Sadíte ich v správnom čase, zalievate pravidelne, hnojíte poctivo – a napriek tomu úroda sklamala? Odborník na pestovanie paradajok vysvetľuje, kde môže byť problém. Prečo staré odrody už nestíhajú dnešné podmienky, ako môže nesprávne hnojenie oslabiť rastliny a prečo je opeľovanie v skleníku často nedostatočné? V rozhovore sa dozviete aj to, kedy je lepšie sadiť hybridné odrody, či sa oplatí paradajky zaštipovať a ako zabrániť praskaniu plodov.
Zelenina a ovocie
Praktické informácie o sadení, pestovaní, hnojení, postreku a starostlivosti o ovocie a zeleninu. Všetko o strihaní a štepení ovocných kríkov a stromov.
Viete, ktoré semená a cibule okrasných a úžitkových rastlín môžete zasadiť už tento mesiac? Február je dobrým mesiacom na siatie semien odolných letničiek a skleníkových plodín, najmä rajčiakov. Včasným výsevom semien sa môžete tešiť z kvetov a zeleniny väčšiu časť roka – vegetačné obdobie predĺžite opakovaným výsevom od marca.
Exotické ovocie sa na pulty obchodov dováža z veľkých diaľok a aby zvládlo dlhú cestu, oberá sa ešte nedozreté. Nie je preto ničím nezvyčajným, ak si domov donesiete nezrelé mango, ananás či avokádo. Ak máte túto trojicu v obľube, oplatí sa vedieť, podľa akých znakov rozpoznať optimálnu zrelosť.
Cibuľa je nepostrádateľnou súčasťou varenia a bez jej charakteristickej chuti a arómy by mnohé jedlá nemali tie správne grády. Ak máte vo zvyku kupovať niekoľko kilové balenia cibule do zásob, pozrite si praktické tipy, ako cibuľu skladovať, aby nepodliehala predčasnému kazeniu. Máme pre vás tiež zaujímavý tip, ako dať druhú šancu cibuli, ktorá vyklíčila.
Aj vy ste si doteraz mysleli, že mrkva sa dá pestovať len na záhrade? Opak je pravdou. Tajomstvom úspechu pestovania mrkvy v interiéri je dostatok svetla, správna nádoba a vhodná odroda. Pri správnej starostlivosti si tak môžete pochutnať na čerstvej a sladkej mrkve po celý rok.
Skôr, ako vezmete stojany so semenami „útokom“, vytvorte si čo najjasnejšiu predstavu o tom, čo a kde pestovať a čo urobiť pre to, aby bolo vaše úsilie korunované úspechom. Ak s pestovaním zeleniny ešte nemáte veľké skúsenosti, malou inšpiráciou vám môžu byť nasledujúce praktické tipy.
Január a február sú mesiace, keď začíname vysievať zeleniny s dlhším vegetačným obdobím a tie, ktorých osivo dlhšie klíči. Takto skoro vysievame napríklad buľvový zeler, niektoré hlúboviny a tiež hlávkový šalát alebo reďkovky na rýchlenie v skleníkoch. No pre väčšinu záhradníkov sú najdôležitejším druhom vysievaným v prvých dvoch mesiacoch roka papriky.
Aktinídia význačná, ktorej plody sú označované ako „minikivi“ alebo „kivi bobule“, púta medzi záhradkármi čoraz viac pozornosti. Ak uvažujete o exotickej, no pritom odolnej rastline, ktorej pestovanie sa nestane fiaskom a prinesie sladkú úrodu, poďte sa s ňou zoznámiť bližšie.
Noviniek na trhu s ovocím je každoročne dostatok. Nie každá z nich sa však v našich podmienkach uchytí tak, ako by ste si želali. Prinášame vám výber 11 naj odrôd, ktoré sa v našej krajine za posledných niekoľko rokov spoľahlivo osvedčili.
Jablká sú skvelou desiatou, patria do mnohých chutných domácich koláčov a dajú sa z nich robiť krásne sušené kolieska. V slovenských sadoch sa pestuje veľa obľúbených odrôd a neurazí ani celoročný výber jabĺk v obchodoch. Líšia sa však chuťou, šťavnatosťou a štruktúrou dužiny – a práve to niektoré odrody jabĺk predurčuje vyniknúť ešte viac pri konkrétnom použití.
Nie je to len obyčajný záhon, je to celý systém pestovania zdravej zeleniny bez chémie, hnojív, bez rýľovania, okopávania a s minimom polievania. Záhon Rozuma by sme mohli nazvať aj kompostérom uprostred hriadok.
Jablone, hrušky, slivky či marhule patria k stáliciam ovocných sadov, na ktoré nedáme dopustiť. Ak však máte radi pestovateľské výzvy a na záhrade voľné miesto, poďte sa zoznámiť s niekoľkými druhmi menej tradičného ovocia, ktoré očaria nádielkou nových chutí a vôní.
Kde sa diskutuje