Bazalka je známa pre výrazne aromatické listy, ktoré sa používajú na dochutenie jedál stredomorských i ázijských kuchýň. Čerstvá bazalka je intenzívnejšia ako sušená a hotovým pokrmom dáva celkom nový rozmer chutí. Ak chcete mať po ruke zásoby čerstvých bazalkových listov, nie je nič jednoduchšie, ako pustiť sa do pestovania bazalky.
Rastlina dňa
Spoznávajte spolu s nami veľký svet rastlín – každý deň predstavíme inú liečivú bylinku, okrasnú alebo úžitkovú rastlinu, drevinu alebo iné.
Ak si vytvárate okrasnú záhradu v tradičnom vidieckom štýle, skrutec peruánsky, nazývaný aj otočník, by vás mohol zaujať na prvé pozretie. Táto očarujúca kvetináčová rastlina je zaujímavá listovou časťou a kvetmi, ktoré prekvapia veľmi dlhým kvitnutím.
Ačokča, u nás známejšia ako paprikouhorka, sa síce v našich záhradách vyskytuje iba zriedkavo, no má potenciál zaujať každého milovníka chutnej letnej zeleniny. V jej prospech hovorí jednoduché pestovanie a bohatá úroda plodov. Už z jednej košatej rastliny môžete zozbierať až do 100 plodov.
Hoci sú muškáty populárne najmä ako letničky, nájdu sa medzi nimi i také, ktoré oživia interiér nevšedným vzhľadom. Jedným z nich je muškát citrónový (Pelargonium Crispum Lemon), ktorý má zaujímavo tvarované listy a očarí krásnou citrusovou vôňou.
Pestovateľský záujem o nádchovník je čoraz väčší. Táto nenáročná rastlina zaujala aromatickými listami, z ktorých sa šíri zaujímavo skombinovaná vôňa. Je to vôňa mäty, medovky, eukalyptu alebo oregana? Nádchovník poteší nielen vôňou a rastom, ale aj blahodárnymi účinkami.
Videli ste už v jesenných či zimných záhradkách rásť zaujímavú fialovú odrodu brokolice? Nie je zvláštna len sfarbením. Na trhu nájdete viaceré odrody brokolice a kapustovej zeleniny všeobecne, vďaka ktorým môžete predĺžiť vegetačné obdobie vo vašej záhradke a dopriať si čerstvé vitamíny aj v chladnejších mesiacoch. Niektoré druhy zeleniny sú vďaka vystaveniu chladu a mrazu ešte chutnejšie. Jedným z príkladov je fialová stonková brokolica.
Citrónová verbena je medzi pestovateľmi známa aj ako alojzia citrónová, odborne aloysia triphylla. Ak hľadáte voňavú bylinku s citrusovou príchuťou, nemala by vám v záhradke či na balkóne chýbať. Ľahko sa pestuje, dodáva lahodnú chuť čajom, šťavám, šalátom i dezertom. Ako pestovať a zužitkovať citrónovú verbenu?
Vejárovka je známa aj ako „víla kvetín“ či „rozprávkový kvet“. Často sa pestuje ako letnička, hoci je to trvalka. Nádherne vyzerá v závesných košíkoch, nádobách alebo ako lemová rastlina záhonov. Ako sa o vejárovku starať, aby ste sa z čara kvetov mohli tešiť čo najdlhšie?
Konečne sa oteplilo, a tak nás do lesa na prechádzku volá nielen prebúdzajúca sa príroda, ale i pučiaca a rastúca kulinárska pochúťka s priaznivými zdravotnými účinkami – medvedí cesnak.
Vypestovať vlastnú rukolu nie je nič zložité – nevyžaduje si veľa priestoru a dokáže bez problémov rásť takmer aj v nádobe. Rastie rýchlo, jedlá osvieži svojou korenistou chuťou. Listy rukoly sú vynikajúce nielen do šalátu, môžete ich priložiť aj na pizzu či k mäsu.
Zornica má krásne tropické hviezdicové kvety, ktoré osviežia nielen váš interiér, ale aj záhradu. Pestovanie tejto rastliny zo semiačok je dlhodobou záležitosťou, preto sa vopred vyzbrojte trpezlivosťou.
Skalník (Cotoneaster) je vítanou ozdobou každej záhrady. Má pekné kvety, dekoratívne zelené časti, na jeseň žiari mnohými farbami od karmínovej, cez fialovú až po žltú, a poteší aj červenými bobuľami. Máloktorá rastlina je tak všestranná a nenáročná ako skalník.
Kde sa diskutuje