Zachytávanie dažďovej vody v záhrade
Zdroj: istock.com

Aké sú najlepšie riešenia na zachytávanie dažďovej vody v záhrade?

Dažďová voda je na polievanie skrátka ideálna. Je bez vodného kameňa, padá zadarmo z neba a v suchých obdobiach ju možno jednoducho čerpať do dažďových sudov. Existujú však aj iné spôsoby jej zberu.

Zachytávanie dažďovej vody do sudov je lacné a možno ho realizovať aj v tej najmenšej záhrade. Ak chcete dažďovú vodu v domácnosti využívať aj na splachovanie toalety či práčky, veľkú podzemnú splachovaciu nádrž neobídete.

Sudy na dažďovú vodu

Na uskladnenie dažďovej vody je sud najjednoduchším variantom. Ako zberač je vhodná každá dostatočne veľká nádrž alebo nádoba. Dizajn mnohých zberačov vody je často inšpirovaný vzhľadom starého suda na víno alebo antickej amfory. Výber je skutočne pestrý, zberač vody si však môžete postaviť aj sami. O kapacite zberača vody, samozrejme, rozhoduje aj potreba vody v záhrade. Na malej predzáhradke si vystačíte so sudom s objemom okolo 100 litrov. Pomerne ľahko sa dá skryť za okrasnú výsadbu. Vo veľkých záhradách uplatníte nádrž s objemom 300 litrov a viac. Veľkosť suda či nádrže na dažďovú vodu by malo určovať množstvo spadnutej dažďovej vody.

Sud na dažďovú vodu
Zdroj: Hornbach

Na výpočet tohto čísla môžete použiť tento vzorec: kapacita suda (v litroch) = pôdorys plochy strechy (v štvorcových metroch) x odvodňovací koeficient strešnej krytiny x hodnota zrážok pre váš región

Podzemné nádrže na dažďovú vodu

V prípade inštalácie podzemnej nádrže na zber dažďovej vody budete pravdepodobne potrebovať aj ťažké mechanizmy. Nádoby vážia desiatky kilogramov a ich inštalačná hĺbka sa tiež rôzni, preto sa pripravte na väčšiu investíciu, ktorá vám však ušetrí nemalé finančné prostriedky. Takéto zostavy poskytujú dokonca pre najlepšiu kvalitu dažďovej vody štyri etapy čistiaceho procesu. V prvej etape dažďová voda priteká zo zvodov do nádrže cez filter, ktorý nečistoty odvádza s malým množstvom vody do kanalizácie.

Na dne nádrže je kôš, ktorý slúži na zachytávanie jemných nečistôt i na prekysličovanie vody v spodnej časti nádrže. Častice, ktoré sú ľahšie ako voda (peľ a podobne) a vytvárajú plávajúcu vrstvu odtekajú z nádrže preč vďaka prepadovému sifónu, ktorý je vo vrchnej časti nádrže. Vo štvrtej etape, hadica s plavákom na ktorej konci je spätný ventil so sacím košom z nehrdzavejúcej ocele zabezpečujú veľmi vysokú kvalitu a čistotu vody, ktorú odvádza ďalej do rozvodov na jej použitie (k práčke, wc nádrže, zavlažovacieho systému).

Zberače dažďovej vody
Zdroj: Shutterstock

Klasická podzemná nádrž

Kompletná zostava Carat S ECO-Plus ponúka využívanie dažďovej vody pre dom a záhradu s objemom 2 700 až 13 000 litrov na relatívne malej ploche kvôli svojej výške. Pomocou tejto zostavy šetríte 75 l vody na osobu a deň. Má automatické prepínanie na zdroj pitnej vody pri poklese hladiny dažďovej vody v nádrži.

Klasická podzemná nádrž
Zdroj: manadatrading.sk

Plochá podzemná nádrž

Zostava Platin ECO-Plus zaujme lacným kompletným riešením pre domácnosť a záhradu a svojou nízkou inštalačnou hĺbkou budete mať menej kopania, menej práce a menej nákladov. Plochá nádrž ponúka objem 1500 až 15 000 litrov a aj pri tomto type hladinu naplnenia a dodávania pitnej vody do trubike riadi ovládací panel.

Plochá podzemná nádrž
Zdroj: manadatrading.sk

Stop komárom v sude

Pri otvorených sudoch či nádržiach však majte na pamäti, že vytvárajú ideálne podmienky pre komáre, ktoré do stojatej vody kladú vajíčka. Ak sa komáre dostanú do takéhoto suda, v záhrade vám hrozí mor komárov. Najdôležitejším opatrením proti larvám komárov v sude s vodou je poklop alebo veko. Ak už sa vám komáre v sude s vodou premnožia, môžete sa ich zbaviť pomocou týchto trikov:

  • Prirodzené predátory: Dravé ryby požierajú larvy komárov – tento variant je však vhodný len do veľmi veľkých vodných nádrží, ktoré rybám ponúkajú druhovo vhodné prostredie.
  • Vodu nechajte odtiecť zo zásobníka do jazierka.
  • Chemické repelenty sú dostupné v záhradných centrách. Podľa výrobcu sú účinné proti komárom a zároveň neškodné pre rastliny a domáce zvieratá.
  • Domáce prostriedky ako olej a saponát na riad (ekologicky odbúrateľné) znižujú povrchové napätie vody, čo mladým komárom zabraňuje sedieť na vodnej hladine a utopia sa.
Sud na dažďovú vodu
V lete musia byť dažďové sudy uzavreté alebo aspoň zakryté. V opačnom prípade vo vode rastú riasy a množia sa komáre. Ak nemáte k sudu veko, sieť s hustými okami, ako aj stará doska poslúžia rovnako dobre. | Zdroj: Shutterstock

Text a foto: Redakcia
Foto: isifa/shutterstock.com,
manadatrading.sk, istock.com
Zdroj: Časopis Urob si sám

  1. Milan says:

    Ja som spravil dekle na kade a voda je čistá a bez komárov.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje