Ako sa starať o orgován, aby kvitol
Galéria (5) Zdroj: iStock

Ako sa starať o orgován, aby mal krásne a bohaté kvety?

Každý pestovateľ orgovánu chce, aby kríky vyrástli z roka na rok na veľké a silné a bohato kvitli. Úspech závisí od toho, či sa o tieto voňavé a farebné rastliny staráte správne – ako a kedy ich hnojíte a prerezávate.

Galéria

Ako sa starať o orgován, aby kvitol
Kvitnúci orgován
Rez orgovánu
Detail orgovánových kvetov

Orgovánové kríky prinášajú do záhrad či dvorov omnoho viac ako len farbu a očarujúcu vôňu. Dekoratívne pôsobia, aj keď nekvitnú – vďaka veľkým modrozeleným až sýtozeleným listom. V zime ich síce zhadzujú, ale zase odhalia zložitú štruktúru vetiev.

Prečo orgován nekvitne, ako by ste očakávali?

Väčšina odrôd orgovánu kvitne dva až tri týždne koncom jari až začiatkom leta. Najčastejším dôvodom, prečo si záhradníci zaobstarávajú orgován, sú, samozrejme, jeho kvety. A preto prežívajú sklamanie, ak kvitne slabo alebo sú kvety malé. Dobrou správou je, že keď orgován nekvitne alebo kvitne slabo, môžeme to ľahko vyriešiť.

Porucha kvitnutia orgovánu totiž najčastejšie súvisí so zlým hnojením alebo prerezávaním. Ide však aj o to, ako a kedy tieto práce urobíte.

Kvitnúci orgován
Zdroj: iStock

Hnojenie a prerezávanie orgovánu

Orgován má veľký úžitok z každoročného používania hnojív. Ak chcete zvýšiť intenzitu kvitnutia, musíte orgován prihnojiť skoro na jar. V čase, keď sa len začína zelenať.

Hnojenie po odkvitnutí pomôže zase zväčšiť krík, ale s kvitnutím nemá súvislosť. Avšak pozor na neskoré hnojenie pred zimou, pretože môže podporiť nežiaduci neskorý rast – predsa chceme, aby krík v zime spal a šetril energiu na jarné kvitnutie.

Najlepšou voľbou na jarné hnojenie je vyvážené univerzálne granulované hnojivo. Posypte ním pôdou okolo základne kríka.

Rez orgovánu
Zdroj: iStock

Ako ostrihať orgován

Ešte častejšou príčinou, prečo orgován nekvitne, býva nesprávne prerezávanie. Ak chcete, aby váš orgován kvitol, orezávajte ho len jedenkrát v sezóne. Správny čas je hneď, ako dokvitne. Orgován kvitne na minuloročnom dreve a na starších stonkách. Ak ho prerezávate koncom leta, jesene, zimy alebo skoro na jar, vlastne sa pripravíte o kvety.

Počkajte teda, kým orgovánový krík nedokončí cyklus kvitnutia a potom ho ostrihajte.

Detail orgovánových kvetov
Zdroj: iStock

Prečo nenechávať odkvitnuté kvety na kríku?

Verte tomu alebo nie, ak ponecháte staré, rozpadajúce sa kvety na orgováne, výsledkom bude slabšie kvitnutie na ďalší rok. Je to preto, že keď kvety začnú vädnúť, stále spotrebúvajú energiu z kríkov, ktorú by si inak odložili na budúcoročné kvitnutie.

Čo ešte ovplyvňuje kvitnutie orgovánu?

Okrem správneho prerezávania, hnojenia a strihania zvädnutých kvetov existuje niekoľko ďalších faktorov, ktoré môžu zohrávať úlohu pri kvitnutí orgovánov. Udržiavajte miesta pod kríkom bez buriny hrubou (4 až 5 cm) vrstvou mulča. Mulč zároveň pomôže udržať cennú vlhkosť pri koreňoch rastliny.

A keď už hovoríme o vlhkosti – nezabudnite orgován zaliať, keď bude sucho. Ak neprší, ideálne je zalievanie raz za týždeň.

Text: Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.