
Priesady alebo semená priamo do pôdy? Pri pestovaní plazivej zeleniny sa zíde poznať kľúčové detaily
S príchodom teplých májových dní sa o slovo hlási výsadba semien plazivej zeleniny. Uhorky, tekvice, cukety a patizóny patria k priestorovo náročnejších druhom zeleniny. Pred vysadením semien do pôdy je dobré myslieť na niekoľko dôležitých detailov.
Cukety, uhorky, tekvice a patizóny patria k obľúbeným druhom zeleniny, keďže produkujú bohatú a v kuchyni všestranne spracovateľnú úrodu. S ich pestovaním si hravo poradia aj začiatočníci. Azda najdôležitejšie je zohľadniť ich priestorovú náročnosť, vyššie nároky na vlahu, teplo a dostatok živín v pôde.
Predpestovať priesady alebo vysadiť do pôdy semená?
Plazivú zeleninu zdarne dopestujete aj zo semien vložených do pôdy. Základom úspechu je slnkom prehriata pôda s teplotou aspoň 15 °C a minimálne riziko mrazov. Aj preto sa k výsadbe semien uhoriek, cukiet či tekvíc do pôdy v záhrade pristupuje až v druhej polovici mája.
Má význam predpestovať si priesady plazivej zeleniny vopred? Jasnou výhodou je náskok v zbere úrody približne o 2 – 3 týždne. Avšak, je tu viacero rizík, ktoré môžu tento náskok v porovnaní so sejbou priamo do pôdy, prakticky zo dňa na deň zmazať.
Tieto priesady sú už po niekoľkých týždňoch pomerne veľké, preto je vhodné vysadiť semená do sadbových kvetináčov s priemerom aspoň 8 cm. Dopestovanie priesad plazivej zeleniny trvá priemerne 2 – 4 týždne v závislosti od odrody a vytvorených podmienok.
Záhradkárom sa osvedčilo pestovanie týchto priesad v záhradnom parenisku, kde majú viac priestoru pre rast a kde je jednoduchšie dosiahnuť väčší teplotný rozdiel medzi dňom a nocou. Ak sú totiž napríklad priesady uhoriek v miestnosti s približne rovnakou teplotou cez deň i v noci, veľmi rýchlo sa vytiahnu a v pôde sa následne ťažšie ujmú.
Zároveň myslite na pravidelnú kontrolu koreňov priesad. Akonáhle začnú biele korienky hnednúť, vyžadujú si rýchle vysadenie do pôdy. Na záhrade ešte nemusia byť optimálne teplotné podmienky, a to znamená nielen spomalenie rastu, ale aj riziko hynutia priesad. O priesadách plazivej zeleniny je tiež známe, že sú háklivé na manipuláciu s koreňmi a neodpúšťajú neopatrnosť.
Vhodné pestovateľské podmienky pre plazivú zeleninu
Ako vidíte, predpestovávanie priesad plazivej zeleniny nemusí vyjsť vždy podľa predstáv. Klasický výsev priamo do pôdy znie ako menej náročná voľba s dobrým výsledkom – predovšetkým, ak semenám pre rast poskytnete tie správne podmienky. Čomu venovať pozornosť?
- S výsadbou priamo do pôdy počkajte minimálne do druhej polovice mája. Po vysadení pôdu niekoľko nocí zakrývajte geotextíliou, aby príliš nevychladla.
- Cukety, uhorky, tekvice aj patizóny sú priestorovo náročnejšie – plazia sa do šírky a ich listy sú výraznejšie, preto môžu tieniť nižším druhom zeleniny. Myslite na to pri plánovaní jednotlivých zón.
- Vyžadujú si slnečnú pozíciu s minimálne 6 – 8 hodinami priameho slnka denne.
- Vyhovuje im dostatočne priepustná, humózna a výživná pôda.
- Nároky na pravidelnú dávku vlahy sú vyššie – ako v období rastu, tak i v čase tvorby plodov. Voda by mala smerovať predovšetkým ku koreňom, nie na listy, inak hrozí rozvoj plesňových a bakteriálnych ochorení listov.
- Okrem pestovania pri zemi sú viaceré odrody plazivej zeleniny vhodné aj na vertikálne pestovanie – úponami po opore/konštrukcii.
- Odporúčaný rozostup semien nájdete uvedený na balení konkrétnej odrody. Pri uhorkách nakladačkách to môže byť napríklad spon 30 × 90 cm, pri cuketách spon 100 × 100 cm, pri tekvici Hokkaido spon 200 × 80 cm. Niekedy sa na jedno miesto vysádza jedno semeno, inokedy spoločne 2 alebo 3 semená.
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Komentáre