podmáčanie pôdy pri silnom daždi
Zdroj: istock.com

Ako znížiť podmáčanie pôdy, keď prídu silné dažde?

Tak, ako nie je dobré veľké sucho, záhradkárov netešia ani vytrvalé a výdatné dažde. Podmáčanie rastlín neznamená len vyplavovanie koreňov, ale aj šírenie hubových a iných ochorení. Poznáte spôsoby, ako zmierniť škody silných jesenných či jarných dažďov v záhrade? Viete, ako upraviť pôdu, aby lepšie znášala nadmernú vlhkosť?

Základným poznatkom je fakt, že voda ľahšie odteká v pôdach bohatých na organické látky. To znamená, že keď vylepšíme štruktúru pôdy, bude lepšie reagovať aj na prípadné daždivé obdobia.

Úspech každej zdravej záhrady závisí od jej pôdy. Kedykoľvek máte príležitosť, pridajte do pôdy organickú hmotu, ako napríklad dobre vyzretý hnoj z dôveryhodného zdroja (aby ste si boli istí, že neobsahuje zvyšky herbicídov), záhradný kompost alebo listy. Organická hmota funguje pre všetky typy pôdy. Uvoľňuje a prevzdušňuje ťažké ílovité pôdy, takže voda nimi môže prechádzať jednoduchšie. Piesočnatým pôdam zase pomáha udržiavať vlhkosť v suchých letných dňoch bez toho, aby to nepriaznivo ovplyvnilo schopnosť odvádzať vodu vo vlhkom počasí.

podmáčanie pôdy pri silnom daždi
Zdroj: istock.com

Zvýšte záhony, aby ste zabránili zamokreniu

Veľmi dobrou fintou proti premokreniu pôdy je vyvýšiť záhony nad ostatnú časť záhrady. Nahromaďte pôdu do hrebeňového a brázdového usporiadania alebo vytvorte vyvýšené záhony, ktoré zdvihnú koreňovú zónu nad všeobecnú úroveň zeme. Výhodou tiež je, že vyvýšené oblasti sa na jar o niečo skôr oteplia, takže môžete skôr sadiť.

Vyvýšené záhony urobíte jednoducho tak, že plochu ohraničíte drevenými latkami a naplníte ju kompostom, zeminou alebo ich zmesou.

Vyvýšené záhony
Zdroj: istock.com

Ovládajte vlhkosť pomocou valu

Keď dažďová voda opakovane zaplavuje rovnakú oblasť, pomôžete si vybudovaním malého valu alebo viacerých zábran. Na zadržanie vody (alebo jej odklonenie) použite kopce pôdy. Zaujímavým trikom je prihrnúť viac zeminy k rastlinám, ktoré sú večne smädné. Takto nasmerujete prebytočnú vlahu na miesta, kde bude zužitkovaná, napríklad k rastlinám rajčiaka.

Ďalšou možnosťou je presmerovať vodu na jedno miesto v záhradke, kde vytvoríte bažinatú záhradu – vysadíte rastliny milujúce vlhkosť, ktorým sa v týchto podmienkach bude dariť.

Pridajte drenáž

Na miestach, kde sa zvykne voda hromadiť, môžete vybudovať jamu naplnenú kameňmi alebo sutinou. Drenážová jama sa pri častých dažďoch naplní vodou a potom v priebehu niekoľkých hodín alebo dní postupne vsiakne do okolitej pôdy. To znamená, že nepodmáča korene, nevyplaví rastliny.

Stavba drenáže
Zdroj: istock.com

Zvážte inštaláciu odtokov

V extrémnych situáciách, keď je pôda vo vašej záhrade takmer neustále podmáčaná, je najlepším riešením inštalácia odtokov, ktoré odvedú prebytočnú vlahu mimo zónu pestovania plodín.

Odtokový kanálik v záhrade
Zdroj: istock.com

K najjednoduchším odtokom patria francúzske odtoky, ktoré sú vhodné pre väčšinu záhrad s miernym sklonom. Najskôr sa vykopú priekopy. Vystelú sa priepustnou membránou a naplnia kameňmi alebo sutinou. Nakoniec sa kanál uzatvorí membránou a zasype ornicou.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.