Príprava dreva na kúrenie
Galéria (5) Zdroj: Hornbach

6 dôležitých pravidiel pri kúrení drevom! Len, ak ich dodržiavate, kúrite účinne, ekologicky, a pritom najlacnejšie

Ak patríte k domácnostiam, kde sa kúri alebo prikuruje drevom, mali by ste dodržiavať niekoľko základných pravidiel. Len tak budete kúriť účinne, ekologicky, a pritom čo najlacnejšie.

Galéria

Príprava dreva na kúrenie
Výhrevnosť jednotlivých druhov palív spracovaná v tabuľke
Výhrevnosť jednotlivých druhov palivového dreva spracovaná v tabuľke
Kotol na drevné pelety

Kúrenie drevom a jeho mladšími príbuznými – briketami či peletami – patrí k spôsobom, ako udržiavať teplo domova za rozumnú cenu.

1. Kombinujte viaceré palivá

V súčasnosti sa nájde už množstvo domácností, ktoré pri vykurovaní a ohreve vody kombinujú viac druhov palív. Dokážu tak reagovať na situáciu na trhu s vykurovacími palivami a zvolením vhodnej kombinácie udržiavať náklady na kúrenie v rozumných medziach. Zariadenia na plynné (zemný plyn, bioplyn) či tekuté palivá (benzín, nafta, vykurovací olej) sa účinne kombinujú so spotrebičmi na pevné palivá, väčšinou drevo a výrobky z neho.

Tab. 1 Výhrevnosť jednotlivých druhov palív

PalivoHorenie (MJ/kg)Výhrevnosť (MJ/kg)Výhrevnosť (kWh/kg)
vzduchom sušené drevo1914,4 až 15,84 až 4,4
drevné pelety (podľa triedy)16 až 19184,9 až 5
drevné brikety18,717,64,8 až 5
surové hnedé uhlie1082,2
hnedouhoľné brikety2119,65,4 až 5,6
etanol29,726,87,4

 

2. Používajte len vysušené drevo

Palivové drevo by malo byť v prvom rade dostatočné suché. Ak si zaobstaráte na kúrenie klasické metrovice, teda drevo nenaštiepané, odporúča sa jednotlivé polená naštiepať na polovicu a naukladať do suchej a dobre vetranej miestnosti. V takých podmienkach ho nechajte schnúť, až kým zvyšková vlhkosť neklesne pod 20 %. Odborníci sa zhodujú, že mäkké dreviny schnú asi rok, tvrdé 2 až 3 roky. Preto na jeho zaobstaranie myslite skôr, ako sa vám minú posledné zásoby.

V nevyhnutných prípadoch si viete suché drevo zaobstarať napr. v hobby marketoch. Palivové drevo ponúkajú pripravené v baleniach. Ide o drevo s odporúčanou výhrevnosťou a so zostatkovou vlhkosťou, ktoré prešlo komorovým sušením.

Ak máte dostatočné skladovacie priestory, môžete si zaobstarať cenovo výhodnejšie čerstvé drevo v prepravnom boxe. Jeho vysušenie na potrebnú úroveň dosiahnete správnym skladovaním v suchom a dobre vetranom priestore. V boxoch sa väčšinou dodáva tvrdé palivové drevo určené do všetkých druhov vykurovacích zariadení vhodných na spaľovanie dreva. Jeden prepravný box má približne 600 kg a drevo má výhrevnosť v závislosti od vlhkosti 13 až 15 MJ/kg. Polená sú narezané na dĺžku približne 30 cm a rozštiepané na max. dĺžku hrany 14 cm. Vlhkosť čerstvého dreva sa pohybuje v intervale 30 až 40 %.

Výhrevnosť dreva sa udáva v kWh na kilogram a v kWh na kubický meter, pričom platí, že priestorový meter je priestorovou mernou jednotkou dreva a zodpovedá 1 m³ a 3,6 MJ = 1 kWh.

Tab. 2 Výhrevnosť jednotlivých druhov palivového dreva

Druh palivového drevaVýhrevnosť v kWh/kgVýhrevnosť v kWh/m3
smrekovec4,41 700
borovica4,41 700
breza4,31 900
buk42 100
dub4,22 100

3. Voľte správny druh palivového dreva

Vhodné je drevo z listnatých aj ihličnatých stromov.

Dubové drevo má vysokú výhrevnosť a dlhú dĺžku horenia. Tento druh dreva sa odporúča používať v spaľovacích zariadeniach, ktoré slúžia na profesionálnu výrobu tepla (napr. ústredné kúrenie a kachle, prípadne kachľové pece). Typická vôňa pri spaľovaní dubového dreva má charakter kyseliny trieslovej, ktorá je v dubovom dreve obsiahnutá.

Bukové drevo je považované za klasické krbové drevo. Horí pekným plameňom a takmer neiskrí. Okrem toho má mimoriadne vysokú výhrevnosť. Pri spaľovaní vydáva veľmi príjemnú vôňu, a preto sa uprednostňuje aj pri údení potravín a grilovaní. Bukové drevo je veľmi žiadané a tomu zodpovedá aj jeho cena.

