Úvod Záhrada Izbové rastliny

Izbové rastliny

Užitočné rady a tipy o tom, ktoré rastliny a kvety je vhodné pestovať v obývačke, spálni alebo kuchyni, kam ich umiestniť a ako sa o ne starať.

Jar sa už naplno prihlásila o hlavné slovo a spolu s ňou môžeme aj na izbových rastlinách pozorovať nové zmeny. Niektoré sú zelenšie, ďalšie vytvárajú puky a kvitnú. No nájdu sa i také, ktoré sa tvária „smutne“ a nezdravo. Aby boli tento rok silnejšie a zdravšie, nezaškodí sa im povenovať a odstrániť nedostatky, ktoré vznikli počas zimných mesiacov. Ako sa postarať o izbovky na jar?

Veľkorysé lesklé listy banánovníka majú vo zvyku vniesť do miestnosti pocit tropickej záhrady. Nečakajte však, že vám ju zaplavia banánmi. Keď sa banánovníky pestujú v interiéri, takmer nikdy neprodukujú ovocie. Prvé, čo musíte urobiť, je zaobstarať si veľký kvetináč a banánovníku urobiť miesto, pretože táto majestátna rastlina má rada priestor.

Biely povlak na substráte v kvetináči izbovej rastliny zvyčajne neveští nič dobré a takmer každý pestovateľ spozornie. Najčastejšie ide o pleseň, ktorá sa v substráte rozšírila, pretože pre ňu vznikli vhodné podmienky. A hoci samotnej rastline nemusí uškodiť, vylučované spóry plesní v uzatvorenom interiéri zhoršujú kvalitu vzduchu a môžu spôsobiť problémy alergikom i ľuďom s ochoreniami dýchacích ciest.

Je pravda, že izbové rastliny nemusia v chladnom zimnom období čeliť snehu a studenému vetru, ale to neznamená, že sú v interiéri v bezpečí a že ich stačí len občas zaliať. Podmienky pestovania v domácnosti sa počas zimných, chladnejších a tmavších mesiacov menia, aby aj naďalej rástli, boli svieže a prirodzene krásne. Ako na to? Stačí sa držať nasledujúcich rád.