Zhrnutie záhradných prác na september: Na aké povinnosti tento mesiac nezabudnúť?
Počasie sa postupne ochladzuje a to záhradkárom dáva jasný signál, že väčšina plodín už pomaly, ale isto prestáva rodiť. Ešte zažiaria jesenné hviezdy – slivky, hrušky, jablká, hrozno a neskorá šalátová zelenina. To však neznamená, že v záhrade nie je čo robiť. Práve naopak. September je prácny vo všetkých druhoch záhradiek.
September v okrasnej záhrade
V týchto dňoch je v okrasnej záhrade ideálny čas na vysiatie trvalých letničiek. Zrežte gladioly, nechajte koreň vyschnúť a uskladnite ho na zimu v mrazuvzdornej kôlni, prípadne v garáži. Do kvetináčov alebo na okraje záhrady môžete vysiať sirôtky, nezábudky a iné jarné kvety. Do nádob vysaďte cyklámen, vres, heucheru.
Nezabúdajte na to, že je potrebné sledovať, kedy jednotlivé okrasné rastliny vytvoria semená. Stačí ich pozbierať a odložiť do označených obálok. Tak budú pripravené na jarný výsev.
Všetky izbové rastliny, ktoré ste premiestnili na leto von, preneste späť do interiéru, skôr ako začnú teploty výraznejšie klesať.
Po odkvitnutí je čas zrezať trvalky, rozdeliť ich a popresádzať preťažené trsy. Zoberte odrezky z fuksií a pelargónií.
Dobrým zvykom je všetky voľné miesta v záhrade vyplniť neskoro kvitnúcimi trvalkami, ako sú napríklad rozchodníky, aby na jeseň poskytli nektár pre opeľujúci hmyz.
September v ovocnej a zeleninovej záhrade
Každý pestovateľ zeleniny vie, že september je ideálny na výsev zimných odrôd listovej zeleniny. Kel, žerucha, bok choy, valeriána, mizuna, horčica potešia sviežou chuťou a vitamínmi. Je tiež vhodný čas na vysiatie odolných odrôd fazule a hrachu na jarný zber. Na slnečné miesto vysaďte cibuľu a šalotku, do vzdialenosti od seba asi 10 cm.
Bylinky, ktoré pestujete v záhrade a budete používať v zime presaďte do nádob na slnečný parapet.
Skráťte všetky konáre letných malín, až po na základňu.
Odrežte všetky listy, ktoré zakrývajú plody tekvicovej zeleniny, aby ľahšie dozreli.
Sledujte, ako dozrieva hrozno, jablká, hrušky – zberajte plody vždy skôr, ako ich sfúkne vietor, skladujte len nepoškodené ovocie.
Pestujete čili papričky? Oberte ich a navlečte stonkami na hrubú niť alebo drôt a zaveste na teplom a suchom mieste, aby sa usušili.
Pozberajte zelené paradajky a nechajte ich dozrieť v interiéri.
Údržba záhrady v septembri
Prevzdušnite udupané časti trávnika pomocou záhradnej vidlice a na holé miesta vysejte osivo. Skontrolujte pevnosť podpier a stabilitu mladých rastlín, ak treba tak ich spevnite. Poumývajte vonkajší nábytok, prípadne ho uložte už do interiéru.
Zbierajte opadané, poškodené listy a zlikvidujte ich, aby ste nerozniesli pleseň. Rovnako zberajte hnilé, spadnuté a poškodené plody z ovocných stromov.
Skontrolujte ruže, či nemajú príznaky plesňových chorôb a zlikvidujte všetky napadnuté listy.
Zastrihnite živé ploty.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com
Komentáre