Ako spevniť a stabilizovať svah v záhrade, aby sa zemina nedostávala na príjazdovú cestu

08.02.2019
Ako spevniť a stabilizovať svah v záhrade, aby sa zemina nedostávala na príjazdovú cestu

Vďaka schodom dokážeme prekonávať výškové rozdiely. V záhrade nimi môžeme navyše mnohorakými šikovnými spôsobmi oživiť priestor. Pôvodná požiadavka bola spevniť a stabilizovať svah, aby sa zemina nedostávala na príjazdovú cestu.

Požiadavka na schodisko prišla až pri podrobnejšom premyslení riešenia, pričom síce vznikla pomerne kompaktná skalnatá stena, ale pre majiteľov pozemku by to znamenalo zbytočne obiehať upravovaný svah a po hrebeni prejsť ďalej na pozemok. Umiestnenie schodiska teda sledovalo najmä predpokladaný pohyb po pozemku a tak by to malo byť pri každom návrhu. Je dôležité premyslieť si, kde presne má schodisko byť, a jeho funkcii prispôsobiť aj použitý materiál.

Záhradné schody

VÝHODY

Plusom pri celej stavbe je minimálne použitie chémie – žiadne lepidlo, respektíve malta na spájanie jednotlivých častí, iba premyslené ukladanie kameňa.

PRIRODZENÝ MATERIÁL

Kameň je ekologický materiál. Jeho prednosti boli hlavne v tom, že sme mohli použiť miestne zdroje a že mal dostatočnú pevnosť a trvácnosť. Na samotnú stavbu schodiska sme použili približne 1 t kameňa. Ale na celé riešenie spevnenia svahu sa ho použilo približne 18 t.

Záhradné schody

NEVÝHODY

Pri stavbe z prírodného kameňa zaberie veľa času hľadanie správneho tvaru, ktorý zapadne do konštrukcie. Určenie potrebného množstva je preto problematické, keďže nie je možné zaobstarať si presný počet kusov. Odber sa ráta na tony a musíme siahnuť po externej doprave. Cena materiálu je nezriedka nižšia ako cena dopravy.

Záhradné schody

Záhradné schody

PREČO NIE BETÓN?

Ako prvé riešenie spevnenia svahu by asi každému napadlo spevniť ho pomocou betónovej steny. Pri väčšom prevýšení ako 1 m je to z hľadiska bezpečnosti viac ako potrebné. V našom prípade sme spevnili svah, ale iba v jeho strede, kde je prevýšenie takmer 2 m. Použili sme debniace tvárnice vyplnené betónovou zmesou a betonárskou oceľou. Na stabilitu svahu však nebolo nutné vystavať celé spevnenie svahu na debniacich tvárniciach, hlavne pri stavbe schodov v navrhovanom mieste by to ani nebolo realizovateľné. Na stavbu schodiska sme totiž použili kameň, s ktorým sa vybudoval celý svah, a ten vzhľadom na charakter schodov potrebuje dostatočný priestor na zakladanie.

Záhradné schody

UROB SI SÁM

ľudia: ideálne 2 až 4
čas: 2 dni pri upravenom teréne a dostupnom materiáli

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL
• bloky kameňa
typ závisí od dostupnosti v okolí, môže pochádzať aj zo starej budovy, na prekonanie výškového rozdielu 2 m a pri šírke 0,6 m je to približne 1 t kameňa
• drvené kamenivo
frakcie 4 - 8 na podsyp (200 kg)

NÁRADIE
 lopata, krompáč, rýľ
 pracovné rukavice
• fúriky
pre 2 osoby

PRACOVNÝ POSTUP

Záhradné schody

PRED ÚPRAVOU
Na začiatku stála nutnosť zachytiť takmer dvojmetrový svah oporným múrom. Vykonali sme zemné práce a v najvyššej časti sme vybudovali opornú stenu z 20 cm širokých tvárnic. 

Záhradné schody

PO ÚPRAVE
Svah spevňuje aj ťažký suchý múr z kameňa. Možno naň vyjsť po cestičke alebo po schodoch. Na výsadbu sme použili kyslý rašelinový substrát. 

Záhradné schody

STAVBA SCHODOV
Pod prírodné schodisko stavané nasucho sa podklad nemusel zvlášť upravovať. Spodné kamene sme zapustili do zeme do hĺbky asi 10 – 15 cm a ležia na štrkovom lôžku.

Záhradné schody

PO STAVBE
Dôležitejšie je poriadne uloženie kameňov. Každý jeden sme museli doslova zarezať do svahu a oprieť ho o kameň ležiaci pod ním. 

Záhradné schody

FUNKČNOSŤ
Chceme, aby to, čo je krásne, aj na niečo slúžilo. Týka sa to aj betónovej steny, v ktorej je výtokový otvor na pitnú vodu. Ručná pumpa je však iba dekoráciou. 

Záhradné schody

ODDYCH A KOMUNIKÁCIA
Priestor nad svahom je po postavení múrika a komunikácie ľahšie prístupný, a preto sa bude využívať na grilovanie, hry a oddych. 

Záhradné schody

PODĽA PLÁNU
Tak, ako sme si to na vizualizáciách naplánovali, vyzerá aj skutočnosť. Hoci pripúšťame aj improvizáciu, oveľa lepšie je držať sa dôkladne premysleného plánu. 

Záhradné schody

VÝSADBA
V korune múra aj v rôznych priehlbinách je pôdny substrát. Vybrali sme najmä suchomilné druhy a skalničky, lebo tu nemožno rátať s jeho dostatočnou vlhkosťou. foto: Miroslav Šteiner


Neprehliadnite aj: 6 spôsobov ako podoprieť svah a vytvoriť tak rovinu


dobré rady

KONŠTRUKCIA
Hovorí sa, že dobrá stavba musí mať pevné základy. Samozrejme, platí to aj pri záhradnom schodisku z veľkých kusov kameňa. Vyberali sme čo najväčšie kusy kameňov s aspoň jednou plochou stranou. Tú sme väčšinou použili ako nástupnicu. Dobré umiestnenie je mimoriadne dôležité, pri používaní sa žiadna časť nesmie pohnúť z vopred určeného miesta. Pre lepšie zapracovanie do podkladu môžeme použiť na lôžko i drvinu frakcie 4 – 8 mm.

ČO S PREBYTKOM?
Prebytočný materiál si nájde uplatnenie, hlavne ak plánujeme, že kameň použijeme aj na iných miestach v záhrade. Presne tak ako v našom prípade na stavbu suchého múrika kombinovaného s výsadbou. Preto sa nemusíme báť naviezť si na stavbu schodiska viac materiálu, ako reálne potrebujeme.

Text, foto, vizualizácie, kresby: Ing. arch. Miroslav Šteiner
Zodpovedný redaktor: Stanislav Botur
Zdroj: časopis Urob si sám

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Evelin | 11.11.2016, 10:27
Mne sa to paci.. Ked sa rastlinky rozrastnu, bude to krasne.. davali ste pod drt tkanu textiliu?
nobody | 10.11.2016, 07:42
ste dobre ten pozemok "ukamenovali", skoro z nej nic nezostalo, ale kazdy podla jeho chuti
Reklama