Peter ukázal, ako si vyrobil kurín pre 15 sliepok. Je skutočnou ozdobou záhrady!
Bývanie na dedine nám ponúka mnoho možností ako byť sebestačný v produkcii vlastných potravín. Mať vlastné vajíčka od domácich sliepok je jednou z nich. Chcem sa podeliť o postup a skúsenosť so stavbou kurínu. Rozhodol som sa ho navrhnúť a vyrobiť sám.
Galéria
Na internete je obrovské množstvo tipov na výrobu kurínov. Ja som sa inšpiroval viacerými. Dôležité je odhadnúť približný počet sliepok a tomu prispôsobiť veľkosť a vybavenie kurína.
Pri plánovaní som uvažoval o kuríne pre 12 – 15 sliepok s podlahovou plochou 1,5 x 2 m. Vybavením kurínu sú 4 znáškové hniezda (3-4 nosnice na hniezdo) s plochou 45 x 40 cm. Hniezda sú navzájom oddelené drevenou stenou tak, aby mala každá nosnica pokoj a navzájom sa nerušili. Hniezda sa dajú vcelku vybrať cez údržbové dvere a následne vyčistiť. Každé hniezdo je prístupné zvonku samostatnými dvierkami na prístup k vajíčkam alebo výmenu podstielky.
Kurín je ďalej vybavený vstupným – uzatvárateľným otvorom pre sliepky, ktorý je spolu s presvetľovacím oknom umiestnený na východnú stranu. Kurín je v lete dôležité vetrať cez vetracie uzatvárateľné okno, ktoré je vybavené sieťkou proti lasiciam a umiestnené je v hornom cípe strechy.
V zime je dôležité kurín na noc uzavrieť tak, aby nevznikal prievan cez netesnosti na dverách a oknách. V kuríne sú rozoberateľné hrady zhotovené z konárov priemeru približne 5 cm, na ktorých sliepky odpočívajú.
Náradie
- Rukavice
- Rýl, lopata, hrable
- AKU uťahovačka, klincovačka
- Pokosová píla, ručný cirkulár
- Meter, ceruza, fixka, uholník
- Plynový horák
- Štetec
- Nožnice na plech
- Uhlová brúska, unášač s brúsnym papierom
- Vibračná brúska
- Stolárske svorky
Materiál
- Palubovka smrek 10 m2
- Tatranský profil 9 m2
- Stavebné dosky
- Debniace tvárnice 8 ks
- Štrk
- Laty 5×4 80 m
- Škridla Bravura 80 ks
- Hrebenáč Bravura 6 ks
- Plechovanie Maslen 6m
- Náter Xyladecor 2 l
- Ozdobné panty a kovania
- Spojovací materiál: vruty, klince, lepidlo D4 od Rakoll
Náklady cca 600 €
Ako som postupoval
Konštrukcia podlahy
Podlaha je smreková palubovka hrúbky 2,3 cm s perodrážkou, priečne a po obvode vystužená latami 5 x 4 cm. Podlaha je umiestnená na debniacich tvárniciach vyplnených štrkom.
Konštrukcia stien
Steny sú rámovej konštrukcie zo smrekového tatranského profilu vystužené latami 5 x 4 cm. Profil som uchytával do konštrukcie tesárskymi vrutmi. Diery pre vruty som predvŕtal, aby nedošlo k praskaniu profilu. Konštrukciu som spájal tiež tesárskymi vrutmi so zápustnou hlavou a vodeodolným lepidlom D4. Po namontovaní profilu na konštrukciu som laty jemne opálil plynovým horákom. Dobrou pomôckou pri spájaní stien a konštrukcie sú stolárske svorky.
Konštrukcia strechy
Celá konštrukcia strechy je z lát 5 x 4 cm, krokvy sú v hornej časti spojené klieštinami a ku stenám sú uchytené klincami do čapovaných spojov. Debnenie strechy je smreková palubovka 2,3 cm spájaná s krokvami klincovačkou.
Vonkajší náter
Na natieranie som použil štetec s prírodným vlasom a lazúru Xyladecor 2v1. Mám s ňou skúsenosti, dobre sa rozotiera, neriedi sa a pokiaľ sa aplikuje v dvoch vrstvách, nepotrebuje ani po 5 rokoch opätovný náter.
Krytina
Ako strešnú krytinu som použil Tondach Bravura v prírodnej farbe, miesto krajoviek som použil oplechovanie od Maslenu. Pod krytinu som inštaloval laty a kontralaty podľa odporučenia v katalógovom liste od Tondachu.
Výplne otvorov, dvierka, znáškové hniezda, hradovanie
Dvierka som vyrobil zo zvyšného profilového materiálu a stavebných dosiek, všetky som spevnil zavetraním. Na spájanie som použil tesárske vruty a vodeodolné lepidlo D4. Kovania som kúpil v dekoratívnom čiernom prevedení a na uzatváranie dvierok som nainštaloval obrtlíky. Hradovanie som spravil zo strešných lát a odkôrnených konárov. Všetky ostré hrany a dotykové plochy som vybrúsil.
Inštalácia rebríka pre sliepky
Ku vstupnému otvoru som namontoval rebrík z dvoch spojených stavebných dosiek a proti šmyknutiu som ich vybavil drážkami z tenkých latiek.
Máte aj vy za sebou zaujímavý domáci projekt, ktorým by ste mohli inšpirovať iných? Neváhajte, pošlite nám ho na email ussportal@jaga.sk a my vás za to radi odmeníme!
Urobsisam.sk – Miesto, kde sa aj vaša práca môže stať majstrovstvom!
Text, foto a realizácia: Peter Kompas
Komentáre