10 rastlín, ktoré vám spestria jar na záhradke

image 47697 25 v1

Poradíme vám, ktoré rastliny môžu spestriť jarné dni vo vašej záhrade alebo na terase a balkóne.

OKRASNÁ MANDĽA

(Prunus triloba)

Nevysoký a atraktívny okrasný ker, ktorý môžeme zakomponovať aj do väčšieho kvetinového záhona. Pekne kvitne, kvety sú jemné ružové, plnokveté, mladé konáriky sú nimi husto obalené. Žiada si viditeľné umiestnenie, upúta aj v predzáhradke.

Potrebuje: slnečné alebo polotienisté miesto, priepustnú, výživnú a mierne vlhkú pôdu, každoročný rez po odkvitnutí.

Vysádzame: počas sezóny s kompaktným koreňovým balom.

KAMZIČNÍK

(Doronicum orientale)

Bohato kvitnúca typicky jarná trvalka. Dorastá do výšky asi 40 cm. Zaujme krásne do žlta sfarbenými súkvetiami na dlhých stonkách a sviežozelenými listami. Uplatní sa na okraji trvalkových záhonov, v skalkách a v susedstve kvitnúcich cibuľovín. Kvety je možné rezať aj do váz.

Potrebuje: slnečné alebo polotienisté miesto, vlhkú a na humus bohatú pôdu. V tieni sa tejto trvalke nedarí. Na ideálnych miestach ide o dlhovekú a každoročne bohatšie kvitnúcu trvalku. Rastlina sa pekne rozrastie tam, kde má dostatok miesta.

Vysádzame: na jar s koreňovým balom, prípadne po odkvitnutí je možné rozdeliť staršie rastliny.

DULOVEC

(Chaenomeles japonica)

Nižší a stále obľúbenejší krík, ktorý sa vojde aj do menšej záhrady. Skoro na jar pekne kvitne, kvety sú oranžovo-červené. Po odkvitnutí sa na kríku tvoria žlté a príjemne voňavé plody. Počas leta upúta lesklými listami.

Potrebuje: slnečné miesto s nie príliš výživnou pôdou. Drevinu sa vyplatí každoročne ostrihať.

Vysádzame: počas celého vegetačného obdobia s koreňovým balom.

BERGÉNIA

(Bergenia ­cordifolia)

Pekná a nenáročná vždyzelená pôdopokryvná trvalka. Neprekážajú jej ani horšie podmienky, rýchlo sa rozrastá a na jar pekne kvitne. Kvety sú podľa kultivaru biele, ružové alebo karmínové. Neprehliadnuteľné sú väčšie celistvookrajové listy. Uplatní sa ako súvislý podrast a hodí sa aj na brehy jazierok.

Potrebuje: polotieň alebo tieň, priepustnú pôdu, môže byť aj suchšia. Rastliny je vhodné na jar prihnojiť kompostom.

Vysádzame: počas vegetačného obdobia s koreňovým balom, na jar a jeseň aj bez neho.

BOTANICKÉ TULIPÁNY

(Tulipa tarda)

Nízke a každoročne bohato kvitnúce tulipány, ktoré vynikajú svojou jednoduchosťou. Rastlina vytvára ružicu takmer poliehavých listov a z nich na jar vyrastá množstvo krehko pôsobiacich kvetov. Uplatní sa v skalkách, štrkových záhonoch a v črepníkoch.

Potrebuje: slnečné miesto, priepustnú a mierne vlhkú pôdu. Cibule nie je potrebné každoročne vyberať z pôdy.

Vysádzame: cibule na jeseň, predpestované rastliny z črepníka aj počas jarného obdobia na vybrané miesto.

TARIČKA

(Aubrieta deltoidea)

Pekne kvitnúca trvalka vytvárajúca atraktívne kvetinové koberčeky. V čase kvitnutia na jar takmer nevidno na rastline listy. Kvety sú podľa kultivaru fialové, ružové alebo modrasté. Zaujímavé sú aj druhy s panašovanými listami a plnokveté formy. Vynikne v skalkách a štrkových záhonoch.

Potrebuje: slnečné miesto, vyššie polohy, priepustný aj kamenistý substrát. Po odkvitnutí sa vyplatí rastliny ostrihať, udržia si kompaktný tvar.

Vysádzame: na jar s kompaktným koreňovým balom. Rastlina sa dobre rozmnožuje pomocou odrezkov.

VETERNICA

(Anemone blanda)

Kobercovito sa rozrastajúca a bohato kvitnúca hľuznatá rastlina. Skoro na jar kvitne pôvabnými hviezdicovitými kvetmi bielej, fialovej a modrastej farby. Na ideálnych miestach vytvára súvislé koberce hustých listov a pekných kvetov. Pekné sú veľkokveté kultivary.

Potrebuje: polotieň alebo tieň, vlhkú a priepustnú pôdu s obsahom listovky.

Vysádzame: na jar predpestované rastliny s kompaktným koreňovým balom, skoro na jeseň hľuzy.

NARCISY

(Narcissus)

Táto typicky jarná cibuľovina ponúka veľké množstvo pekných druhov a kultivarov. Kvety v rôznych odtieňoch žltej príjemne voňajú a pôsobia energickým dojmom. Rastlina sa uplatní v záhonoch, skalkách, pri jazierkach aj ako podrast drevín. Pestovať ju možno a aj v nádobách.

Potrebuje: slnečné alebo polotienisté miesto, priepustnú a mierne vlhkú pôdu. Raz za tri – štyri roky treba cibule vybrať z pôdy. Dajte pozor, aby ste rastlinám po odkvitnutí neostrihali listy.

Vysádzame: skoro na jeseň cibule, počas jarného obdobia narýchlené a predpestované rastliny s koreňovým balom.

VŔBA

(Salix caprea ,Pendula‘)

Obľúbený krík, ktorý vyniká hlavne na jar pred olisteným. Konáriky môžeme rezať na dekorovanie interiérov alebo si ich na rastline ozdobiť. Hodí sa k jazierkam, do skupín s inými krami alebo do väčších skaliek, prípadne do predzáhradky.

Potrebuje: slnko alebo polotieň, humóznu, vlhkú a priepustnú pôdu. Potrebný je každoročný rez po odkvitnutí.

Vysádzame: na jar alebo jeseň s koreňovým balom.

PRVOSIENKY

(Primula denticulata)

Veľmi pekný druh prvosienky, ktorá zaujme guľovitými súkvetiami. Tieto môžu byť biele, ružové alebo fialové. Rastlina zaujme viac, ak je vysadená v skupine. Uplatní sa na okraji kvetinových záhonov s vlhkomilnými rastlinami, pri jazierkach, potokoch a v skalkách.

Potrebuje: polotieň a tieň, vlhkú, humóznu pôdu, skôr chladnejšiu klímu. Sucho rastline neprospieva.

Vysádzame: počas celej jari s kompaktným koreňovým balom, na jeseň aj bez koreňového balu.

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 3/2018

Komentáre

  1. Michelle says:

    Ďakujem za odpoveď v učebnici
    😄

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.