Úvod Dom Základy domu

Základy domu

Odborné rady a odporúčania, ktoré využijete pri hrubej stavbe a stavebných činnostiach od základov. Všetko o príprave staveniska, izolácii či sanácii.

Pri kompletnej rekonštrukcii jestvujúcej stavby sa stretávame s požiadavkou na odvlhčenie základovej časti domu. Je možné využiť voľne dostupné injektážne hmoty, avšak tu dajte veľký POZOR! Takéto hmoty sa aplikujú netlakovým spôsobom, t. j. bez použitia tlakovej pumpy. Viskozita voľne dostupných hmôt neumožňuje preniknúť do pórov betónovej základovej časti stavby a tým je konečný výsledok izolácie iba krátkodobý.

Murovací materiál by mal stavebníkom poskytnúť čo najjednoduchšiu realizáciu a projektantom čo najširšie možnosti. Modulový tehlový systém ponúka nielen dostatok produktov na zhotovenie rôznorodých detailov, ale tiež dokonalé prepojenie prvkov. To je záruka odolnej a dobre izolovanej stavby.

Pomocou injektážnej hmoty s rýchlou reakciou možno dosiahnuť dlhotrvajúce účinky. Metóda injektáže je charakteristická rýchlou aplikáciou bez odkopávania, podrezávania a iných náročných mechanických zásahov do muriva.

Spoľahlivá izolácia základov je možno na prvý pohľad neviditeľný úkon. Má však kľúčový vplyv na kvalitu bývania. Izolačná fólia DELTA®-DPC 500 od nemeckého výrobcu Dörken spoľahlivo ochráni steny a podlahu pred vlhkosťou i radónom. Navyše, do 8. mája ju môžete zakúpiť až s 25 % zľavou.

Problémy so vzlínajúcou vlhkosťou v murive jednoducho vyriešite s pomocou emulzie Mapestop Cream. Prácu s emulziou zvládne každý šikovný domáci majster. Ľahko sa aplikuje pomocou bežných nástrojov a možno ju použiť okamžite.

Na izolovanie betónovej dosky, základov či spodnej stavby môžete použiť asfaltované pásy, fólie z mäkčeného PVC, bitúmenovú rohož alebo hydroizolačné nátery a stierky. Okrem hydroizolačnej funkcie je vhodné, ak dokážu stavbu ochrániť aj pred prenikaním radónu.

Tehla sa nedá deliť, radšej budem stavať z pórobetónu. Už aj vy ste to počuli? Skutočne, mnohých staviteľov odradí aj taká drobnosť ako je úprava rozmerov tehál. A pritom stačí tak málo...

Murovať na tenkovrstvovú maltu, polyuretánovú penu alebo na klasickú maltu? Nuž, všetky tri možnosti sú prípustné, neprípustné je však prácu si zjednodušiť tak, že výsledok dehonestuje stavbu.