Mravce a vošky spolu vychádzajú až prekvapivo dobre, no pre záhradkára ich „priateľstvo“ a vzájomné profitovanie nie je dobrou správou. Viete o tom, že mravce sa o vošky dokonca aj ochotne starajú a poskytujú im ochranu pred prirodzenými predátormi? Rozmnoženie vošiek v záhrade znamená škody na úrode i rastlinách, keďže sa živia cicaním rastlinných štiav. Ak v ich blízkosti vidíte aj mravce, neváhajte a pustite sa do účinných opatrení.
Poradňa
Odborníci vám poradia so správnymi pracovnými postupmi, odpovedia na otázky ohľadom chovu domácich zvierat a pestovania zeleniny, ovocia a byliniek.
Ako letnenie je označovaná aktivita, pri ktorej sa niektoré izbové rastliny dočasne presúvajú do vonkajšieho prostredia – najčastejšie na balkón, terasu či do blízkosti domu. Ako napovedá označenie, táto dočasná zmena umiestnenia sa deje počas letných mesiacov. Väčšina izbových rastlín totiž patrí medzi teplomilné a presúvanie v inej časti roka by pre ne nemalo žiadny prínos. Ako letnenie zrealizovať a čo nepodceniť? Akým izbovkám prospeje?
Hmyz, ktorý je veľký len niekoľko milimetrov, sa živí ich rastlinnými šťavami a v kolóniách bez výnimky napáda úžitkové aj okrasné rastliny. Ak ich zbadáte na vašich rastlinách, treba rýchlo konať!
Medvedík obyčajný, prezývaný aj krtonôžka, je nočnou morou každého záhradkára. Tento veľký hmyz dokáže napáchať značné škody na koreňoch rastlín a zničiť tak úrodu. Jeho odolnosť voči bežným insekticídom z neho robí obzvlášť nepríjemného protivníka. Našťastie, existuje viacero účinných metód, ako sa s medvedíkmi vysporiadať. My vám ukážeme účinnú pascu, ktorú na chytanie medvedíkov v záhonoch používa Lukáš.
Bzdochy sú známe najmä charakteristickým silným zápachom. Ich spoločnosť by z tohto dôvodu zrejme nikto z nás dobrovoľne nevyhľadával. Tento typicky sploštený hmyz vie však napáchať isté škody v záhrade a v jesennom období neváha zavítať aj do príbytkov, aby našiel teplé miesto na prezimovanie. Strácate už s nimi trpezlivosť a chcete vedieť, čo robiť, aby k vám už nezavítali?
Veselo švitoria, trepocú krídlami a ich návrat dáva jasne najavo, že jar je v plnom prúde. Ako deti sme lastovičky s radosťou sledovali a podľa výšky ich letu odhadovali, či bude pršať, alebo nie. V dospelosti sa však na hniezda na fasáde nepozerá každý s nadšením. Ako zabrániť lastovičkám stavať hniezda na dome?
Mravce môžu byť nielen otravné, ale aj škodlivé. Odborníci sa často nevedia zhodnúť na tom, či sú mravce pre človeka prospešné, alebo mu skôr škodia. Je však pravdou, že v domácnosti dokážu byť skutočnou nepríjemnosťou, a na záhrade a terase môžu spôsobovať aj vážne škody.
Jahody sú náchylné na hnilobu a múčnatku najmä pri vysokej vlhkosti, slabom vetraní a zanedbanej prevencii. Tieto plesňové ochorenia dokážu rýchlo zničiť úrodu, no správnou starostlivosťou im môžeme úspešne predchádzať.
Priesady alebo semená priamo do pôdy? Pri pestovaní plazivej zeleniny sa zíde poznať kľúčové detaily
S príchodom teplých májových dní sa o slovo hlási výsadba semien plazivej zeleniny. Uhorky, tekvice, cukety a patizóny patria k priestorovo náročnejších druhom zeleniny. Pred vysadením semien do pôdy je dobré myslieť na niekoľko dôležitých detailov.
Mrkva patrí medzi najobľúbenejšie druhy koreňovej zeleniny. Ak ste sa rozhodli dopestovať si vlastnú úrodu zo semien, počítajte s pravidelnou starostlivosťou. Jedným z nevyhnutných krokov je aj tzv. jednotenie mrkvy. O akú činnosť ide?
Púta pozornosť jedinečným vzhľadom a dostal i vznešené meno. Z prítomnosti krasoňa borievkového však nebudete mať radosť. Tento drahokamovo lesklý chrobák pácha posledné roky na tujách a borievkach obrovské škody, voči ktorým je takmer každý zásah vopred prehratým bojom. Ako krasoňa borievkového rozpoznať? Ako sa jeho činnosť prejavuje na okrasných drevinách?
Kde sa diskutuje