Vyberanie cibuliek tulipánov z pôdy
Zdroj: iStock

Kedy a ako vybrať cibuľky tulipánov z pôdy? Na ich uskladnenie použite tento osvedčený spôsob!

Tulipány sú cibuľové kvety, ktoré rozžiaria jarné záhrady pestrými farbami krátko po zime. Hoci cibuľky môžu po odkvitnutí tulipánov zostať na svojom mieste, lepšie urobíme, keď ich vyberieme. Ľahko sa totiž stanú potravou pre hlodavce, poškodiť ich môže zle odvádzaná vlhkosť v letnej záhrade či množstvo snehu v zime. Kedy a ako vybrať cibuľky kvetov? Kde ich uchovať do ďalšej zimy?

Keď kvety tulipánov, ale aj iných cibuľovín odkvitnú, začnú vädnúť a opadávať okvetné lístky, je čas odstrániť celé stonky. Pomocou čistých nožníc alebo noža odrežte stonky kvetov v blízkosti miesta ich rastu, ale tak, aby ste nepoškodili okolité listy. Vďaka tomuto triku presmerujete energiu, ktorú mala rastlina na tvorbu semien späť do cibúľ, kde sa uloží pre budúcoročné kvety.

Kedy vybrať cibuľky zo zeme?

Listy cibuľových kvetov zostávajú aj po odkvitnutí svieže a zelené. Odolajte pokušeniu vybrať cibuľky už v tejto chvíli. Lístie je nevyhnutné pre fotosyntézu a prispieva k zásobe energie potrebnej na opätovné kvitnutie na budúcu jar. Postupne s rastúcimi teplotami listy žltnú a potom hnednú. To je najlepší čas na vykopanie cibuliek.

Ako vybrať cibuľky tulipánov z pôdy?

Zoberte si záhradnú lopatu so špicatým koncom a kopte približne 15 až 20 cm od rastliny, aby ste neporušili cibuľky či ich zhluky. Urobte okolo stredu kruh a až potom pôdu jemne odokryte a cibuľky lopatou nadvihnite. Snažte sa predísť roztrhnutiu ochranných obalov cibuliek.

Potom z nich rukami odstráňte hlinu a vyhoďte poškodené, sfarbené, zapáchajúce alebo mäkké. Zo zdravých cibuliek pomocou čistých záhradníckych nožníc odstráňte zvyšné lístie a korene. Spojené cibuľky môžete rozdeliť. Ďalším krokom je vytvrdzovanie.

Cibule tulipánov v miske pripravené na výsadbu
Zdroj: iStock

Vytvrdzovanie cibuliek

Keď cibuľky vyberiete, vytriedite a vyčistíte, rozložte ich v jednej vrstve na pevnú podložku a nechajte úplne vyschnúť. Na absorbovanie prebytočnej vlhkosti môžete použiť vetrané plastové koše alebo boxy vystlané novinami. Nádoby umiestnite na dobre vetrané a suché miesto mimo dosahu priameho slnečného žiarenia. Počas dvoch až troch dní sa prebytočná vlhkosť odparí. Ak je vlhké počasie počkajte dlhšie.

Ako skladovať cibuľky tulipánov a iných jarných kvetov

Cibuľky po vysušení preložte do sieťových vreciek. Vložte medzi ne kúsky novín, aby sa navzájom nedotýkali, tak zabránite aj hromadeniu vlhkosti.

Označte vrecká názvami kvetov a zaveste ich na háčiky do chladnej pivnice, garáže, komory alebo na verandu so slabým svetlom a nízkou vlhkosťou.

Teplota by mala klesnúť na 4 až 10 °C po dobu najmenej 12 týždňov (stačí v zime) – tak skladovanie napodobní zimný chlad a vyvolá ďalšie jarné kvitnutie.

Text: Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.