Pri pestovaní domácej zeleniny sa stretneme s rôznym odporúčaniami. Niektoré rady sú vydarenejšie, ďalšie sa ponášajú na experiment s neistým výsledkom. Pestovanie uhoriek na opore však patrí k tým osvedčeným, s ktorým sa spája množstvo výhod. Ak ste doteraz váhali a pestovali uhorky voľne na pôde, nasledujúce tipy vás možno inšpirujú ku zmene.
Zelenina a ovocie
Praktické informácie o sadení, pestovaní, hnojení, postreku a starostlivosti o ovocie a zeleninu. Všetko o strihaní a štepení ovocných kríkov a stromov.
Pestovanie paprík je medzi záhradkármi veľmi obľúbené. Chutné a šťavnaté plody v rozmanitých tvaroch i farebnosti dopestujete v skleníku, fóliovníku, priamo v pôde, no aj v kvetináči na balkóne. Ich pestovanie nie je náročné, no vyžaduje si vytvoriť paprikám podmienky, ktoré sú nevyhnutné pre ich zdravý rast a tvorbu plodov.
Priesady alebo semená priamo do pôdy? Pri pestovaní plazivej zeleniny sa zíde poznať kľúčové detaily
S príchodom teplých májových dní sa o slovo hlási výsadba semien plazivej zeleniny. Uhorky, tekvice, cukety a patizóny patria k priestorovo náročnejších druhom zeleniny. Pred vysadením semien do pôdy je dobré myslieť na niekoľko dôležitých detailov.
Mrkva patrí medzi najobľúbenejšie druhy koreňovej zeleniny. Ak ste sa rozhodli dopestovať si vlastnú úrodu zo semien, počítajte s pravidelnou starostlivosťou. Jedným z nevyhnutných krokov je aj tzv. jednotenie mrkvy. O akú činnosť ide?
Pestovanie zeleniny vo vyvýšených záhonoch si vyžaduje premyslenú výsadbu. Menšia plocha totiž skôr poukáže na nedostatky a pri rozmnožení škodcov alebo v nevyhovujúcich podmienkach môžete rýchlo prísť o celú snahu aj úrodu. Aké sú ideálne rastlinné kombinácie a spojenectvá do vyvýšených záhonov?
Jeden plodiaci ker vytvorí bohatú úrodu 4 – 8 kg chutných bobúľ. Aj z tohto dôvodu záujem o pestovanie čučoriedok neutícha. Dôležité je obrniť sa trpezlivosťou a dopriať čučoriedkam správne podmienky a pravidelnú starostlivosť. Jedným z nevyhnutných faktorov pre silný rast je správne pH pôdy. Na čo myslieť pred výsadbou čučoriedok?
Nadpis článku znie trochu „nekorektne“, ale je pravda, že muži niekedy uprednostňujú mierne odlišné chute ako ich nežné polovičky. Takže ak sa zamýšľate nad tým, čo vysiať pre „chlapský jazýček“, prinášame vám nasledujúce tipy. Sme však presvedčení, že ostrejšie chute aj zdravotné prínosy týchto plodín ocení celá rodina. Ktoré plodiny by tento rok nemali chýbať na vašom záhone či v kvetináči?
Šalátom a omelete dodá príjemne pikantnú chuť. Na chlebe s masťou zase rozohrá úplne novú hru. Jarná cibuľka si zaslúži miesto v jarnom jedálničku. A nielen vtedy! Postará sa o dávku vitamínov, pomáha bojovať proti infekciám a navyše aj výborne chutí. Ako dopestovať jarnú cibuľku a akým detailom venovať pozornosť?
Marcové teploty sú už príjemne jarné, práce na záhrade sa pomaly rozbiehajú a ak vám pohľad spočinul na jahodovisku, je ten správny čas dopriať mu starostlivosť, akú si zaslúži. Odmenou vám už o niekoľko mesiacov bude bohatá sladká úroda domácich jahôd.
Je tu marec a s ním aj široká ponuka sadbových zemiakov v záhradných centrách. Medzi nimi môžete objaviť zaujímavé odrody veľmi skorých a skorých zemiakov. Ak si na novej úrode zemiakov chcete pochutnávať už začiatkom leta, máme pre vás niekoľko postrehov, ako dopestovať skoré zemiaky.
Reďkovky sa pestujú pre ich chutný koreň, ktorý môžeme konzumovať samotný, alebo ako súčasť rôznych jedál. Tieto rýchlo rastúce plodiny sú mimoriadne jednoduché na pestovanie a ideálne pre začiatočníkov v pestovaní zeleniny. Dokonca sa im darí aj v kvetináčoch, čo je skvelé pre tých, ktorí majú obmedzený priestor.
Paprika je jednou z najobľúbenejších letných zelenín, ktoré si vychutnávame nielen čerstvé, ale aj v tradičných pokrmoch ako lečo či plnená paprika. Nezastupiteľnú úlohu zohráva aj v sušenej a mletej podobe, či už v sladkom, alebo štipľavom variante.
Kde sa diskutuje