Poradňa

Odborníci vám poradia so správnymi pracovnými postupmi, odpovedia na otázky ohľadom chovu domácich zvierat a pestovania zeleniny, ovocia a byliniek.

Dátum v kalendári dáva tušiť, že je čas na februárový rez. Patrí k základným krokom v starostlivosti o niektoré druhy ovocných stromov a môže mať veľký vplyv na ich zdravie i úrodu. Čo vykonaním predjarného rezu získate, ako k rezu pristupovať a pre ktoré stromy prináša najväčší osoh?

„Keď sa postavím pre regál so semienkami v obchode, čas prestáva plynúť…“ Je to tu – prichádza nová záhradkárska sezóna! Toto obdobie je pre záhradkárov plné plánovania, vízií a snahy robiť veci zase o kúsok lepšie. Nové aj overené odrody, bohaté kvety či veľká úroda – cesta k tomu začína starostlivým výberom osiva. Pozrite si nasledujúce tipy, ako postupovať pri výbere semienok na sadenie.

Popraskaná kôra na stromoch je problémom, ktorý vyžaduje starostlivý prístup. Cez rany na kôre strom vysychá, zvyšuje sa riziko premnoženia škodcov a dodávanie živín do koruny stromov býva vážne narušené. Pod prasknutou kôrou sa môže nepozorovane vytvárať puklina, ktorá už možno najbližšiu sezónu zapríčiní rozštiepenie stromu. Ak ste na stromoch objavili poškodenú kôru, je dobré poznať spôsoby, ako kôru a kmeň ošetriť a ako tomu do budúcna predísť.

Biely povlak na substráte v kvetináči izbovej rastliny zvyčajne neveští nič dobré a takmer každý pestovateľ spozornie. Najčastejšie ide o pleseň, ktorá sa v substráte rozšírila, pretože pre ňu vznikli vhodné podmienky. A hoci samotnej rastline nemusí uškodiť, vylučované spóry plesní v uzatvorenom interiéri zhoršujú kvalitu vzduchu a môžu spôsobiť problémy alergikom i ľuďom s ochoreniami dýchacích ciest.

Kde sa diskutuje