Úvod Záhrada Zelenina a ovocie

Zelenina a ovocie

Praktické informácie o sadení, pestovaní, hnojení, postreku a starostlivosti o ovocie a zeleninu. Všetko o strihaní a štepení ovocných kríkov a stromov.

Jeden plodiaci ker vytvorí bohatú úrodu 4 – 8 kg chutných bobúľ. Aj z tohto dôvodu záujem o pestovanie čučoriedok neutícha. Dôležité je obrniť sa trpezlivosťou a dopriať čučoriedkam správne podmienky a pravidelnú starostlivosť. Jedným z nevyhnutných faktorov pre silný rast je správne pH pôdy. Na čo myslieť pred výsadbou čučoriedok?

Čoraz častejšie sa v knihách, časopisoch i v odbornej literatúre stretávame s novými výrazmi, ku ktorým neexistuje vhodný slovenský ekvivalent. Slovo „mikrogreeny“ patrí tiež do tejto skupiny. Čo si pod týmto pojmom predstaviť?

Bez cibule si nevieme predstaviť množstvo pokrmov, a preto nečudo, že majitelia záhrad jej bez váhania vyčlenia niekoľko riadkov, aby bola kedykoľvek po ruke. Je lepšie sadiť cibuľu na jar alebo na jeseň? Vedľa akých iných plodín ju vysadiť? Pozrite si niekoľko praktických tipov, ako pestovať cibuľu.

Je dobre známym a vedecky podloženým faktom, že väčšina pesticídov má škodlivé účinky na užitočné organizmy. Tiež aj dezinfekčné prostriedky pôdy čiastočne likvidujú hmyz žijúci v pôde, čo vedie k  narúšaniu biologickej rovnováhy.

Aj u vás má špenát svoje čestné miesto na tanieri iba jedenkrát v roku – na veľkonočné sviatky? Ak táto chrumkavá listová zelenina niekoho nepresvedčila, zrejme za to môže jej dusená podoba zo školskej jedálne. Je to však škoda. Špenát je nenáročný na pestovanie, výživný a v kuchyni sa dá pripraviť rôznymi spôsobmi. Tieto zaujímavostí o špenáte sa oplatí poznať!

Pestovanie jarných šalátov je veľmi vďačné a obľúbené. Najjednoduchšie sa pestuje listový šalát, ktorý vytvára ružicu krehkých, no za to voľných listov. V tesnom závese za ním je hlávkový šalát, ktorý vytvára uzavretú a kompaktne vyzerajúcu hlávku jemnej a vyváženej chuti. Jeho listy sú chutné a chrumkavé. Na skoré pestovanie sú vhodné odrody jarného hlávkového šalátu, ktorým vo všeobecnosti vyhovujú podmienky nevykurovaných fóliovníkov.

Veľká netrpezlivosť prenasleduje asi každého, kto podľahol nejakému záujmu či koníčku. A tak sa už od začiatku roka na sociálnych sieťach objavujú otázky: „Kedy už budete vysievať?“ či „Komu už semienka vzchádzajú?“ Ako hovorí príslovie – trpezlivosť ruže prináša. A platí to, samozrejme, aj pre výsev zeleniny vrátane paradajok.

Mnohí záhradkári si kladú otázku, či sa oplatí strácať čas tým, aby som ukladal semienka pri sejbe do pôdy na rovnakú vzdialenosť, alebo stačí jednoducho nasypať ich do riadkov a počkať, čo vyrastie.

Kde sa diskutuje