Záhradné práce a povinnosti v júni
Zdroj: shutterstock.com

Bujný rast, veľa škodcov a čoraz teplejšie dni – júnové práce v záhrade dajú zabrať! Týchto 10 by ste nemali zanedbať

Júnové práce v záhrade zatiaľ vôbec nepripomínajú oddych. Snaha predchádzajúcich mesiacov je však korunovaná pohľadom na zelenajúcu sa záhradu, kvitnutie a zber prvých dozrievajúcich plodov. S potom na čele a žmúriac do slnka čaká na záhradkárov niekoľko dôležitých aktivít. Dobrou správou je, že počas najdlhších dní roka sa toho dá stihnúť naozaj veľa.

Postarajte sa o plodovú zeleninu

Priesady plodovej zeleniny boli len nedávno vysadené do pôdy, preto si v prvých týždňoch zaslúžia viac pozornosti. Na paradajkách sa vyštipujú zálistky. Ide o ručné vylamovanie výhonov pučiacich v pazuchách listov, ktorým sa docieli vzpriamený rast a presmerovanie energie do kvitnutia a následne i tvorby plodov.

Rýchlo rastúce odrody paradajok a paprík už budú v tomto období potrebovať priviazanie o koly. Pri uhorkách a cuketách zvážte, či nevyskúšate vertikálne pestovanie popínaním o sieť/oporu. Zníži sa tak riziko vzniku plesní.

Nedajte burine šancu

V júni rastie burina raketovým tempom a treba proti nej čím skôr zakročiť, inak bude z pôdy odčerpávať cenné živiny a obmedzovať tak pestované rastliny. Najúčinnejšou metódou je vytrhávanie buriny priamo s koreňmi. Ak sa chcete vyhnúť použitiu herbicídov, pozrite sa, ako bojovať s burinou prirodzenejším spôsobom – využitím octu.

Vyplievanie buriny
Zdroj: shutterstock.com

Letným výsadbám nájdite stabilné miesto

Kým máj neraz prekvapí počasím s prudkými vrtochmi a povestní „traja zamrznutí“ napáchajú nemalé škody na mladých rastlinách a ukvitnutých stromoch, júnové počasie je teplejšie a niekedy i nadpriemerne bohaté na vlahu. Práve v júni už môžete smelo umiestniť výsadby okrasných letničiek v kvetináčoch na trvalé miesta. Zohľadnite však veternosť pozície a riziko prípadného premokrenia pri výdatných zrážkach. Napríklad pre ťahavé surfínie je dlhodobo mokrý substrát záhubou.

Prejdite na letnú starostlivosť o trávnik

V máji a júni rastie tráva najrýchlejšie, preto nečudo, že sa zovšadiaľ ozýva hluk kosačiek. Udržiavané trávniky sa v tomto období kosia približne raz za 7 – 10 dní. S príchodom letných teplôt sa postupne aj rast trávy spomaľuje a frekvencia kosenia klesá. Časté kosenie by totiž viedlo k nadmernému vysiľovaniu, vysychaniu a prerastaniu trávnika burinou.

Kosenie trávnika elektrickou kosačkou
Zdroj: shutterstock.com

Odkvitnuté jarné cibuľoviny vyberte z pôdy

Je dobrým zvykom vyberať odkvitnuté jarné cibuľoviny z pôdy. Zníži sa tak riziko napadnutia chorobami a do budúcej sezóny zostanú cibuľky plné živín. Ako spoznať správny čas? Orientujte sa podľa zaschnutia nadzemnej časti a počkajte, kým celá listová plocha nezožltne. Okrasné cibuľoviny opatrne vyberte z pôdy a pretrieďte ich od chorých kusov. Zdravé cibuľky odložte na suché a chladnejšie miesto do debničky vystlanej pieskom alebo slamou, kde počkajú do jesene.

Tvarujte okrasné kríky

Na prelome jari a leta je ideálne obdobie na tvarovanie kríkov, ktoré kvitli v jarných mesiacoch. Medzi ne patria kry ako zlatovka (zlatý dážď), orgován, kalina, dulovec, pajazmín, kéria, tavoľník či vajgélia. Presným rezom dostanete pod kontrolu ich tvar, budúci rast a eliminujete poškodené časti.

Starostlivosť o orgován v júni
Zdroj: shutterstock.com

Nasmerujte popínavé rastliny

Vysadili ste na záhrade pavinič trojlaločný, brečtan, trúbkovec, vistériu, plamienok alebo inú okrasnú popínavú rastlinu? Pravidelne usmerňujte jej rast, aby sa vám rozrastanie nevymklo spod kontroly. Chce to vhodné záchytné body alebo pergolu. Prihliadajte na to, akú plochu máte v pláne pokryť aj aké prípadné následky môže mať popínavá rastlina pre blízku stenu alebo okolité rastliny.

Doprajte vlahu ovocným stromom

Z kvetov sa stali drobné plody, ktoré sa zatiaľ ukrývajú medzi listami. Ak si už o pár týždňov chcete vychutnávať sladké domáce ovocie, nezabudnite počas čoraz teplejších dní aj na dostatočné zavlažovanie ovocných stromov. Najmä mladé ovocné stromy ešte nemajú také silné korene, aby dosiahli na vodu z väčších hĺbok. Pri slabej zálievke zostanú plody zakrpatené a hrozí aj predčasné opadávanie listov.

Zavlažovanie mladých ovocných stromov
Zdroj: shutterstock.com

Pravidelne kontrolujte prítomnosť škodcov

Záhrada, v ktorej práve hojne dorastá rozmanitá zeleň, je lákadlom pre škodce. Veľkú pohromu s rozsiahlym dosahom napáchajú vošky, molice, húsenice, roztočce, skočky aj slizniaky. Ak sa k tomu pridajú hubové a bakteriálne ochorenia rastlín, záhradkárovi nezostáva nič iné, ako byť v strehu a pravidelne kontrolovať, čo sa v jeho záhrade deje.

Vytvorte v skleníku optimálne podmienky

Skleník a fóliovník sú obľúbené záhradné stavby, v ktorých je možné dosiahnuť vyššiu teplotu a vlhkosť pre rastliny, ktoré v nich preukázateľne lepšie prosperujú. Avšak, je to prostredie, ktoré si vyžaduje istú úroveň kontroly. V skleníku nezaprší, preto potrebuje častejšie polievanie – ideálne automatické, aby ste mali čo najmenej práce. Nezabudnite ani na ranné otváranie skleníka, aby v ňom rastliny pre vysoké teploty nedostali úpal. Ak je skleník na pozícii s celodenným slnkom, je vhodné čiastočne ho zatieniť pomocou tieniacej siete.

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.