Drevo brezy sa cení ako krbové drevo z mnohých dôvodov. Iskrí veľmi málo a príjemne vonia. Vďaka obsahu éterických olejov je farba plameňa pri horení modrá. Vďaka svojej bielej kôre je breza mimoriadne atraktívna ako polenové drevo. Brezové drevo horí o niečo rýchlejšie ako bukové či jaseňové, ale výrazne pomalšie ako ihličnaté druhy.

Smrekové drevo veľmi ľahko vzplanie, ale tiež veľmi rýchlo zhorí. Jeho výhrevná hodnota je vysoká, dĺžka horenia však krátka. Nie je príliš vhodné pre otvorené krby. Veľmi iskrí, čo je spôsobené uzavretými smolnými bublinami. Cena smrekového dreva je v porovnaní s ostatnými druhmi dreva pomerne výhodná.

Na kúrenie sú vhodné aj topoľ či vŕba. Drevo týchto rýchlo rastúcich stromov však má malú hustotu, s čím súvisí nízka výhrevná hodnota aj krátky čas horenia. Ako palivové drevá sa preto príliš neodporúčajú, ale spáliť sa dajú.

Jelšové drevo je dobré na podpaľovanie, pretože sa veľmi ľahko rozhorí a je vhodné na kombinovanie s ďalšími druhmi krbových driev.

4. Drevo treba nielen správne skladovať, ale aj spaľovať

Odborníci drevo definujú ako dorastajúcu surovinu a typické ekologické palivo. Je žiadané, pretože je zároveň aj ekonomicky výhodné.

Podľa odporúčania znalcov by sa malo spaľovať v rozžeravenom ohnisku, vždy umiestnené paralelne k okienku krbu. Nie je dobre drevo do ohniska ukladať do tvaru ihlana, ten sa totiž ľahko zrúti a neefektívne vyhorí. Pred podpaľovaním je najprv potrebné rýchlo rozohriať komín na príslušnú teplotu, aby vznikol potrebný ťah. To docielite podpaľovaním malých driev alebo inými typmi podpaľovačov.

Drevo potrebuje na horenie dostatočný prívod vzduchu. Ak je prívod vzduchu malý alebo výrazne obmedzovaný, môže drevo začať čmudiť, čo môže znamenať problém. A nielen preto, že sa bytom rýchlo rozšíri nepríjemný odér plný nebezpečných splodín.

Pohľadové okienko krbových kachlí alebo krbu sa navyše pokryje sadzami, čo zabráni romantickému výhľadu do ohniska. Riešením sú čistiace prostriedky na krby a kachle, ale tie možno aplikovať až potom, keď ohnisko vychladne.

Podobná kalamita môže vzniknúť aj pri spaľovaní odpadu či nevhodného paliva ako napr. lakovaného, lepeného či impregnovaného dreva. To zároveň vedie aj k poškodeniu kachlí. Nie div, že pri použití nevhodných palív prepadá akákoľvek záruka na vykurovacie spotrebiče.

Podpaľovacie triesky by ste mali podobne ako drevo skladovať v suchu. Komorovo sušený výrobok má výhrevnosť 19 MJ/kg a zostatkovú vlhkosť približne 6 % až 8 %. Pre nárazové zapaľovanie ohňa v krbe či na zapálenie dreva na grilovanie je vhodný ekologický podpaľovač vyrobený z drevitej vaty. Obsahuje vznetlivý materiál v podobe dreva a voskov. Na trhu sú dostupné aj varianty s parafínom. Takýto ekologický podpaľovač má neobmedzenú životnosť a je dokonca odolný proti vlhkosti.

5. Ak nemáte k dostatok suchého dreva, použite kvalitné brikety

Drevo je východiskovou surovinou na výrobu drevných brikiet. Lisujú sa pod veľkým tlakom bez použitia spojív do rôznych tvarov. Pre svoj povrch a vysokú hustotu pri skladovaní v suchu takmer nenasávajú vlhkosť. Sú teda ihneď pripravené na použitie. Existujú tehlovité, okrúhle či blokové tvary. Brikety v tvare kvádra sú výborne stohovateľné. Sú preto pomerne priestorovo úsporné.

Drevné brikety sa vyrábajú z drvenej drevnej hmoty, ktorá následne prejde len sušením a lisovaním do požadovaného tvaru. Pri ich výrobe sa už nepoužívajú žiadne ďalšie pomocné látky, takže sú preukázateľne ekologickým zdrojom energie. Aby mali brikety požadované vlastnosti, musí sa drevná hmota dostatočne vysušiť a lisovať pod vysokým tlakom. Brikety majú dlhý čas horenia a sú minimálne citlivé na vzdušnú vlhkosť. Práve vďaka technológii výroby obsahujú brikety len 10 % vlhkosti, čo zaisťuje vysokú výhrevnosť. Sami osebe sú vhodné aj na podpaľovanie.

