image 42991 25 v1
Galéria (15)

Farebné štrkové záhony: Riešenie do veľmi slnečných záhrad

Ak sa vám zdajú klasické záhony opozerané, prípadne vám prekáža pohľad na substrát či pôdu alebo vám prekáža, že kôra neustále pristáva na chodníkoch, môžete sa rozhodnúť pre zmenu – štrkové záhony. 

Galéria

Ako zazimovať palmy
Novembrová poradňa pre záhradkárov
Farebné štrkové záhony
Farebné štrkové záhony
Farebné štrkové záhony
Farebné štrkové záhony
Farebné štrkové záhony
Farebné štrkové záhony

Štrk je prírodný materiál, ktorým nič nepokazíte

Je to moderný aj tradičný prvok, má svojich priaznivcov aj odporcov. V druhom prípade je to hlavne preto, že štrk sústredený na väčšej ploche môže na niekoho pôsobiť príliš dominantne, ťaživo a neprívetivo. Inému sa tieto záhony zdajú fádne a skôr by zvolili namiesto nich klasický trávnik. Vo finálnej podobe však takýto záhon, ak je správne založený a najmä vysadený, nepôsobí vôbec zle, vie byť plný zelene, kvetov, zaujímavých plodov, dokonca milých návštevníkov – motýľov. Štrk pritom ani nemusí pôsobiť veľmi nápadne, rastliny sa aj tak časom rozrastú a svojimi listami toho veľa zakryjú. Mnohé rastliny, najmä suchomilné druhy, v spojení so štrkom vyzerajú prirodzenejšie a často aj atraktívnejšie. Založiť si takýto záhon môžete počas celej sezóny.

Krása levandule krásne vynikne v štrkových záhonoch. FOTO: Daniel Košťál 

Menej práce

A to je asi tá najpodstatnejšia výhoda, ktorú štrkové záhony ponúkajú. Na rozdiel od klasických záhonov tu totiž nemusíte neustále plieť burinu, kypriť pôdu, ba dokonca ani zavlažovať netreba tak často – štrk totiž pomáha zadržiavať vlahu a takisto zohrieva pôdu, čo niektorým rastlinám len prospieva.

Rastliny sa v takomto záhone zakrátko pekne rozrastú, neraz rýchlejšie ako na klasickom záhone. Štrkové záhony vyniknú najviac na slnečných a úpaľových miestach, kde je často problematické vytvoriť ukážkový kvetinový záhon alebo inú výsadbu.

Údržba je jednoduchá a časovo nenáročná, zvládne ju aj pestovateľ-začiatočník. Náročnejšie (hlavne po finančnej stránke) je založenie štrkového záhona. Zvládnete to aj svojpomocne, nie je to nič zložité.

Riečny štrk je príjemný pri chôdzi. Foto: isifa/Shutterstock

Drvený kameň vynikne v moderných kompozíciách. Foto: isifa/Shutterstock

Neviete sa stále rozhodnúť?

• Štrk je materiál, ktorý navodzuje pocit prirodzenosti, elegancie, hrejivosti a zároveň romantiky.

• Vlniace sa štrkové chodníky nechýbajú ani v žiadnej tradičnej anglickej kvetinovej záhrade. A údajne aj kvôli zvuku, ktorý vzniká, keď po ňom prechádzate.

• Je nadčasový – výborne zapadá aj do moderných kompozícií. Je to materiál, ktorý sa veľmi dobre kombinuje s kameňom, kovom, drevom, dokonca aj so sklom či s betónom.

• Prirodzene spája voľné, vysadené aj spevnené plochy, zároveň rozčleňuje priestor.

• Štrkový záhon môže mať rôzny tvar: prísne geometrický (moderné záhrady) aj nepravidelný (vidiecke a tradičné záhrady).

• Môže mať rôznu veľkosť. Majte však na pamäti, že príliš veľké štrkové polia nepôsobia pekne. Ani by sa nemali kombinovať v rámci menšej kompozície štrk s kôrou, prípadne s inými materiálmi.

Svetlejšie typy štrku a kameňa vyberajte do tieňa. Foto: isifa/Shutterstock 

Druh kameňa

Zvoliť si môžete štrk rôznej veľkosti.

Riečny štrk pôsobí prirodzene, môžeme kombinovať menšie aj väčšie kusy, dá sa po ňom prechádzať aj naboso.
Drvený lomový kameň má ostrejšie hrany, čo môže byť problematické pri ošetrovaní rastlín aj prechádzaní. Tento kameň sa hodí na väčšie plochy, do moderných sadovníckych kompozícií a je pekný v spojení s minimom rastlín.
Do menších záhrad a na menšie záhony sa viac hodí štrk s frakciou od 5 do 10 mm.

