Aké práce si na tento mesiac naplánovať v okrasnej záhrade?

Aké práce si na tento mesiac naplánovať v okrasnej záhrade?

Hovorí sa, že keď je 2. februára zamračené, alebo prší či sneží, zima už čoskoro skončí. Ak je jasno, potrvá ešte ďalších šesť týždňov. Bez ohľadu na to, aký je dátum je dôležité sledovať prognózy počasia a podľa toho upraviť plánované práce v záhrade.

Väčšina rastlín v záhrade stále ešte spí, alebo sa začína len prebúdzať. To neznamená, že nie je čo robiť.

Stromy, kry a okrasná záhrada

V ovocnej, ale aj v okrasnej časti záhrady, odstraňujte poškodené a zničené konáre, vetvičky, presvetľujte husté stromy a kry. Ruže a ďalšie okrasné rastliny, ktoré nie sú mrazuvzdorné, ešte stále ponechajte chránené, pretože noci môžu byť stále studené aj keď cez deň vykukne slniečko.

V rámci okrasnej záhrady je dôležité každé dva týždne kontrolovať korene a cibuľky trvaliek. Pretrieďte ich, priveľmi suché môžete jemne zavlažiť. Ak nájdete zhnité, vyhoďte ich. Nezabúdajte zavlažovať aj pred mrazom chránené rastliny. Skontrolujte rastliny zasadené na jeseň, ak sú zdravé, lepšie ich pritlačte zeminou a zalejte.

Foto: iStock.com

Najkrajšie signály jari

Všimli ste si, že už z cibuľky alebo korienka trvaliek začína niečo pučať? To sú tie najkrajšie signály blížiacej sa jari. Žiaľ, aj veľmi citlivé a krehké. O pár dní či týždňov, ak nebude mrznúť sa však môžete potešiť z prvých narcisov, tulipánov a ďalších cibuľovín i trvaliek.

Ak sa práve len chystáte zasadiť cibuľové okrasné kvety, myslite na to, že by mali mať nad cibuľkou dvakrát toľko zeminy v porovnaní s jej veľkosťou. Ak chcete mať krásnu jarnú záhradku, je vhodné klíčiace rastlinky „prikŕmiť“ adekvátnym hnojivom so živinami, ktoré potrebuje daný druh rastliny.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteNáš tip: Viete, že jarné okrasné cibuľoviny sa skvele kombinujú s trvalkami, ktoré pučia neskôr? Ak v noci či cez deň mrzne nechoďte, ani nejazdite po trávniku.

Foto: iStock.com

Aj trávnik potrebuje správny prístup

Na jar je čas použiť prípravok proti rastu burín, aby trávnik nielen vyzeral dobre, ale mal dostatok živín. Buriny ho oň oberajú. Prípravky na podporu rastu trávnika a proti rastu burín je vhodné aplikovať až vtedy, ak je pôda prehriata. Február je stále vhodný čas aj na vápnenie, ktoré zvyšuje pH. Prečo je to dôležité?

Takto ošetrená tráva dokáže prijať viac živín. Veľmi dobré je, ak viete, aké pH má vaša pôda. Myslite však na to, že približne mesiac po vápenení by ste nemali trávu hnojiť žiadnym hnojivom, pretože trávnik prednostne prijíma vápnik. Okrasné trávy sa oplatí zrezať približne na veľkosť dlane od pôdy.

A čo vaša interiérová okrasná záhradka?

Aj rastliny, ktoré pestujete vo vnútri potrebujú starostlivosť. Chráňte ich pred prievanom, prívalom studeného vzduchu pri vetraní, dbajte o to, aby sa nedotýkali studeného okna. Poprezerajte zdravotný stav izbových rastlín, choré časti zlikvidujte.

Sabína Zavarská
Foto: iStock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.