Kvalitné brikety by mali obsahovať len čisté a kvalitne zlisované piliny a mali by byť po dreve aj cítiť. Rozhodne by sa nemali samovoľne rozpadať a dobrý je len úplne suchý výrobok. Príjemná je aj ich relatívne nízka cena, takže sa brikety dajú využívať aj na štandardné vykurovanie obydlia, nielen pre efekt produkovaný krbom.

V porovnaní s drevom odpadá potreba ich ďalšieho spracovania, brikety sú hotový produkt vhodný na použitie ihneď. Jednou z hlavných predností brikiet je výhrevnosť a už spomínaný dlhý čas horenia, vďaka čomu dokážu oheň udržať aj cez noc.

Pri kúrení briketami je dobré vedieť, že požadovanú výhrevnosť možno po veľmi dlhý čas dosiahnuť len pri plne uzavretom prívode vzduchu. Vďaka tomu zostanú počas horenia a žeravenia kompaktné. Odborníci sa zhodujú, že takto dosiahneme najefektívnejšie a najekonomickejšie využitie drevných brikiet. Úžitkové vlastnosti brikiet závisia od veľkosti vykurovacieho média, ťahu komína aj od aktuálnej hodnoty atmosférického tlaku vzduchu.

Najpodstatnejšia je však kvalita samotných brikiet. Tepelný komfort vyprodukujú len vysokokvalitné drevné brikety, v ktorých sa nevyskytujú žiadne cudzorodé látky. Preto je vhodné tento typ brikiet zaobstarávať od preverených, kvalitu garantujúcich predajcov.

Brikety pri horení zväčšujú objem, preto sa ohnisko nemôže plniť až po okraj. Výrobok sa, samozrejme, skladuje v suchu.

Kotol na drevné pelety
Kotly na drevné pelety sú vybavené plniacou komorou, ktorá vydrží v závislosti od modelu priemerne 7 až 10 dní bez dopĺňania peliet. Zapaľovanie a prikladanie je automatické. | Zdroj: Shutterstock

6. Pelety by mali byť certifikované

Drevné pelety sú súrodencami drevných brikiet. Ide o menšie výlisky z rovnakej suroviny na báze dreva. Aj pelety, alebo tiež peletky, patria do rodiny ekonomických a ekologických zdrojov vykurovania. Aby ste mohli drevnými peletami účinne kúriť, nevyhnete sa investícii do peletových kachlí alebo automatického kotla na pelety. Predaj automatických kotlov na tento druh paliva z roka na rok rastie.

Drevné pelety sa vyrábajú z odpadu, ktorý vzniká pri drevovýrobe. Na výrobu peliet sú optimálne predovšetkým čisté smrekové piliny. Drevný odpad sa drví a pod vysokým tlakom sa pomocou špeciálnych lisov na pelety stláča. Výsledkom sú drobné rovnomerné valčeky s relatívne vysokou výhrevnosťou, ktorá závisí od ich kvality a vlhkosti. Priemerná výhrevnosť drevných peliet sa pohybuje okolo 16,5 MJ/kg. Len na porovnanie, suché drevo z ihličnatých stromov má výhrevnosť okolo 19 MJ/kg, drevo z listnatých stromov 18 MJ/kg.

Pelety pri vykurovaní produkujú málo popola. Zatiaľ čo pri vykurovaní drevom musíte relatívne často prikladať, kotol na pelety je vybavený zásobníkom, ktorý naplníte a nemusíte sa o nič ďalšie starať. O účinnosti vykurovania peletami rozhoduje nielen kotol, ale aj kvalita peliet. Klasické kotly na pelety majú všeobecne problém so spaľovaním necertifikovaných peliet. Problémy spôsobuje predovšetkým popolnatosť nad 0,5 % z objemu, rovnako ako nižší bod tavenia popola, ktorý sa následne pripeká na horáky.

Lacnejšie zhotovené pelety nie vždy znamenajú úsporu, pretože sú menej kvalitné a na dosiahnutie tepelnej pohody ich spotrebujete viac. Kvalitu peliet vám pomôžu rozpoznať certifikáty. Najkvalitnejšie sú drevné pelety kategórie ENplus s rozlíšením na A1, A2 a B. Dobrou správou je, že vyše 70 % drevných peliet vyrobených v tuzemsku už označenie ENplus má.

Vykurovanie drevnými peletami oproti iným druhom tuhých palív prináša neporovnateľný komfort obsluhy. Zapaľovanie a prikladanie je automatické, takže už takmer nemusíte chodiť do kotolne. Zvonku prídete rovno do tepla a prevádzku kotla aj tepelnú pohodu riadite prostredníctvom izbového termostatu.

Ak máte správny model, dokonca sa sám vyčistí aj kotol. Vynášanie popola tak bude na programe dňa len jeden- až dvakrát mesačne. Závisí od kvality peliet. Existujú aj kotly s automatickým odpopolnením, ktoré interval vynášania ešte predĺžia. Manipulácia s popolom však v skutočnosti neznamená žiadnu prácu pre Popolušku. Popola sa vlastne ani nedotknete. Komfortne ho vysypete z plniaceho boxu alebo z neho len vyberiete vrecko s popolom.

Text: spracované v spolupráci s Hornbach
Foto: shutterstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje