Hospodár Martin Bagar na svojej farme Etelka
Zdroj: Miro Pochyba

Najznámejší slovenský farmár Martin Bagar: Čo ste o mne možno nevedeli!

Ako dobre poznáte Martina Bagara, známeho ako Hospodára z reality show Farma? Prezradil nám, ako sa dostal k farmárčeniu, či si užíva popularitu a ako je to so zvieratami na televíznej farme.

1. Ako ste sa vlastne dostali k farmárčeniu? Máte vyštudovanú poľnohospodársku školu?

Poľnohospodársku školu nemám, mám vyštudovanú Strednú lesnícko-technickú školu v Banskej Štiavnici a diaľkovo som vyštudoval SOU stavebné, odbor strechár. Vždy sa tomu smejem, lebo drvivá väčšina ľudí išla po strednej škole na vysokú, iba ja som sa rozhodol pre učňovku. Bolo to však hlavne preto, že som chcel živnostenské oprávnenie ako strechárska služba prvej pomoci. Toto remeslo som práve tento rok zavesil na klinec. Už budem len farmárčiť. A to rôznymi spôsobmi. Doma som samostatne hospodáriaci roľník, v TV Farme Hospodár. O farmárčení som sníval od svojich štyroch rokov, keď som v detskej ozdravovni prvýkrát uvidel kravu. Inak v tej ozdravovni som bol s anorexiou. Ako vidíte ešte aj dnes, liečba bola úspešná. 🙂 Jednoducho som si išiel 31 rokov za svojím detským snom.

2. Ste známa osobnosť, všetci vás poznajú vďaka reality show Farma. Ako ste sa zžili s touto skutočnosťou?

Svetská sláva, poľná tráva. Alebo ako raz povedala Adela Banášová: „Pred Bohom a v Hainburgu sme si všetci rovní.“ Takže ja to skutočne veľmi neprežívam. Veď aj mojim kravám je úplne jedno, čo si robím vo svojom voľnom čase. No keď už vytiahnem náhodou päty z môjho traktora alebo poľa, tak je pravda, že ma ľudia spoznávajú, usmejú sa, pozdravia, prihovoria, občas sa odfotíme a sú na mňa veľmi milí.

Farmár Martin Bagar s morkou
Zdroj: Miro Pochyba

3. Čomu ste sa venovali pred Farmou?

Pred Farmou som sa okrem mojej farmy venoval príležitostnému herectvu, predtým strechám, bol som obchodný zástupca, vodič LKW, lesník… A momentálne som aj tuším najstarší slovenský youtuber Hospodár Martin. Každý týždeň vydávam video o živote farmára Martina.

4. Čo vás motivovalo prihlásiť sa na konkurz za Hospodára?

Na konkurz na Hospodára ma pozvali tvorcovia. Najprv som sa zľakol, že súťažiť, ale vzápätí mi vysvetlili, že ide o Hospodára. A to sa mi hneď zapáčilo. Na konkurze bolo šesť záujemcov. Pán režisér Peter Ňunez si vtedy vybral mňa a ja som mu dodnes za to vďačný. Aj som mu to mal pred pár týždňami príležitosť osobne povedať a poďakovať.

5. Ako je to so zvieratami na Farme? Všetky sú vaše?

Nie, moje sú na tejto poslednej farme kravy, husi a Jozefína Trnavská. Ostatné mám zapožičané od kolegu Paľka, ktorý sa venuje nielen putovnej farme pre školy a škôlky, ale aj televíznym zvieratkám.

Zvieratá na farme
Zdroj: Miro Pochyba

6. Nebojíte sa zlého prístupu farmárov k vašim zvieratám?

O zvieratá na Farme sa určite nebojím. Je im tam veľmi dobre, lebo si aj tak robia, čo chcú. Vyžierajú farmárom zásoby, majú voľný pohyb po celej Farme, pašu, dostatok krmiva, ale sú aj pod nepretržitým dohľadom kamier, štábu a aj veterinára. Takže, keď sa čokoľvek zomelie, veľmi rýchle som informovaný a postupujeme podľa potreby. Čo nakoniec aj divák vidí, lebo je to vždy vážna téma. A farmári sa veľmi boja môjho pravidla „kus za kus“.

7. Máte vlastnú farmu Etelka, kde chováte zvieratá a okrem chovateľstva ju máte otvorenú aj pre verejnosť, školy, škôlky. Ako vás ovplyvnila pandémia?

Moja farma Etelka je momentálne pre verejnosť uzatvorená. Táto turistická zložka agropodnikania počas pandémie koronavírusu zanikla. A ja v snahe vyhnúť sa bankrotu som zmenil spôsob jej fungovania. Skrachovať určite neskrachujem, ale už sa ani nevrátim k pôvodnej agroturistickej farme. Zatiaľ som v rekonštrukcii a ak sa zase niečo v agrosektore „nevysrstí“, tak možno o pár rokov otvorím prvú samoobslužnú farmu.

Text: redakcia
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Urob si sám

 1. Norbert says:

  Zdravím hospodára
  Aby som povedal pravdu Farma 15 vôbec nieje hra ako kedysi bola Farma 1
  Tam si všetko museli farmári všetko vybudovať sami tu vo Farme 15 dostali všetko na tanieri
  Čím viac fariem bolo natočených tým viac to stálo za nič dúfam že už sa ďalšia Farma nebude natáčať lebo ak bude takáto tak to nemá cenu a význam pozerať v tejto Farme 15 žiadne úlohy nesplnené dostali stále alkohol oproti prvej farme ste pán hospodár Martin veľmi zmäkol
  Možno sa to ku vám nedostane ale aspoň som to napísal
  Prajem veľa úspechov

 2. pepo says:

  Sledovať farmu, či bola prvá alebo posledná, je pokazený večer. Odpozeral som zo všetkých dielov fariem cca 2 hodiny. Program bez akejkoľvek výpovednej hodnoty. Jediné pozitívum bolo, že sa tam nestrieľalo. Mne to pripadalo keď sme sa ako 12-15 ročné deti pri pasení husí hrávali hru vadí-nevadí. Tam malo byť 50 kráv, stádo oviec,4 kŕdle husí, kačíc, húf sliepok, moriek, prasce a črieda kôz. Vládnuť mala tvrdá robota okolo zvierat, plnenie úloh od hospodára a povinnosti ktoré sa musia vykonať či prší alebo svieti slnko. Mala tam byť bitka za neplnenie povinností a po celodennej robote aj sex. Nie jedna krava(síce bolo ich tam viac ale tie nedávali mlieko), pár kôz, trochu husí, sliepok a polovica hlupákov ktorý mali celý deň na starosti len hádky a intrigy. Žiadny duel ale označiť vždy najhoršieho farmára a toho vyradiť. Posledný ktorý zostanú, nech v dueli preukážu svoje zručnosti a najlepší nech vyhrá. Inak je to celé zle.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje