Cesnak patrí k nezameniteľným prísadám pri príprave jedál. Ak ste rozhodli dopestovať si vlastný cesnak, určite vás bude zaujímať, kedy cesnak zo zeme vybrať a ako cesnak uskladniť, aby si čo najdlhšie uchoval svoje kvality.
Zelenina a ovocie
Praktické informácie o sadení, pestovaní, hnojení, postreku a starostlivosti o ovocie a zeleninu. Všetko o strihaní a štepení ovocných kríkov a stromov.
Leto je obdobím, kedy s nadšením pozorujeme dozrievajúce plody ovocných stromov. Aj v lete však ovocné stromy potrebujú starostlivosť, vďaka ktorej si udržia zdravý, silný a kontrolovaný rast.
Pestovanie rajčín môže byť výzvou, najmä počas letných mesiacov, keď sa objavujú škodce a rastliny trpia nedostatkom živín. Našťastie existuje jednoduchý spôsob, ako zlepšiť zdravie rajčín a ochrániť ich pred škodcami bez použitia chemikálií. Prírodné metódy, ako sú správne zvolené rastliny, dokážu odpudiť škodce a podporiť zdravý rast rajčín. Ak tieto rastliny vysadíte v blízkosti rajčín, nielenže zlepšia kvalitu plodov, ale budú chrániť rastliny počas celého leta.
Vylamovanie zálistkov je jednou z typických činností, ako usmerniť rast paradajok a presmerovať ich energiu do tvorby plodov. Čo by sa stalo, ak by ste výhony rastúce v pazuchách listov ponechali? A zamýšľali ste sa niekedy nad tým, koľko listov môžete paradajkám ubrať?
Ak pestujete jahody, ktoré dozrievajú iba v máji a júni, pravdepodobne máte po zbere. Teraz prichádza na rad starostlivosť o samotné rastliny – tzv. jahodovisko. Či už pestujete iba zopár koreňov pri chodníku do záhrady, alebo ste vysadili niekoľko radov, nenechávajte ich napospas osudu. Niekoľko jednoduchých činností v nasledujúcich týždňoch zabezpečí bohatšiu úrodu jahôd na budúci rok.
Júnové práce v záhrade zatiaľ vôbec nepripomínajú oddych. Snaha predchádzajúcich mesiacov je však korunovaná pohľadom na zelenajúcu sa záhradu, kvitnutie a zber prvých dozrievajúcich plodov. S potom na čele a žmúriac do slnka čaká na záhradkárov niekoľko dôležitých aktivít. Dobrou správou je, že počas najdlhších dní roka sa toho dá stihnúť naozaj veľa.
So stúpajúcou teplotou rastie i záujem o melóny. Spolu s nimi sa však vynára niekoľko otázok. Ako rozoznať dobrý a sladký melón, ktorý sa po prekrojení nestane sklamaním? Hoci na prvý pohľad sa melóny naukladané v kartónových boxoch líšia iba veľkosťou, už pár detailov vám pomôže vybrať si ten najlepší melón.
Pri pestovaní domácej zeleniny sa stretneme s rôznym odporúčaniami. Niektoré rady sú vydarenejšie, ďalšie sa ponášajú na experiment s neistým výsledkom. Pestovanie uhoriek na opore však patrí k tým osvedčeným, s ktorým sa spája množstvo výhod. Ak ste doteraz váhali a pestovali uhorky voľne na pôde, nasledujúce tipy vás možno inšpirujú ku zmene.
Pestovanie paprík je medzi záhradkármi veľmi obľúbené. Chutné a šťavnaté plody v rozmanitých tvaroch i farebnosti dopestujete v skleníku, fóliovníku, priamo v pôde, no aj v kvetináči na balkóne. Ich pestovanie nie je náročné, no vyžaduje si vytvoriť paprikám podmienky, ktoré sú nevyhnutné pre ich zdravý rast a tvorbu plodov.
Priesady alebo semená priamo do pôdy? Pri pestovaní plazivej zeleniny sa zíde poznať kľúčové detaily
S príchodom teplých májových dní sa o slovo hlási výsadba semien plazivej zeleniny. Uhorky, tekvice, cukety a patizóny patria k priestorovo náročnejších druhom zeleniny. Pred vysadením semien do pôdy je dobré myslieť na niekoľko dôležitých detailov.
Mrkva patrí medzi najobľúbenejšie druhy koreňovej zeleniny. Ak ste sa rozhodli dopestovať si vlastnú úrodu zo semien, počítajte s pravidelnou starostlivosťou. Jedným z nevyhnutných krokov je aj tzv. jednotenie mrkvy. O akú činnosť ide?
Pestovanie zeleniny vo vyvýšených záhonoch si vyžaduje premyslenú výsadbu. Menšia plocha totiž skôr poukáže na nedostatky a pri rozmnožení škodcov alebo v nevyhovujúcich podmienkach môžete rýchlo prísť o celú snahu aj úrodu. Aké sú ideálne rastlinné kombinácie a spojenectvá do vyvýšených záhonov?
Kde sa diskutuje