Drobné svetlofialové kvety, listy podobné mäte a obrovské lákadlo pre váľanie mačiek… Podľa týchto indícií majú majitelia mačiek pravdepodobne hneď jasno. Na mačky totiž kocúrnik (známy ako catnip) pôsobí ako magnet a vzbudzuje v nich hravosť a extra prítulnosť. Okrem toho, že je súčasťou mnohých hračiek pre mačky, krásne sa môže vynímať aj v záhradnom záhone.
Záhrada
Praktické informácie pre záhradkárov a záhradníkov. Všetko o sadení, pestovaní, hnojení, postrekovaní a starostlivosti o úžitkové a okrasné rastliny.
V súčasnosti si azda každý všimol, že bojujeme s prevládajúcim suchom. Naše podnebie sa výrazne mení a množstvo potrebných zrážok, ktoré boli kedysi charakteristické pre naše pásmo, rapídne ubúda. Tento fakt nás núti premýšľať nad udržateľnosťou aj v našich záhradách a s tým súvisí aj šetrnejšie zaobchádzanie s vodou.
Záhrada s dobrým základom, no bez duše. Klienti mali kvalitné terasy a pár stromov pri plote, no chýbalo im súkromie, hra tieňov aj dôvod tráviť v nej čas. Ako sa z prázdneho trávnika stalo miesto plné života a zelenej intimity? Pozrite sa na premenu, ktorá vdýchla záhrade novú energiu.
V posledných rokoch prežíva trend „outdoor living“, nevídaný rozmach. Ľudia čím ďalej častejšie pretvárajú svoje záhrady, terasy či balkóny v plnohodnotné miesta, kde môžu odpočívať, variť, pracovať alebo sa stretávať s priateľmi. Pobyt na čerstvom vzduchu prináša nielen duševnú pohodu, ale aj pocit väčšej slobody a prepojenia s prírodou. Čo všetko zahŕňa moderné vonkajšie bývanie a aké prvky by v takom priestore rozhodne nemali chýbať, vám poradia odborníci z Hornbachu.
Pestovanie rajčín môže byť výzvou, najmä počas letných mesiacov, keď sa objavujú škodce a rastliny trpia nedostatkom živín. Našťastie existuje jednoduchý spôsob, ako zlepšiť zdravie rajčín a ochrániť ich pred škodcami bez použitia chemikálií. Prírodné metódy, ako sú správne zvolené rastliny, dokážu odpudiť škodce a podporiť zdravý rast rajčín. Ak tieto rastliny vysadíte v blízkosti rajčín, nielenže zlepšia kvalitu plodov, ale budú chrániť rastliny počas celého leta.
Vylamovanie zálistkov je jednou z typických činností, ako usmerniť rast paradajok a presmerovať ich energiu do tvorby plodov. Čo by sa stalo, ak by ste výhony rastúce v pazuchách listov ponechali? A zamýšľali ste sa niekedy nad tým, koľko listov môžete paradajkám ubrať?
Lantany milujú slnko a nezľaknú sa ani krátkeho sucha. Navyše, ich kvety počas kvitnutia postupne menia farby, čím na seba okamžite strhávajú pozornosť. Ak máte radi letnú záhradu plnú kvitnúcich kríkov, poďte sa pozrieť na to, ako lantanu pestovať, aké podmienky jej vyhovujú a na čo si dávať pozor.
Ak pestujete jahody, ktoré dozrievajú iba v máji a júni, pravdepodobne máte po zbere. Teraz prichádza na rad starostlivosť o samotné rastliny – tzv. jahodovisko. Či už pestujete iba zopár koreňov pri chodníku do záhrady, alebo ste vysadili niekoľko radov, nenechávajte ich napospas osudu. Niekoľko jednoduchých činností v nasledujúcich týždňoch zabezpečí bohatšiu úrodu jahôd na budúci rok.
Júnové práce v záhrade zatiaľ vôbec nepripomínajú oddych. Snaha predchádzajúcich mesiacov je však korunovaná pohľadom na zelenajúcu sa záhradu, kvitnutie a zber prvých dozrievajúcich plodov. S potom na čele a žmúriac do slnka čaká na záhradkárov niekoľko dôležitých aktivít. Dobrou správou je, že počas najdlhších dní roka sa toho dá stihnúť naozaj veľa.
Do okrasnej záhrady môžete pridať farby rôznymi spôsobmi. Buď sa zameriate na kvitnúce rastliny a vysadíte ich tak, aby kvitli postupne od jari do jesene, alebo sa pohráte s farebnosťou listov. Okrem odtieňov zelenej sa v záhrade krásne vynímajú i rastliny s panašovanými listami či s listami sfarbenými do hrejivej červenej a žltej. Medzi nimi priam žiaria kontrastné strieborné krásky. Nenechajte si ujsť nasledujúcich adeptov na titul „strieborná elegancia záhrady“ v podobe trvaliek, letničiek a okrasnej trávy.
Dostali ste orchideu a neviete, čo s ňou? Týchto 11 tipov je základ, posledný podporí dlhé kvitnutie
Obľúbené izbové orchidey, ako sú napríklad orchidey lišajovce (Phalaenopsis), nemajú striktne dané obdobie kvitnutia. Kvety sa na nich objavujú pri teplotách od 20 – 25 °C, čo môže byť na vhodnej pozícii v interiéri takmer polovicu roka. Na jednej stonke kvety postupne rozkvitajú aj niekoľko mesiacov, a keď sa už potenciál jednej stonky vyčerpá, môže po nej prevziať „žezlo“ ďalšia, ktorá medzitým nenápadne dorástla. Akú starostlivosť orchideám dopriať, aby ste sa z ich krásy mohli tešiť čo najdlhšie?
Kde sa diskutuje