Nechtík pri paradajkách
Zdroj: shutterstock.com

Funguje to výborne! Toto sú dôvody, prečo pri paradajkách vysadiť aksamietnice a nechtík

Spoločné pestovanie paradajok a aksamietníc prináša záhradkárom viacero zaujímavých výhod. Slnkomilujúce aksamietnice, ktoré horlivo kvitnú od leta až do jesene, totiž pomáhajú vytvoriť podmienky pre lepšie prosperovanie paradajok.

Nielen do kvetinových záhonov, ale aj úžitkovej záhrady

Aksamietnice (lat. Tagetes) sa v našich podmienkach pestujú ako nenáročné, no za to neprehliadnuteľné jednoročné rastliny. Zvyčajne majú okrasný charakter, a keďže znesú aj horšie podmienky, rozrastú sa prakticky na každom slnečnom mieste – pri chodníkoch, na okrajoch skaliek i v kvetináčoch. Mnohým pestovateľom sa však ich vysadenie osvedčilo i v úžitkovej časti záhrady.

Nechtík, aksamietnice
Zdroj: shutterstock.com

Aksamietnice sa v plnej veľkosti ponášajú na husté prízemné kríčky, na ktorých vrcholkoch sa vynímajú plné kvety v žltej až sýtooranžovej farbe. Pochádzajú z tropických oblastí Južnej Ameriky. Označované bývajú ako afrikány, garafie alebo smraďošky. Aksamietnice charakterizuje prenikavá citrusovo-bylinková aróma, ktorá nemusí vyhovovať každému – a to dokonca ani škodlivému hmyzu.

Paradajky s nechtíkom
Zdroj: shutterstock.com

Prečo pestovať aksamietnice v blízkosti paradajok

Záhradkárom sa osvedčilo pestovanie aksamietníc v blízkosti paradajok (a iných plodín) hneď z niekoľkých dôvodov.

  • Aksamietnice odpudzujú molice skleníkové, roztočce aj strapky. Ide o savých škodcov malých rozmerov, ktoré obývajú spodnú stranu listov a môžu sa nepozorovane rozmnožiť do obrovských kolónií. To často vedie k zastaveniu rastu a predčasnému odumretiu napadnutých rastlín.
  • Kontaktu s aksamietnicami sa vyhýbajú i parazitické háďatká, ktoré predstavujú najzávažnejších koreňových škodcov. Aksamietnice totiž vylučujú do pôdy zlúčeninu, ktorá je pre háďatká toxická.
  • Svojou vôňou lákajú aksamietnice do blízkosti paradajok užitočných opeľovačov, najmä včely. Hoci sú paradajky samoopelivé, a teda na opelenie nepotrebujú hmyz, k bohatšej násade plodov im dopomôže občasné jemné potrasenie aj hmyz.
Aksamietnice
Zdroj: shutterstock.com

Slimáky a aksamietnice – toto riziko nepodceňte!

Hoci výhody spoločného pestovania paradajok a aksamietníc prevažujú, pravdou je, že pri ich výsadbe treba zohľadniť jeden dôležitý detail.

Prirodzeným nepriateľom aksamietníc sú totiž slizniaky a slimáky. Ohrozujú najmä mladé aksamietnice, ktoré dokážu zničiť už počas jednej noci. Vystaviť tomuto riziku aj paradajky? Pri výsadbe aksamietníc postupujte prezieravo. Je lepšie umiestniť ich do okrajov, nie pomedzi rajčiaky. Stavte na viac rastlín vysadených vedľa seba. Môžete tak vytvoriť hustú bariéru, ktorá zaujme slimáky a zastaví ich v ďalšom postupe. Síce zopár aksamietníc „padne za obeť“, ochranný účel to splní. Zaujímavým riešením je tiež vysadenie aksamietníc do vyšších kvetináčov, okolo ktorých rozsypete piliny alebo vaječné škrupiny.

Ak každú sezónu bojujete s hladnými slizniakmi, pozrite si užitočné tipy, ako sa zbaviť slimákov. Medzi obľúbené možnosti patrí napríklad vytváranie pivných pascí alebo výsadba nechtíka, ktorý slimáky odpudzuje, a zároveň vytvára s aksamietnicami efektné žiarivé duo.

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.