Zdá sa vám, že túto záhradkársku sezónu máte vňať na zemiakoch nižšiu ako predchádzajúce roky? Spoznajte najčastejšie príčiny, ktoré majú vplyv na slabý rast zemiakovej vňate.
Záhrada
Záhradní špecialisti radia, ako si vypestovať bylinky, ovocné stromy a zeleninu. Poradia vám, ako bojovať proti záhradným škodcom.
Zber cibule a cesnaku v lete (júl – august) vám ponúka skvelú príležitosť – záhon nemusí ostať prázdny, môžete ho využiť ešte raz v tej istej sezóne. Princíp „druhej vlny výsadby“ vám pomôže zvýšiť úrodu, efektívne využiť priestor a obmedziť rast buriny. Ak ste teda práve vybrali cibuľu alebo cesnak, motyčku ešte neodkladajte – záhon stále má čo ponúknuť!
Dozreté paradajky lákajú šťavnatosťou, chuťou a všestranným využitím. Cestu k nim však môže skrížiť niekoľko pestovateľských chýb, ktoré vás oberú nielen o kilá dozretých domácich paradajok, ale aj o chuť záhradkárčiť. Na čo si dávať pozor práve v letnom období?
Zámková dlažba je obľúbeným riešením pre plochy v okolí domu. S jej položením si po vzhliadnutí niekoľkých návodov hravo poradí aj domáci majster – začiatočník. Hoci dobre vyzerá a veľa znesie, s jedným nedostatkom budete bojovať opakovane. Prerastajúca burina nielenže kazí príjemnú estetiku, môže prispievať aj k postupnému poškodeniu jednotlivých kusov. Ako sa zbaviť buriny v exteriérovej dlažbe? Tentokrát sa pozrieme najmä riešenia, ktoré sú pre okolité prostredie menšou ekologickou záťažou.
Poškodenie vrtivkou orechovou už roky vážne trápi majiteľov záhrad. Prvýkrát sa u nás objavila v roku 2011. Výskyt tohto invázneho hmyzu, ktorý ohrozuje zdravie stromov, je pre pestovateľov orechov veľmi nepríjemný. V dôsledku jeho škôd je stále menej kvalitných orechov, čo môže vyústiť až do výrubu stromov. O možnostiach účinného zásahu proti vrtivke vie len málokto, preto sme v tomto článku priniesli najefektívnejšie riešenie, ako pestovateľom pomôcť.
Je kávová usadenina v záhrade skutočne taká nápomocná? Ktorým rastlinám pomáha a ktorým môže ublížiť
Kávová usadenina, ktorá vzniká pri príprave kávy, sa často považuje za ekologickú alternatívu komerčných hnojív a zvyčajne je naozaj vnímaná ako hodnotný materiál. Avšak, nie všetky rastliny na ňu reagujú rovnako. Kyslé pH, obsah kofeínu a ďalšie chemické vlastnosti kávovej usadeniny môžu mať vplyv na zdravie rastlín, najmä ak sa používa nesprávne. Čo všetko treba vedieť o hnojení kávovou usadeninou, aké sú jej výhody a nevýhody a ktorým rastlinám môže skôr uškodiť, ako pomôcť?
Aj u vás sa cez víkend z každej strany ozýva monotónny zvuk kosačkových motorov? Kosenie trávy patrí k neodmysliteľne k základnej starostlivosti o trávnik, a práve v tomto období môžeme pozorovať najrýchlejší rast. Čo s pokosenou trávou? Ako ju prakticky využiť?
Diery v listoch môže mať na svedomí nenápadný chrobák! Zistite, kedy je najaktívnejší a čo naň platí
Všimli ste si ohryzené okraje na listoch okrasných drevín? Môže ísť o nočnú činnosť nosánika ryhovaného. Cez deň ukrytý v pôde či mulči sa v noci vyberá na hostinu smerom k rododendronom, azalkám, vavrínovcom a nepohrdne ani viničom či malinami. Ako ho v záhrade rozpoznať? Sú škodcami iba dospelé jedince alebo aj larvy?
Jeden z najzvláštnejších aspektov psieho správania je práve ich záľuba v žraní trávy. V prvom momente to môže pôsobiť zvláštne, veď pes nie je bylinožravec, ide však o pomerne bežný jav. Hoci zatiaľ neexistuje jednoznačná odpoveď, prečo to váš štvornohý miláčik robí, toto sú najpravdepodobnejšie príčiny.
Frézovanie pňov je moderný a efektívny spôsob, ako sa zbaviť nežiaducich pňov v záhrade alebo na pozemku. Tento proces vám ušetrí množstvo času a námahy v porovnaní s tradičnými metódami, ako je vykopávanie alebo chemické ošetrenie. Odborník z firmy PeňBond nám vysvetlil, prečo sa oplatí do frézovania investovať, aké výhody prináša a ako môže zlepšiť stav vašej záhrady.
Ak ste na záhrade spozorovali veľkého čierneho „čmeliaka“ s modrofialovými lesklými krídlami, vedzte, že ste práve mali tú česť zoznámiť sa aspoň na diaľku s drevárom fialovým. Najväčšia európska včela už vplyvom otepľovania zavítala z južnej Európy i do našej krajiny. Treba mať pred ňou rešpekt? Môžete stretnúť aj celý roj týchto výrazne veľkých včiel?
Ak pestujete jahody, ktoré dozrievajú iba v máji a júni, pravdepodobne máte po zbere. Teraz prichádza na rad starostlivosť o samotné rastliny – tzv. jahodovisko. Či už pestujete iba zopár koreňov pri chodníku do záhrady, alebo ste vysadili niekoľko radov, nenechávajte ich napospas osudu. Niekoľko jednoduchých činností v nasledujúcich týždňoch zabezpečí bohatšiu úrodu jahôd na budúci rok.
Kde sa diskutuje