Drobné svetlofialové kvety, listy podobné mäte a obrovské lákadlo pre váľanie mačiek… Podľa týchto indícií majú majitelia mačiek pravdepodobne hneď jasno. Na mačky totiž kocúrnik (známy ako catnip) pôsobí ako magnet a vzbudzuje v nich hravosť a extra prítulnosť. Okrem toho, že je súčasťou mnohých hračiek pre mačky, krásne sa môže vynímať aj v záhradnom záhone.
Rastlina dňa
Spoznávajte spolu s nami veľký svet rastlín – každý deň predstavíme inú liečivú bylinku, okrasnú alebo úžitkovú rastlinu, drevinu alebo iné.
Lantany milujú slnko a nezľaknú sa ani krátkeho sucha. Navyše, ich kvety počas kvitnutia postupne menia farby, čím na seba okamžite strhávajú pozornosť. Ak máte radi letnú záhradu plnú kvitnúcich kríkov, poďte sa pozrieť na to, ako lantanu pestovať, aké podmienky jej vyhovujú a na čo si dávať pozor.
Osteospermum sa pre rýchly rast a hojnú záplavu sýtofarebných kvetov rýchlo zapáčilo domácim záhradkárom. Rastlina, ktorú môžete poznať aj pod názvami ako „africká sedmokráska“, „kapská sedmokráska“ alebo „modroočko“, osloví nenáročnou povahou a do jej pestovania sa môžu smelo pustiť aj začiatočníci. Ako na to?
Ligurček lekársky (Levisticum officinale) patrí medzi tradičné bylinky, ktoré si zaslúžia svoje miesto aj v moderných záhradách. Výrazná aróma pripomínajúca zeler, jedinečná chuť a množstvo zdravotných benefitov z neho robia neoceniteľného pomocníka nielen pre kuchárov, ale aj pre tých, ktorí uprednostňujú prírodné spôsoby podpory zdravia.
Figovník lýrovitolistý si medzi izbovými rastlinami vybudoval dojem nepozeraného krásavca s trochu vyššími nárokmi na pestovanie. Ak už dlhšie obdivujete jeho monumentálne listy a chcete si skrášliť bývanie, nedajte sa odradiť. Máme pre vás niekoľko dobrých tipov, ako pestovať figovník lýrovitolistý, aby vynikol v celej kráse.
K vianočnej atmosfére patria niektorí zástupcovia sveta rastlín, o ktorých by sa dalo povedať, že sa stali ikonickými symbolmi Vianoc. Ak ste ani tento rok neodolali okúzľujúcej vianočnej hviezde, zavesili ste nad dvere imelo a tešíte sa z pohľadu na rozvoniavajúci ihličnatý stromček, poďte sa zoznámiť s tým, prečo sa práve tieto rastliny úzko spájajú s vianočným obdobím.
Aktinídia význačná, ktorej plody sú označované ako „minikivi“ alebo „kivi bobule“, púta medzi záhradkármi čoraz viac pozornosti. Ak uvažujete o exotickej, no pritom odolnej rastline, ktorej pestovanie sa nestane fiaskom a prinesie sladkú úrodu, poďte sa s ňou zoznámiť bližšie.
Vysievanie plamienka tangutského v jeseni je skvelý spôsob, ako zabezpečiť nádherný rozkvet tejto unikátnej rastliny na nasledujúcu sezónu.
Bazalka je známa pre výrazne aromatické listy, ktoré sa používajú na dochutenie jedál stredomorských i ázijských kuchýň. Čerstvá bazalka je intenzívnejšia ako sušená a hotovým pokrmom dáva celkom nový rozmer chutí. Ak chcete mať po ruke zásoby čerstvých bazalkových listov, nie je nič jednoduchšie, ako pustiť sa do pestovania bazalky.
Ak si vytvárate okrasnú záhradu v tradičnom vidieckom štýle, skrutec peruánsky, nazývaný aj otočník, by vás mohol zaujať na prvé pozretie. Táto očarujúca kvetináčová rastlina je zaujímavá listovou časťou a kvetmi, ktoré prekvapia veľmi dlhým kvitnutím.
Ačokča, u nás známejšia ako paprikouhorka, sa síce v našich záhradách vyskytuje iba zriedkavo, no má potenciál zaujať každého milovníka chutnej letnej zeleniny. V jej prospech hovorí jednoduché pestovanie a bohatá úroda plodov. Už z jednej košatej rastliny môžete zozbierať až do 100 plodov.
Hoci sú muškáty populárne najmä ako letničky, nájdu sa medzi nimi i také, ktoré oživia interiér nevšedným vzhľadom. Jedným z nich je muškát citrónový (Pelargonium Crispum Lemon), ktorý má zaujímavo tvarované listy a očarí krásnou citrusovou vôňou.
Kde sa diskutuje