Nepodceňujte farebnosť

Predsa len, nie je štrk ako štrk. Svetlejšie typy štrku a kameňa vyberajte do tieňa – presvetlia ho. Naopak, na slnečné miesta sa hodí štrk alebo kameň v sivých odtieňoch. Na tieto miesta však nie je vhodný umelo vybielený alebo farebne upravovaný štrk. Ak sa dá, vyhnite sa tomuto riešeniu, kameň tu pôsobí veľmi neprirodzene.

Štrk môže byť biely, sivý, žltý, s ružovým, červeným či hnedým nádychom. Pri výbere berte do úvahy aj farebnosť fasády a dlažby. Majte na pamäti, že väčší štrk je stabilnejší, drobnejší sa ľahko roznáša do okolia.

Štrk ako ochrana

Chráni vysadené rastliny, dokonca oveľa viac ako kôra. Počas dňa kumuluje teplo, ktoré pretrváva do nočných hodín, a to pomáha vybraným rastlinám lepšie rásť – chráni korene pred extrémnejšími výkyvmi teplôt a rovnako aj krčky rastlín, ktoré sú často náchylnejšie na napadnutie škodcami a chorobami. Vďaka štrku nedochádza k premokreniu záhonov, a teda ani k zahnívaniu koreňov vysadených rastlín. Slimáky nemajú v obľube štrkové záhony, čiže rastliny tu nie sú také ohrozené. Šancu tu nemá ani burina.

Výhodou hrubšieho štrku, v tomto prípade drveného lomovéh kameňa je, že sa príliš neroznáša do okolia. Foto: isifa/Shutterstock 

Odborník radí

Ideálna výška štrkovej vrstvy okolo rastlín je minimálne 5 cm.

Ako postupovať

Pôdne úpravy

Základom úspechu – reprezentatívne pôsobiaceho štrkového záhona – je dôkladné naplánovanie, zrealizovanie a dodržanie jednotlivých krokov.

1. Najskôr si vyznačte predpokladanú plochu štrkového záhona. Použiť môžete starú hadicu alebo špagát. Rozmery a hranice musia byť definitívne, nemenné. V modernej mestskej záhrade sa snažte dodržať prísnejšie tvary, vo vidieckej záhrade sa žiada viac voľnosti a jemné zaoblenia.

2. Následne vyberte asi 25- až 30-centimetrovú vrstvu vrchnej pôdy. Pritom zlikvidujte prípadné korene trvácich burín či drevín, ako aj nevyklíčené semená burín. Základ štrkového záhona musí byť dostatočne priepustný a aspoň do hĺbky 30 cm dôkladne prekyprený a urovnaný. Pôvodnú zeminu môžete vymeniť za kvalitnejší záhradnícky substrát.

3. Budúci záhon ohraničte, aby sa štrk neroznášal do okolia. Je to praktické hlavne vtedy, ak štrkový záhon susedí s trávnatou plochou alebo s bežným záhonom. Poslúžia na to rôzne typy obrubníkov, tie by nemali byť veľmi viditeľné. Vhodné sú obrubníky z ocele, plastu, prípadne pás z dobre ukotvených dlažobných kociek.

Štrkové záhony sú charakteristické pre východné zenové záhrady. Foto: isifa/Shutterstock 

Položenie textílie

4. Po prekyprení a urovnaní pripraveného pôdneho lôžka položte geotextíliu, prípadne mulčovaciu textíliu. Mala by byť vodopriepustná a dostatočne pevná. Tento krok je nevyhnutný, jeho vynechanie by zapríčinilo neskoršie problémy – prerastanie buriny. Jej likvidácia by bola veľmi náročná. Okraje textílie by mali siahať až tesne k obrubníkom záhona; ak sa textílie prekrývajú na záhone, šírka prekrytia by mala byť aspoň 20 cm. Textíliu musíte položiť veľmi precízne, nemali by nikde vzniknúť medzery, inak tade bude prerastať burina. Textíliu pevne ukotvite pomocou kovových alebo plastových kolíkov.

Cestičky medzi vyvýšenými záhonmi takisto možno vysypať štrkom s hrubšou frakciou. Foto: isifa/Shutterstock 

Výsadba zelene

5. Na natiahnutej textílii v mieste plánovanej výsadby urobte zárezy v tvare kríža. Na tomto mieste vykopte jamu a vysaďte vybranú rastlinu, dôkladne utlačte zeminu okolo a zalejte.

6. Po výsadbe rozprestrite okolo rastlín štrk (ideálna výška je 3 až 5 cm). Nezabudnite, že textília musí siahať až tesne k rastline, inak takisto hrozí prerastanie buriny.

7. Rastliny vysádzajte podľa vopred premysleného plánu. V štrkových záhonoch sa rastliny nevysádzajú veľmi nahusto, ako je to bežné na záhonoch, ale tak, aby každá rastlina mala dostatok priestoru na svoj rast. Tak lepšie vynikne ich tvar a zároveň bude vidieť aj samotný štrk, ktorý môže byť takisto zaujímavým pohľadovým prvkom. Vysádzajte zdravé rastliny s koreňovým balom v dňoch, keď je daždivejšie počasie, aby sa rýchlo uchytili. Harmonickým dojmom pôsobí, ak použijete menej rastlinných druhov, no viac kusov.

Vďaka obrubníkom môžu mať štrkové záhony rôzne geometrické tvary. Vyhnite sa však kombinácii štrku s kôrou. Foto: isifa/Shutterstock 

Záplava možností

Pri výbere vhodných rastlín do štrkového záhona sa musíte riadiť podmienkami daného miesta.
Ak je záhon založený na tienistom či polotienistom mieste, bude výber obmedzenejší. Aj tu však môžete vytvoriť peknú kompozíciu. Hodiť sa sem budú hlavne funkie a papraďorasty, z okrasných tráv farebné ostrice.

Oveľa prirodzenejšie však štrkový záhon pôsobí na slnečnom a suchšom mieste. Dostatok svetla by malo prichádzať zo všetkých strán, aby boli rastliny rovnomerne olistené a neboli vytiahnuté. Zastúpené by mali byť trvalky, okrasné trávy (kostravy, kavyľ, ovsíkovec), cibuľoviny (tulipány, narcisy, okrasné cesnaky), dokonca vybrané nižšie a kompaktné dreviny (krušpán, borovica kosodrevina, vybrané druhy borievok). Pekne tu vyniknú a bohato zakvitnú aj niektoré letničky obľubujúce sucho a slnko (portulaka, slncovka, aksamietnica). Štrkový záhon je ideálny najmä pre veľké množstvo byliniek, dokonca ho možno poňať ako bylinkový záhon. Hodí sa sem levanduľa, tymian, šalvia, rozmarín, materina dúška, pamajorán, slamiha, saturejka a ďalšie. Z trvaliek dominantnejšieho charakteru by nemala chýbať juka (Yucca filamentosa) alebo rebríček (Achillea filipendulina), z ostatných druhov najmä suchomilné druhy, ako sú rozchodníky (Sedum), čistec (Stachys lanata), krásnoočká, gypsomilky, kokardy, kukučky, liatry, gaura, kotúče, kosatce, mliečniky, kocúrniky, echinacea a ďalšie. Ak máte chuť experimentovať, môžete si sem vysadiť aj mrazuvzdorné opuncie či iné druhy kaktusov. S inými rastlinami ich však nekombinujte.

V menšej záhrade vyniknú malé štrkové záhony. Foto: isifa/Shutterstock 

Drobné kamene majú svoje opodstatnenie aj v klasickej záhrade. Foto: isifa/Shutterstock 

Praktická údržba

O vysadené rastliny v štrkových záhonoch sa treba vhodne postarať. Inak bude takýto záhon rušivým prvkom. Dbajte na to najmä na začiatku, kým sa rastliny zakorenia. Potom už spravidla nevyžadujú pravidelnejšiu starostlivosť. Zavlažovať ich treba počas veľmi suchých a teplých dní. Sem-tam ich treba prihnojiť hnojivom na trvalky, nutné to však nie je. Priebežne treba ostrihať odkvitnuté kvety, na jeseň po ukončení sezóny aj suché súkvetia. Ak sa predsa len objaví burina, treba ju hneď zlikvidovať na začiatku, aby nemala šancu sa ďalej rozšíriť. Ak treba, je dobré redukovať aj príliš rozrastené druhy. Štrkové polia, kde je použitý štrk s menšou frakciou, treba občas prehrabať. Plocha sa tak prečistí, zároveň sa odstránia drobné buriny. Podľa potreby tiež treba okolo rastlín dosypávať štrk, mulčovacia textília by nemala byť nikdy vidieť.

Posedenie s ohniskom uprostred štrkovej plochy. Foto: isifa/Shutterstock

Tip autora

Na štrkovú plochu okrem rastlín môžete sústrediť aj menšie jazierko či pramenisko. Trendové je napríklad jazierko v nádobe. Praktické je aj osvetlenie – niektoré rastliny sa takto stávajú vďaka svetlu zboku či zospodu atraktívnejšie práve vo večerných hodinách.

Text: Daniel Košťál
Foto: autor, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 8/2017

  1. peter says:

    do ‚velmi slnecnych zahrad‘ si radsej zasadte stromy ktore vrhaju drahocenny tien a ochladzuju zahradu . vsetko naokolo nacina byt vybetonovane, kazda travnata plocha s stromamy bude cenna.

  2. nikto says:

    Ako bezudrzbova bylinkova predzahradka super, ale pri vetcich plochach je lepsi travnik a stromy, hoci je to narocnejsie na udrzbu, sediet na chladivej trave v tieni stromu a na horucom kameny na slnku je rozdiel…

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje