Vetrolamy na záhrade
Zdroj: shutterstock.com

Ako fungujú vetrolamy na záhrade a z čoho ich vytvoriť?

Ohrozuje vašu záhradu silný vietor a jeho riziká chcete zmierniť? Riešením nie je iba mohutný a pevný múr. Príjemnejšiu klímu a vhodnejšie podmienky získate v záhrade s pomocou vetrolamov, ktoré majú v záhradkárstve aj poľnohospodárstve bohatú históriu a preukázateľný prínos.

Čo sú vetrolamy a aké je ich využitie?

Ak ste mali možnosť pozorovať krajinu z výhľadu, aký ponúka lietadlo, zrejme ste boli svedkom uhladených línií statných stromov, ktoré sa nebojácne týčia na poliach aj v okolí vybudovanej siete ciest.

Ako vetrolam je označovaný súvislý lineárny pás stromov a podrastových drevín/krov, ktoré chránia nižšie výsadby rastlín. Vetrolamy „lámu“ vietor, drobia ho na pomalšie prúdenie a silný nárazový vietor tak stratí prechodom cez husté koruny časť svojej sily.

Vetrolamy sa v minulosti vysádzali v kľúčových poľnohospodárskych oblastiach s cieľom chrániť pestované plodiny pred vetrami a zmierňovať veternú eróziu pôdy (a s ňou spojené odvievanie úrodnej vrstvy ornice). Nemenej dôležitou úlohou bola aj výpomoc pri zadržiavaní vlahy a poskytovanie bezpečného útočiska pre poľné zvieratá a vtáctvo. Neskôr stromy lemovali významné cesty a boli i dôležitým orientačným bodom. A azda nebolo futbalové ihrisko, pri ktorom nerástol pás neprehliadnuteľných topoľov…

Vetrolamy pozdĺž ciest
Zdroj: shutterstock.com
Časť z pôvodných vetrolamov už dávno neplní svoju funkciu – ustúpili novším zámerom alebo sa stromy dostali na koniec svojej životnosti. Vy si však prínos tohto stáročiami overeného riešenia môžete vyskúšať vo vlastnej záhrade.

Vetrolamu na záhrade pristane pestrosť

Sedeniu v príjemnom vánku na záhrade nemožno nič vytknúť. Horšie je to v prípade, kedy silný vietor bez vašej prítomnosti unáša záhradný nábytok a ničí nielen rastliny, ale i záhradné vybavenie alebo nehnuteľnosť. Výsadba vhodných druhov drevín veternú situáciu v záhrade zásadne zmení.

Ak vám to priestor záhrady umožní, vysaďte na miesta, ktorými prenikajú silnejšie poryvy vetra, rôzne dreviny v rozličných výškach. Osvedčila sa kombinácia vyšších stromov, ktoré majú dostatočne silné a hlboké korene, s kríkmi stredného a nižšieho vzrastu. Silný vietor nebude vetrolam po stranách obtekať. Dreviny ho čiastočne prepustia, no zostane „rozdrobený“ na viacero neškodných a omnoho slabších prúdení. Okrem kombinácie rôznych výšok môžete pristúpiť aj ku kombinovaniu okrasných a úžitkových drevín, ktoré prinesú i úrodu plodov.

Môžete použiť napríklad rôzne druhy javorov, morušu, hrab, rýchlorastúcu brezu, muchovník, rakytník, hloh, orgován, vtáčí zob, budleju (motýlí krík), vajgéliu, dráč, bršlen a do nižších úrovní vysadiť maliny, ríbezle, egreše, kamčatské čučoriedky či aróniu.
Vetrolamy na záhrade
Zdroj: shutterstock.com

Aké vlastnosti by mali mať dreviny na vetrolam?

Pri výsadbe vetrolamu vyberajte rastliny, ktoré sú odolné voči mrazu a znesú celoročné umiestnenie v záhrade. Stavte na odrody, ktoré vykazujú vyššiu odolnosť voči škodcom a chorobám. Pozor na dreviny s plytkými koreňovým systémom – najmä ihličnany. Síce ide o vždyzelené a neopadavé stromy, no vystavené silným náporom vetra sú náchylné na vyvrátenie a budú viac trpieť, ako prosperovať.

Sú tuje smaragdové vhodné na vetrolam?

Tuje smaragdové lemujú chodníky, zakrývajú garáže alebo staršie stavby na pozemku, obmedzujú zvedavé pohľady susedov. Zvyčajne sú však udržiavané v istej výške a ako vetrolam iba z jedného druhu dreviny nemajú dostatočný účinok. Sú náchylné na hnednutie, vysychanie a zgustne si na nich viacero hmyzích záškodníkov. Navyše, ich koreňový systém je plytký. Vystavené náporom vetra sa nebezpečne nakláňajú.

Tuje smaragdové v záhrade
Zdroj: shutterstock.com

Pevná stena alebo vetrolam?

Rozhodnúť sa pre vetrolam a využiť ho naplno v prospech záhrady znamená viac úsilia aj trpezlivosti. Na mieste je otázka: „Nie je jednoduchšie postaviť pevný múr alebo plný drevený plot?“

Všetko závisí od rozlohy záhrady a vašich požiadaviek na mikroklímu záhrady. Ak postavíte vetru do cesty dostatočne vysokú pevnú prekážku, prúdenie vetra záhradou sa zastaví, no o to silnejšie víry budú na okrajoch plota či múra. Počítajte s tým, že na záhrade budete mať cez leto teplejšie a dokonca sa môže zvýšiť aj výskyt hubových ochorení na vysadených rastlinách.

Mať záhradné sedenie pri pestrej zelenej výsadbe je bezpochyby príjemnejšie ako pri rozhorúčenom betónovom múre. No vetrolam nie je bezúdržbový a nevyrastie za týždeň. Na dorastenie vetrolamu do plnej výšky a objemu budete musieť pár sezón počkať a trvácnym rastlinám venovať pravidelnú starostlivosť.

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje