Ako vyčistiť kvetinové záhony na jeseň tak, aby na nich nerástla burina
Jesenné čistenie záhonov hrá obrovskú úlohu v prevencii pred burinou a škodcami. Stačí len trocha práce a už teraz urobíte veľa pre krásnu záhradu v budúcom roku s minimom buriny.
Jeseň je kritickým obdobím na odstránenie buriny. Bolo by chybou myslieť si, že burina, ktorá v zime odumrie, sa už nevráti. Nielenže sa vráti, ale bude aj silnejšia a bude jej viac. Preto je dôležité zbaviť sa všetkej buriny teraz – na jeseň, nie na jar, ako to robia niektorí.
V období, keď končí leto a začína jeseň, väčšina burín vytvára semená, ktoré vypadnú do pôdy. Z jednej rastliny vzniknú desiatky ďalších neželaných „obyvateľov“ záhonov, s ktorými sa budete musieť na jar a v lete vyrovnať.
Ak ponecháme burinu v zemi, spotrebuje cenné zdroje z pôdy – dusík, draslík a fosfor. Čím rýchlejšie ju dostanete preč, tým zdravšia pôda zostane.
Krok 1: Odstráňte vädnúce letničky
Ak necháte na záhonoch prezimovať odumreté a rozpadajúce sa listy rastlín, môžu v budúcom roku spôsobiť veľké problémy. Špeciálne, ak ide o jednoročné kvety.
Letničky ako petúnie, nechtík a netýkavka produkujú plné hlavičky semien. Ak ich necháte prezimovať, v budúcom roku budete mať neželané množstvo kvetov. Ešte horšie je, že ich rozpadajúce sa listy sa stávajú dokonalým hostiteľom pre množenie škodlivého hmyzu a chorôb.
Keď jednoročné rastliny začnú vädnúť, rýchlo ich vyberte zo záhonov. Odstráňte z rastlín všetky semená a zvyšné lístie dajte na hromadu kompostu. Nezabudnite odstrániť aj všetky črepníkové alebo kontajnerové letničky umiestnené na záhonoch alebo v ich blízkosti.
Krok 2: Jesenná starostlivosť o viacročné rastliny
Keď ste vyčistili záhony od buriny a letničiek, je čas zaoberať sa viacročnými rastlinami.
Väčšina trvaliek potrebuje orezať listy a stonky, pretože na konci jesene odumierajú. Ale skôr, ako sa to stane, je dôležité vykopať a rozdeliť korene všetkých prerastených rastlín.
Prerastené trvalky sú nielen nevzhľadné, ale sú náchylnejšie na napadnutie chorobami a hmyzom. Zvyčajne produkujú aj menej kvetov.
Krok 3: Vysaďte do záhonov zimné rastliny – budete mať na jar menej buriny
Najlepšia rada zo všetkých znie: nenechávajte na zimu záhony prázdne, pretože v budúcom roku bude na nich veľa buriny. Keď na záhony teraz vysadíte rastliny, ktoré sú odolné voči chladu, na jar budete mať podstatne menej neželaného rastlinstva.
Krok 4: Mulčovanie záhonov
Mnoho záhradníkov kladie veľký dôraz na jarné mulčovanie. Avšak vo viacerých ohľadoch je jesenné mulčovanie ešte dôležitejšie. Nielen kvôli vzhľadu záhrady, ale kvôli zastaveniu rastu buriny a ochrane rastlín v zime.
Jednou z najväčších chýb, ktorých sa záhradníci na jeseň dopúšťajú, je poprevracanie mulča na záhonoch. Hoci tento úkon mulč trochu „osvieži“, zároveň priamo zasadíte všetky semená burín, ktoré pristali na vrchu pôdy.
Čím menej sa budete dotýkať starého mulču, tým lepšie. Na záhony jednoducho pridajte 7 až 9- centimetrovú vrstvu nového.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com
Komentáre