Pomôžte včelám, aby vo vašej záhrade prežili

Zdroj: istock.com

Počet včiel rýchlo klesá, a nielen ochranári prírody bijú na poplach. Včely sú nevyhnutné pre náš ekosystém, sú potrebné pre život ľudí, rastlín i zvierat.

Dnes je jasné, že potrebujú našu pomoc. Používanie pesticídov, zmena klímy, šírenie parazitov výrazne zasahujú do života tohto užitočného hmyzu. Ako im môžeme pomôcť?

Zdroj: Istock.com

Záhrada priateľská pre včely

Stromy a kríky sú ako rastliny vhodné pre opeľovače často prehliadané. Ponúkajú širokú škálu a množstvo kvetov na malom priestore a navyše, dreviny poskytujú viac nektáru a peľu ako záhradné kvety. Kvitnú skoro na jar, čo včely rady zužitkujú. Keďže sa potrebujú „pásť“ od skorej jari až do neskorej jesene, mali by ste v záhrade vytvoriť kombináciu kvetov, stromov a kríkov, ktoré kvitnú a poskytujú nektár v každom ročnom období, samozrejme, okrem zimy.

Začnite rastlinami, ktoré kvitnú skoro na jar, napríklad: drieň kvetnatý, Fothergilla. Potom nasledujú v lete kvitnúce rastliny: Clethra alnifolia či hortenzia metlinatá. Včeliu sezónu zakončite na jeseň kvitnúcimi rastlinami: vitex jahňací, Heptacodium miconioides (seven-son flower).

Zdroj: istock.com

Aby boli otvorené

Pri výbere rastlín dbajte o to, aby mali prirodzene otvorené kvety, umožňujúce ľahký prístup včiel k peľu a nektáru. Veľmi obľúbené sú prériové ruže a hortenzia metlinatá.

Vyhýbajte sa pesticídom

Namiesto používania pesticídov a herbicídov voľte organické a mechanické spôsoby, ako sa zbaviť buriny či škodcov. Výrazne obmedzíte rast buriny tým, že okolo rastlín nanesiete hrubú vrstvu kompostu. Všímajte si prípadný škodlivý hmyz na rastlinách, používajte signalizačné lepové tabuľky, ktoré vám ukážu, či máte vážny problém s nejakým škodcom, a zároveň ho do istej miery zneškodnia. Niektoré druhy škodcov sa oplatí oberať ručne – hoďte ich do vedra s mydlovou vodou.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteZdroj: istock.com

Zabezpečte im domov

Dnes sú už aj v obchodoch so záhradkárskymi potrebami dostať drevené domčeky pre včely, vyrobiť im ho môžete aj vy. Zvyčajne majú 30 až 100 hniezdnych trubičiek. Domčeky sú vítané včelami samotárkami, ktoré si nevedia postaviť svoj príbytok, ale vyhľadávajú okrúhle otvory v dreve, malte, skalách.

Priemerom by sa mali zhodovať s veľkosťou ich tela. Ak sa im váš domček zapáči, po preskúmaní si chodbičky vyčistia a budú do nich klásť vajíčka. Nikdy nenatierajte prednú stenu dreveného domčeka, inak sa im nebude páčiť. Do takéhoto domčeka si môžete včely dokonca priniesť aj z lúky a ďalšie generácie odchovať vo vlastnej záhradke. Odmenou za vašu starostlivosť bude bohatá chutná úroda.

Viete, že: Pôvodných druhov včiel je viac ako 4 000?

Sabína Zavarská
Zdroj: bhg.com
Foto: istock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.