Aktinídia význačná, ktorej plody sú označované ako „minikivi“ alebo „kivi bobule“, púta medzi záhradkármi čoraz viac pozornosti. Ak uvažujete o exotickej, no pritom odolnej rastline, ktorej pestovanie sa nestane fiaskom a prinesie sladkú úrodu, poďte sa s ňou zoznámiť bližšie.
Zelenina a ovocie
Praktické informácie o sadení, pestovaní, hnojení, postreku a starostlivosti o ovocie a zeleninu. Všetko o strihaní a štepení ovocných kríkov a stromov.
Noviniek na trhu s ovocím je každoročne dostatok. Nie každá z nich sa však v našich podmienkach uchytí tak, ako by ste si želali. Prinášame vám výber 11 naj odrôd, ktoré sa v našej krajine za posledných niekoľko rokov spoľahlivo osvedčili.
Jablká sú skvelou desiatou, patria do mnohých chutných domácich koláčov a dajú sa z nich robiť krásne sušené kolieska. V slovenských sadoch sa pestuje veľa obľúbených odrôd a neurazí ani celoročný výber jabĺk v obchodoch. Líšia sa však chuťou, šťavnatosťou a štruktúrou dužiny – a práve to niektoré odrody jabĺk predurčuje vyniknúť ešte viac pri konkrétnom použití.
Nie je to len obyčajný záhon, je to celý systém pestovania zdravej zeleniny bez chémie, hnojív, bez rýľovania, okopávania a s minimom polievania. Záhon Rozuma by sme mohli nazvať aj kompostérom uprostred hriadok.
Jablone, hrušky, slivky či marhule patria k stáliciam ovocných sadov, na ktoré nedáme dopustiť. Ak však máte radi pestovateľské výzvy a na záhrade voľné miesto, poďte sa zoznámiť s niekoľkými druhmi menej tradičného ovocia, ktoré očaria nádielkou nových chutí a vôní.
Uvažujete o tom, že záhradu rozšírite o nové ovocné stromčeky? Druhá polovica októbra poskytuje ideálne teplotné podmienky aj dostatok vlahy na zakorenenie a udomácnenie na novom mieste.
Jedným zo spôsobov, ako spracovať bohatú úrodu ovocia, je výroba domácej ovocnej šťavy. Okrem dozretého ovocia budete potrebovať aj ovocný lis. Ako lisovanie ovocia prebieha a aké pravidlá sa oplatí dodržiavať?
V prípade nedostatku miesta môžete zvážiť pestovanie ovocín na konštrukcii. Stromy zaberú menej miesta a navyše vytvoria čiastočnú optickú bariéru medzi pozemkami.
Mnohé regióny našej krajiny už pocítili silu prírodných živlov. Silné vetry, mohutné búrky a krupobitie napáchajú v priebehu niekoľkých minút veľké škody na majetkoch aj na úrode v záhrade. Tieto skúsenosti sú neprenositeľné a až keď im čelíme osobne, musíme nájsť riešenia, ako sa s danou situáciou popasovať.
Staršie, tri- a viacročné porasty jahôd prinášajú čoraz slabšiu úrodu. Rastliny sú tiež náchylnejšie na choroby, škodce a horšie odolávajú nepriaznivým podmienkam. Vtedy je najlepšie pristúpiť k likvidácii takého jahodového záhona a k založeniu nového.
Nasťahovali sa k vám do kuchyne vínne mušky a s obavami sledujete, ako je ich každým dňom čoraz viac? Pozrite sa spolu s nami na tipy, ako sa zbaviť vínnych mušiek a čo urobiť, aby u vás doma viac nenašli vhodné podmienky.
Leto je obdobím, kedy s nadšením pozorujeme dozrievajúce plody ovocných stromov. Aj v lete však ovocné stromy potrebujú starostlivosť, vďaka ktorej si udržia zdravý, silný a kontrolovaný rast.
Kde sa diskutuje