Zeleninové záhony v apríli
Zdroj: istock.com

Nezabudnite! Túto zeleninu, ovocie a kvety ešte môžete vysadiť do konca apríla

Apríl je v záhradkárstve rušným obdobím, pretože začíname s výsevom a výsadbou mnohých plodín von. Dlhšie dni a vyššie teploty prajú rôznym druhom zeleniny a okrasných rastlín. Čo všetko môžete do konca apríla vysiať alebo vysadiť?

Zeleninová záhrada v apríli

Priamo von sejeme mrkvu a hrášok, jemné plodiny ako sú cukrová kukurica a cuketa predpestujeme vo vnútri alebo v skleníku. Apríl je tiež ideálnym mesiacom na sadenie zemiakov, cibuľových rastlín, šalotky a cesnaku. Mnoho druhov zeleniny sa dá pestovať aj v kvetináčoch na balkónoch či terasách – vrátane mrkvy, šalátov a reďkovky.

Paradajky a baklažány

Apríl je posledným mesiacom vhodným na výsev baklažánov a paradajok, ktoré potrebujú dlhé vegetačné obdobie. Klíčenie urýchlite v pestovateľskej podložke na teplom mieste alebo si v máji kúpte už predpestované sadenice.

Cvikla

Cvikla je nenáročná na pestovanie, preto je ideálna pre začiatočníkov. Bude sa jej dariť v úrodnej, dobre odvodnenej pôde. Postupujte podľa návodu na obale a keď budú sadenice vysoké asi 3 cm, prerieďte ich na vzdialenosť 10 cm od seba.

Mrkva

Mrkvu vysejte na dobre pripravenú pôdu bez kameňov a tvrdých hrudiek. Dobre rastie aj v nádobách, na tento účel si vyberte krátke okrúhle odrody, alebo dlhšie odrody zbierajte ako baby mrkvu.

Cukety, tekvice a uhorky

Vysejte ich do samostatných kvetináčov či pestovateľských podnosov v interiéri alebo v skleníku. Keď pominie riziko mrazov, môžete ich vysadiť von, aj keď uhorkám sa najlepšie darí vo fóliovníku alebo skleníku po celý čas.

Pór

V apríli vysievame aj pór na jesenný zber – priamo do zeme.

Šalát

Šalát je najlepšie predpestovať na chránenom mieste a vysadiť do záhonov alebo nádob, keď je dostatočne veľký na manipuláciu.

Reďkovka

Reďkovky prinášajú skorú úrodu a môžete ich vysiať aj ako medziplodinu k inej zelenine.  Dobre rastú aj v kvetináčoch. Ak budete reďkovky vysievať pravidelne každé tri až štyri týždne, budete mať nepretržitú zásobu chrumkavej zeleniny počas celého leta . Vyberajte odrody vhodné aj na neskorší výsev, aby nevybiehali do kvetu!

Švajčiarsky mangold

Mangold je krásna plodina, ideálna na slnečné alebo čiastočne zatienené miesto. Tento mesiac ho už môžete siať priamo von.

Sadenie v apríli
Zdroj: istock.com

Okrasná záhrada v apríli

V okrasnej záhrade je vhodný čas na výsev jednoročných popínavých rastlín do nádob, napríklad ako je kapucínka kanárska (Tropaeolum peregrinum) a povojník (Ipomoea lobata). Na vyplnenie medzier alebo na okraje záhonov môžete zasiať krasuľku či poľný mak.

Angelika obrovská

Angelica gigas je majestátna trvalka s krátkou životnosťou vhodná na zadné časti záhrad a záhonov, pretože je vysoká a výrazná. Od marca do mája ju predpestujte v interiéri a von presádzajte, keď pominú všetky riziká mrazov.

Krasuľka

Krasuľky majú celú škálu farieb i tvarov, preto by nemali chýbať v žiadnej okrasnej záhrade. Môžete ich vysiať priamo von.

Maky

Zo semien môžete pestovať niekoľko druhov maku, vrátane slncovky kalifornskej (Eschscholzia californica), vlčieho maku (Papaver rhoeas) a maku siateho (Papaver somniferum). Všetky vysievajte von od marca do mája.

Monarda

Monarda dvojmocná (Monarda didyma) je veľkolepá trvalka, ktorú je vhodné predpestovať na chránenom mieste. Udržujte pôdu vlhkú. Dostatočne veľké sadenice vysaďte von na plné slnko alebo do čiastočného tieňa.

Povojník

Ipomoea lobata je veľmi dobrý tip, ak potrebujete rýchlo ozdobiť plot či pergolu popínavou rastlinou. Tvorí kaskády ohnivočervených a žltých kvetov. Predpestujte ju vo vnútri a von vysaďte po posledných mrazoch.

Okrasná záhrada v apríli
Zdroj: istock.com

Ovocie na výsadbu v apríli

Jahody

Apríl je ideálne obdobie na výsadbu jahôd von. Chutných plodov sa dočkáte v priebehu niekoľkých týždňov. Zasaďte ich do zeme, do veľkej nádoby alebo do závesného košíka.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje