Vošky sú najrozšírenejší záhradní škodcovia. Ako si s nimi poradiť?
Sú krásne farebné, nenápadné a drobné. O to väčšie škody však vedia napáchať na záhone. Vošky sa označujú za najrozšírenejších záhradných škodcov. Oprávnene. V kolóniách totiž bez výnimky napádajú úžitkové aj okrasné rastliny.
Ako škodia vošky
Cicaním štiav na najmladších častiach rastlín – na rastových vrcholoch, púčikoch a mladých listoch. Cicajú veľmi veľa a rýchlo. Rastlinnú šťavu nestačia ani všetku stráviť – rýchlo prejde ich tráviacim systémom a zvyšok vylúčia na listy, stonky a kvety v podobe medovice (lepkavá šťava). Na kvapkách medovice sa zachytávajú výtrusy húb z okolia, najčastejšie čerňoviek, ktoré tvoria najmä na listoch čierne bodky alebo škvrny.
Vošky škodia nielen priamo – cicaním, ale i nepriamo – prenášajú vírusové choroby (napríklad šarka sliviek, marhúľ a broskýň). Veľmi rýchlo sa množia, čiže sa ľahko premnožia v záhrade, vytvárajú mnohopočetné kolónie (voška slivková na spodnej strane listov sliviek a broskýň).
Druhy vošiek
Broskyňová, jabloňová, hrušková, ríbezľová, egrešová, slivková, hrachová, kapustová, maková, mrkvová, šalátová, chmeľová, plamienková, hniezdotvorná, bavlníková, hlohová, rešetliaková, ovsená, slamihová, skorocelová…
Prezimovanie vošiek
Vošky prezimujú vo forme vajíčok (dĺžka asi 0,5 mm) na okrasných a úžitkových rastlinách. Z nich sa na jar vyliahnu neokrídlené aj okrídlené formy. Niektoré okrídlené prelietavajú na letné hostiteľské rastliny (skorocel, mlieč, rastliny z čeľade hluchavkovitých). Na jeseň sa niektoré druhy vošiek zasa vrátia späť na kultúrne rastliny (broskyne, slivky).
Do listových pazúch nakladú vajíčka a celý cyklus sa opakuje. Niektoré druhy zostávajú na úžitkových rastlinách celý čas a nemigrujú.
Vošky sú rôznofarebné: zelené, tyrkysové, žlté, ružové, svetlohnedé, červenohnedé, zelenožlté, čierne, popolavosivé, čiernozelené, olivovozelené; môžu mať pásiky, bodky; sú štíhle i moletky, okrídlené aj neokrídlené. Sú dobre viditeľné voľným okom.
Odborník radí
V kolóniách vošiek sa nachádzajú aj ich prirodzení nepriatelia, napríklad lienky či larvy zlatoočiek a pestríc, preto by sme mali uprednostniť tie prípravky, ktoré neničia tieto užitočné živočíchy, napríklad Pirimor 50 WG.
Znaky poškodenia
- na najmladších častiach rastliny (púčiky, rub mladých listov, mladé vrcholové výhonky ) – tu určite nájdeme kolónie vošiek
- rastliny zaostávajú v raste
- listy sú deformované: menia farbu, neskôr žltnú, skrúcajú sa a opadávajú
Najčastejší výskyt
- voška skorocelová
pri napadnutí broskyne sa listy stáčajú pozdĺž čepele; pri napadnutí jablone sa listy sfarbujú do červenofialova - voška ríbezľová
spôsobuje tvorbu červenofialových bublín (pľuzgierov) na listoch červenej ríbezle - voška mrkvová
pri napadnutí porastov mrkvy sú listy, najmä mladé, srdiečkové veľmi skučeravené - voška bavlníková
napáda uhorky a melóny, deformujú sa konce výhonkov, kvetné púčiky a zárodky plodov odumierajú a opadávajú - voška maková
napáda fazuľu, bôb, repu, mak, špenát, pajazmín a iné rastliny
Ochranné opatrenia proti voškám
Domáce biologické prípravky proti voškám
Chemická ochrana
Najúčinnejšie, najrýchlejšie a najlacnejšie je stihnúť predjarné chemické ošetrenie ovocných drevín (krátko po vypučaní) prípravkami Calypso 480 SC, Calypso 480 SC + Vektafid. Postrekom zničíme vajíčka aj vošky.
Mechanická ochrana
Počas vegetácie môžeme odstrihnúť napadnuté výhonky a listy. Pri väčšom rozšírení je vhodnejšie použiť niektorý z povolených prípravkov, napríklad BI 58 EC Nové, Calypso 480 SC, Dursban 480 EC, Pyrinex 48 EC, Pyrinex 25 CS, Mospilan 20 SP, Nurelle D, Pirimor 50 WG a Reldan 22.
Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: thinkstock.com
Redakčná úprava: Martina Deríková
Zdroj: časopis Urob si sám
mal som aj ja problemi z voškami. Vyskúšal som všetko možné ale najlepšie zabralo lepidlo na myši. spodok kmeňa som tým natrel a zbavil som sa mravcov a ked niesu mravce niesu ani vošky.
Aj lepové pásy sú dobré. Tie sa potom dajú odstrániť a nahradiť novými.
lepové pásy sa mi neosvedčili skoro akoby vyschli a ten lep vydrží dlho ešte teraz to lepí.Neviem prečo mi začali schnúť mladé čerešne nevim čo robím zle.Už mi tri padli a neviem prečo.čital som aj knihy ako to mam sadiť a stále sa mi nedarí. Poraďte.
U ná sa čerešniam vobec nedarilo, až teraz sa ujali dve. Neviem či šlo o nejakú odlišnú odrodu. Treba asi skúšať.
Skús jednu vykopať a pozrieť sa na korene.Môžu ich obžierať hlodavce-pomôže len hustejšie pletivo okolo korenoveho systemu…popripade sa tam uchýlili mravce alebo larvy chrustov-tam zaberá len chémia,alebo presadiť stromček niekde na opačný koniec záhrady.
ja používam iba lepidlo na myši a všetko je ok.
a lepidlo neškodí na kôru stromu? alebo ako ho používate, poprosil by som o radu. Vďaka.
Lepidlo na myši je lepšie ako original na stromy,pretože nepoškodí koru stromu a stačí sa pozrieť koľko škodcov na ňom ostane behom týždňa.
ja som skúsil klasický štepiarsky vosk a funguje výborne aj on.
aj mne sa tato metoda najviac pozdava len aby to lepidlo nebolo toxicke lebo su aj take.aplikovat aspon tri krat od jari do jesene lebo v horucich dnoch lepidlo steka a vysicha.
Je to naopak. Keď nie sú vošky, nie sú ani mravce. Mravce totiž idú za sladkým produktom vošiek.
takže ktorý postrek je taký čo neničí predátorov vošky? len ten primor50?
ano 🙂
všedky
takže postreky…pani inžinierka nám odporuča chemiu…to by vedela pordiť i pani predavačka v zahradkarskych potrebách..
Hovorite, že vraj Pirimor, len kde ho kúpiť, keď v záhradkárstvach nie je, vraj sa už nevyrába. Majú už len tie, čo si asi urobili zásoby. Čo namiesto toho, aby neškodil napr. lienkam.ta
čo odporúčate namiesto Pirimoru, ktorý už nedostať kúpit – vraj sa nevyrába- tak aby to neškodilo napr. lienkam
uvádzate Calypso,Bi 58 ,Pirimor ale tieto už skončili týmto rokom …..a aj iné ..ako silit atd
Pirimor 50 sa už nevyrába 🙂
Môj mali stromček ma vosky.prave vyklicil.co mam urobit
Na vosky je výborný pomarančový olej. Dá sa kúpiť v zahradkarstve , rozrobite,postriekate a vosky sa zalepia a zadusia… Je to prírodný lepkavy výťažok a mozete hneď jesť postriekané plody, neškodí to. Na stromy mi bolo raz poradene osprchovať so studenou vodou z hadice…dostanú šok a pokapu,len to je lepšie opakovať aspoň 3 dní po sebe. Netreba hneď chemikálie.
v com sa rozraba ten olej ?
Ak môžem poradiť…, už z jari je dobré na stromy vešať lepove doštičky (žlté, biele, jednostranne, obojstranne lepiace), chytá sa tam háveď ktorá infikuje plody atď.., a meníme ich podľa potreby až do jesene, neskoršej. Ďalej, urcite na kmeň stromu lepove pásy, ale keďže sú aj stromy s nie hladkou kôrou, ale vraskavitou, tam by mravce ľahko podliezali. Preto treba ryhy v kôre vyplniť blatom- čiže celý obvod stromu a na to blato tesne pripevniť lepovu pasku, prípadne ešte previazat špagátom. Tento spôsob sa nám osvedcil – na strome ani nohy mravcej😉. Samozrejme stromy treba správne strihať, aby boli presvetlené, a choré plody či listy nenechávať v záhradke, ale všetko choré vyzbierať a zlikvidovat. Precíznosť a vytrvalosť prinesie určite e výsledky. Držím palce všetkým zanieteným pestovateľom a záhradkárom. 🍎👍
… u nás tento rok (2022) kvantá vošiek a mravcov … dal som lepové pásy na slivku – mravce sa do koruny nedostali … ale postreh – išiel som len v trenkách za slnečného počasia popod strom – a že ČO to na mňa „prší“ ??? … z tej slivky prší medovica z vošiek … odvtedy slivku obchádzam (na mňa predsa nebude nikto kadiť) … 😉 ))) … pekného dňa všetkým mravco + voškoBIJCOM
Ze je clanok statocne recyklovany mi nevadi,ale tie pripravky co uvadzate uz vobec nie su aktualne…
na vošky je dobrá aj zmes octu, vody a jari (tá je tam len nato, aby sa prelepila zmes). Má to len jednu nevýhodu. Je potrebné si odskúšať pomer vody a octu, aby nebol slabý a ani silný, lebo keď je slabý, tak vošky nekapú a keď je silný, tak môže spáliť listy na strome.