľovanie ručne. Ako na to?
Vysaďte kvety pre včely
Azda každý vie, že včela je významným opeľovačom, bez ktorého by sa v záhradách nedarilo. Na to, aby ste ich pritiahli, musíte im vytvoriť lákavé miesto „na vysedávanie“. To znamená – vysadiť vo vašej úžitkovej záhrade kvetinový záhon. Dôležité je vybrať širokú škálu kvetov rôznych druhov, ktoré priťahujú rôzne druhy včiel a iné opeľovače. Snažte sa predĺžiť obdobie kvitnutia vysadením postupne alebo priebežne kvitnúcich odrôd.
Aj mnoho kríkov má kvety, ktoré priťahujú opeľovače: budleja, hamamel, tavoľník a mahónia. Pridajte bylinné trvalky, ako sú pľúcnik, rebríček, pakost, echinacea, cezmína a náprstník. Pažítka, tymian, levanduľa a oregano vám tiež pomôžu prilákať opeľovače a zároveň poskytnú úrodu chutných bylín.
Ak vysadíte jednoročné kvety medzi zeleninu, ľahko prilákate včely presne tam, kde ich potrebujete. Na tento účel je vhodný predovšetkým nechtík a Limnanthes douglasii.
Vyhýbajte sa použitiu pesticídov. Nezabíjajú iba škodcov, sú smrteľné aj pre užitočný hmyz.
Využite pri opelení vietor
Niektoré plodiny nie sú vôbec opeľované hmyzom, ale spoliehajú sa na to, že vietor prenesie peľ na čakajúce samičie kvety. Napríklad, kukurica vylučuje peľ zo svojich strapcov, aby pristála na samičích kvetoch. Ak sa tak nestane, kukuričné klasy nebudú mať žiadne jadrá. Z tohto dôvodu je najlepšie vysádzať kukuricu skôr do blokov ako do riadkov, aby ste zvýšili pravdepodobnosť, že peľové zrnká rozfúkané vetrom budú padať na „hodváb“ susednej rastliny.
Niektoré plodiny, napríklad paradajky, papriky a baklažán, dokážu samy zvládnuť opelenie. Preto ich môžeme pestovať aj prikryté v skleníku alebo vo fóliovníkoch. V skleníku môžete napodobniť pohyb vetra poklepaním alebo jemným pretrepaním stoniek rastlín.
Ručné opelenie zeleniny
Pri vlhkom a chladnom počasí, poletuje menej hmyzu. Ak takéto nepriaznivé počasie trvá dlhšie ako pár dní alebo ak rastliny pestujeme v skleníku, je vhodné podporiť opelenie aj ručne. Dá sa to viacerými spôsobmi – napríklad manuálnym vtieraním peľu do iných kvetov pomocou štetca, či vatového tampónu.
Niektoré rastliny majú samostatné samčie a samičie kvety, takže najskôr ich musíte vedieť rozoznať, aby ste postupovali správne. V rastlinách čeľade tekvicovitých (napríklad cuketa) samičie kvety odlíšite od samčích vďaka opuchu (nezrelé plody) za kvetom.
Ručné opeľovanie dobre funguje aj pri skorých jahodách, pomôcť môžete tiež kukurici.
Tipy, ktoré vám pomôžu pri manuálnom opeľovaní
- Jahody, maliny, černice a hrozno sú samoopelivé a majú kvety s oboma časťami – samčími i samičími (tyčinky pokryté peľom a piestik v strede).
- Uhorky, vodný melón, tekvica, cuketa majú na tej istej rastline samostatné samčie a samičie kvety. Je potrebné, aby sa peľ zo samčích dostal na samičie kvety. Môžete to urobiť jednoducho: Odstrihnite samčí kvet pri spodnej časti stonky. Uistite sa, že sú okvetné lístky úplne stiahnuté alebo odrezané, aby bol peľ odkrytý. Potom sa samčím kvetom jemne dotýkajte samičieho kvetu, kým neuvidíte, že sa peľ preniesol.
- Mnoho samčích kvetov má dlhú stopku, zatiaľ čo samičie kvety majú malé, nezrelé ovocie („vaječník“) na mieste, kde sa stonka stretáva s kvetinou.
- Na ručné opelenie si vyberte suchý deň a začnite hneď ráno. Prečo? Väčšina odrôd kvetov sa otvára ráno, ale skoro popoludní sa už uzatvárajú.
Sabína Zavarská
Foto: istock
Komentáre