Horúčavy, prudký lejak i vietor? Takto pomôžete záhrade a ochránite pestované rastliny
Silné dažde, prudký vietor i niekoľko dní sálavých horúčav… Letné počasie je pre okrasnú a úžitkovú záhradu skúškou odolnosti. Každý rok sa i v našej malej krajine nájde región, v ktorom zostanú záhradkárom iba oči pre plač po intenzívnom vyčíňaní počasia. Nie vždy je možné rastliny a budúcu úrodu zachrániť, no dá sa vykonať aspoň niekoľko základných opatrení.
Polievanie rastlín cez horúčavy
Pravidelné polievanie je počas horúcich dní jednou z typických a nevyhnutných aktivít, ktorá si vyžaduje naplánovanie vopred. Úlohou záhradkára je zabezpečiť takú úroveň vlahy, aby pestovaným rastlinám postačovala pre existenciu a dokázali s vodou optimálne hospodáriť. Aký zásadami sa pri polievaní v horúčavách riadiť?
- Skoro ráno alebo večer – Polievanie rastlín mimo obedného úpeku zabráni rýchlemu odparovaniu vody. Voda v hadiciach a sudoch je počas dňa často horúca, čo môže spôsobiť rastlinám obarenie. Skoré ranné polievanie sa javí ako najlepšia voľba. Hneď za ním je polievanie vo večerných hodinách.
- Ku koreňom, nie na listy – Viete, čo sa stane, ak pristanú kvapky vody na listoch počas horúčav? Zmenia sa na malé „lupy“ a za sebou na listoch zanechajú vypálené miesta. Voda z hadice alebo krhly by mala smerovať priamo k jadru rastliny alebo jej hlavnej stonke.
- Hlboko a cielene – Skontrolujte, ako vyzerá pôda okolo zalievaných rastlín. Ak je vysušená a „ubitá“, potrebuje skyprenie. Inak sa k rastlinám dostane len minimum vlahy a voda odtečie najrýchlejšou cestou preč. Rastliny počas leta potrebujú cielenú a hlbšiu zálievku, pri ktorej máte istotu, že sa v plnej dávke dostane ku koreňom.
- Mulčovanie ako pomoc – Vrstva organického mulču okolo rastlín alebo aspoň medzi riadkami zamedzuje nadmernému odparovaniu vody a slúži aj ako ochranná vrstva, ktorá vytvorí pre korene o niečo chladnejšie podmienky.
- Kvetináče radšej dvakrát – Rastliny v kvetináčoch sú počas leta plne odkázané na pozornosť pestovateľa. Navyše – niektoré materiály kvetináčov sú viac náchylné na prehrievanie. Doprajte kvetináčovým rastlinám zálievku aspoň dvakrát denne, alebo im zabezpečte jednoduché samozavlažovanie.
Stojaca voda v záhrade? Čas zmeniť prístup
Máte po každej búrke na záhrade miesta, na ktorých dlhšie stojí dažďová voda a nemá kam odtiecť? Hneď, ako to bude možné, pokúste sa vytvoriť odtokový systém, ktorý prebytočnú vodu odvedie na miesta, kde nenapácha veľa škody.
Ak si s prebytočnou vodou po dažďoch v záhrade neviete poradiť, je potrebné celkovo zmeniť koncept záhrady, aby vaša každoročná pestovateľská snaha nevychádzala navnivoč a rastliny nezostávali utlačené v blate. Možností je niekoľko – napríklad pestovanie vo vyvýšených murovaných záhonoch, kaskádové výsadby či vytváranie murovaných špirál.
Príčinou stojacej vody na záhrade tiež môže byť ťažká, nepriepustná ílovitá pôda. Vylepšiť sa dá napríklad zapracovaním organických materiálov – popadané lístie, rašelina, piliny či drevná štiepka.
Základná ochrana pred vetrom
Supercela, downburst, derecho, bow echo, … Mnohí z nás ešte pár rokov dozadu nemali ani tušenie, aké názvy majú nebezpečné javy, ktoré sa objavujú v letnej búrkovej sezóne. Často ide o kombináciu mohutných búrok a silných vetrov. Ak je vaša záhrada vyriešená tak, že náhle množstvo vody má kam odtiecť, ešte stále sú tu škody, ktoré dokáže napáchať prudký vietor.
- Citlivé rastliny do závetria – Rastliny s habitusom citlivejším na poškodenie a zlomenie umiestňujte do závetria chráneného aspoň z dvoch strán. Ide najmä o previsnuté letničky, ale aj objemné okrasné dreviny v kvetináčoch.
- Zabezpečenie pre väčšie stromy – Už jeden hrubší zlomený konár môže byť pre strom začiatkom jeho konca a rozštiepené miesto sa stane vstupom pre škodce. Nehovoriac o rizikách a škodách na majetku, ktoré môže zapríčiniť vyvrátenie stromu. Pravidelne preto kontrolujte stav stromov (práchnivosť, dutiny) a ich koruny udržiavajte primerané husté a vyvážené.
- Ochrana pre mladé stromčeky – Nielen veľké, ale i mladé stromy sú ohrozené silnými vetrami. Aspoň počas prvých rokov potrebujú dostatočnú oporu, ktoré obmedzí riziko ich zlomenia. Veľmi dobre sa osvedčilo obkolesenie silnejšími kolmi alebo priviazanie stromčeka o pevnú oporu.
- Ukotvenie pre voľné prvky – Odfúknutý slnečník či prevrátená trampolína – a rastliny v záhone sú zničené! Na záhrade sa nájde veľa voľne uložených prvkov. Identifikujte ich a nájdite pre ne kryté miesto alebo závetrie, poprípade ich počas letnej sezóny pevne zafixujte.
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Komentáre