Rýchly a jednoduchý postup vybudovania záhonového oddeľovača v záhrade.
Galéria
UROB SI SÁM
ČAS: 5 hodín
ĽUDIA: 2
OBDOBIE: III – XI
KONTROLNÝ ZOZNAM
MATERIÁL
preglejkové pásy/tenké laty
kolíky
suchý betón
farbivo
samorezné skrutky
Náradie
rýľ
lopata
hrable
tĺčik
gumené kladivo
skrutkovač
fúrik
hladidlo
Ako vybudovať praktický oddeľovač záhona?
viete, že…
» … každý typ obrubníka si vyžaduje iný spôsob uchytenia? Väčšie typy obrubníkov, ako napr. chodníkový obrubník, obrubník z agátového dreva, palisádový obrubník alebo obrubník z fošní, väčšinou stačí položiť do oddrenážovaného lôžka a zafixovať zemou. Menšie typy obrubníkov, ako je napr. tehla, kamenná dlažba, chodníková dlažba, je lepšie kotviť alebo ukladať do lôžka zo suchého alebo čerstvého betónu.
» … betónový obrubník sa dá vyrobiť v každom ročnom období? Sú však prímesi, ktoré musíme pridať, aby bolo možné „liať“ betón aj v mínusových teplotách. Ideálny čas na výrobu nie je ani horúce leto. Zmes by mohla príliš rýchlo vysychať a praskať. Preto za slnečného a teplého počasia vysychajúci obrubník pokropíme aspoň raz vodou.
Miešanie
Rovnomerné vymiešanie zmesi je veľmi dôležité. Vo fúriku sa lepšie mieša hrabľami alebo aj lopatou, pretože sa dostaneme až na dno. Na uľahčenie práce môžeme použiť vŕtačku s miešacím nadstavcom, ale v tom prípade je vhodnejšie miešanie vo vedre alebo kadi. Násada sa takto lepšie dostane na dno a aj do rohov nádoby. Čím je nádoba na miešanie menšia, tým citlivejšie sa dosahuje správna hustota zmesi. Aj malá dávka vody dokáže zmes výrazne zriediť a, naopak, aj malá dodatočná dávka suchého betónu dokáže zmes zásadne zahustiť. Pri dolaďovaní hustoty zmesi sa vždy držíme zásady pridávať vodu či suchý betón pomaličky a v malých dávkach.
Dobré rady
Tvar obrubníka
V zásade platí, že tvar obrubníka by na malej ploche nemal byť príliš členitý, resp. vlnitý. Línie viacerých plôch by mali byť opticky poprepájané, resp. by mali mať aspoň rovnaké proporcie. Pri dostatočnej fantázii sa dá pohrať aj s geometriou obrubníkov v záhrade.
Betónová zmes
Výroba betónovej zmesi je mokrý proces. Pridaním vody umožníme, aby sa zmes dala vymiešať. Pridávaním ďalšej vody ju zrieďujeme. Ak sme zmes zriedili príliš, použijeme opäť suchý betón a zhustne nám. Na dohusťovanie je ideálne použiť cca pol lopaty suchého betónu.
Farbenie
Farbenie betónovej zmesi má svoje výhody. Existujú farbivá, ktoré sa vyznačujú stálosťou, a to v mnohých farebných variantoch. Ak sa niekde z obrubníka kus odštiepi, má rovnakú farbu ako obrubník a netreba toto miesto dodatočne dofarbovať (veľmi ťažko by sme sa trafili do odtieňa obrubníka po vysušení farby).
Pomer surovín
Na jedno vrecko suchého betónu, cca 40 kg, použijeme cca pol litra rozrobenej farby. Presné riedenie je potrebné vyčítať z návodu od výrobcu. Pridaním alebo ubratím farbiva môžeme získať svetlejšiu, resp. sýtejšiu farbu obrubníka. Pri každej ďalšej dávke sa snažíme dodržať rovnaký pomer surovín, aby nám nevznikali rôzne farebné odtiene na jednom obrubníku v jednom záhone.
Komentáre