Vošky – najrozšírenejší záhradní škodcovia

vosky najrozsirenejsi zahradni skodcovia

Sú krásne farebné, nenápadné a drobné. O to väčšie škody však vedia napáchať na záhone. Vošky sa označujú za najrozšírenejších záhradných škodcov. Oprávnene. V kolóniách totiž bez výnimky napádajú úžitkové aj okrasné rastliny.

Ako škodia

Cicaním štiav na najmladších častiach rastlín – na rastových vrcholoch, púčikoch a mladých listoch. Cicajú veľmi veľa a rýchlo. Rastlinnú šťavu nestačia ani všetku stráviť – rýchlo prejde ich tráviacim systémom a zvyšok vylúčia na listy, stonky a kvety v podobe medovice (lepkavá šťava). Na kvapkách medovice sa zachytávajú výtrusy húb z okolia, najčastejšie čerňoviek, ktoré tvoria najmä na listoch čierne bodky alebo škvrny.
Vošky škodia nielen priamo – cicaním, ale i nepriamo – prenášajú vírusové choroby (napríklad šarka sliviek, marhúľ a broskýň). Veľmi rýchlo sa množia, čiže sa ľahko premnožia v záhrade, vytvárajú mnohopočetné kolónie (voška slivková na spodnej strane listov sliviek a broskýň).

Druhy vošiek

Broskyňová, jabloňová, hrušková, ríbezľová, egrešová, slivková, hrachová, kapustová, maková, mrkvová, šalátová, chmeľová, plamienková, hniezdotvorná, bavlníková, hlohová, rešetliaková, ovsená, slamihová, skorocelová…

Vošky sústredené na spodnej časti lista. Foto: thinkstock.com

Prezimovanie

Vošky prezimujú vo forme vajíčok (dĺžka asi 0,5 mm) na okrasných a úžitkových rastlinách. Z nich sa na jar vyliahnu neokrídlené aj okrídlené formy. Niektoré okrídlené prelietavajú na letné hostiteľské rastliny (skorocel, mlieč, rastliny z čeľade hluchavkovitých). Na jeseň sa niektoré druhy vošiek zasa vrátia späť na kultúrne rastliny (broskyne, slivky).
Do listových pazúch nakladú vajíčka a celý cyklus sa opakuje. Niektoré druhy zostávajú na úžitkových rastlinách celý čas a nemigrujú.
Vošky sú rôznofarebné: zelené, tyrkysové, žlté, ružové, svetlohnedé, červenohnedé, zelenožlté, čierne, popolavosivé, čiernozelené, olivovozelené; môžu mať pásiky, bodky; sú štíhle i moletky, okrídlené aj neokrídlené. Sú dobre viditeľné voľným okom.

Odborník radí
V kolóniách vošiek sa nachádzajú aj ich prirodzení nepriatelia, napríklad lienky či larvy zlatoočiek a pestríc, preto by sme mali uprednostniť tie prípravky, ktoré neničia tieto užitočné živočíchy, napríklad Pirimor 50 WG.

Znaky poškodenia

na najmladších častiach rastliny
púčiky, rub mladých listov, mladé vrcholové výhonky – tu určite nájdeme kolónie vošiek
rastliny zaostávajú v raste
listy sú deformované
menia farbu, neskôr žltnú, skrúcajú sa a opadávajú

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteNajčastejší výskyt

• voška skorocelová
pri napadnutí broskyne sa listy stáčajú pozdĺž čepele; pri napadnutí jablone sa listy sfarbujú do červenofialova
voška ríbezľová
spôsobuje tvorbu červenofialových bublín (pľuzgierov) na listoch červenej ríbezle
voška mrkvová
pri napadnutí porastov mrkvy sú listy, najmä mladé, srdiečkové veľmi skučeravené
voška bavlníková
napáda uhorky a melóny, deformujú sa konce výhonkov, kvetné púčiky a zárodky plodov odumierajú a opadávajú
voška maková
napáda fazuľu, bôb, repu, mak, špenát, pajazmín a iné rastliny–>

Lienka denne skonzumuje veľké množstvo vošiek.

Ochranné opatrenia

Chemická ochrana
Najúčinnejšie, najrýchlejšie a najlacnejšie je stihnúť predjarné chemické ošetrenie ovocných drevín (krátko po vypučaní) prípravkami Calypso 480 SC, Calypso 480 SC + Vektafid. Postrekom zničíme vajíčka aj vošky.

Mechanická ochrana
Počas vegetácie môžeme odstrihnúť napadnuté výhonky a listy. Pri väčšom rozšírení je vhodnejšie použiť niektorý z povolených prípravkov, napríklad BI 58 EC Nové, Calypso 480 SC, Dursban 480 EC, Pyrinex 48 EC, Pyrinex 25 CS, Mospilan 20 SP, Nurelle D, Pirimor 50 WG a Reldan 22.

Podobne pri zelenine ošetrenie neodkladáme – postrek urobíme čo najskôr po zistení výskytu vošiek. Okrem vyššie uvedených prípravkov je vhodný aj Karate Zeon 5 CS.Vošky vytvárajú na rastlinách celé kolónie. Foto: thinkstock.com

Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: thinkstock.com
Redakčná úprava: Martina Deríková
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

 1. Mariansapar says:

  mal som aj ja problemi z voškami. Vyskúšal som všetko možné ale najlepšie zabralo lepidlo na myši. spodok kmeňa som tým natrel a zbavil som sa mravcov a ked niesu mravce niesu ani vošky.

  1. Aj lepové pásy sú dobré. Tie sa potom dajú odstrániť a nahradiť novými.

   1. Mariansapar says:

    lepové pásy sa mi neosvedčili skoro akoby vyschli a ten lep vydrží dlho ešte teraz to lepí.Neviem prečo mi začali schnúť mladé čerešne nevim čo robím zle.Už mi tri padli a neviem prečo.čital som aj knihy ako to mam sadiť a stále sa mi nedarí. Poraďte.

   2. U ná sa čerešniam vobec nedarilo, až teraz sa ujali dve. Neviem či šlo o nejakú odlišnú odrodu. Treba asi skúšať.

   3. Eden beden says:

    Skús jednu vykopať a pozrieť sa na korene.Môžu ich obžierať hlodavce-pomôže len hustejšie pletivo okolo korenoveho systemu…popripade sa tam uchýlili mravce alebo larvy chrustov-tam zaberá len chémia,alebo presadiť stromček niekde na opačný koniec záhrady.

  2. ja používam iba lepidlo na myši a všetko je ok.

   1. a lepidlo neškodí na kôru stromu? alebo ako ho používate, poprosil by som o radu. Vďaka.

   2. Lepidlo na myši je lepšie ako original na stromy,pretože nepoškodí koru stromu a stačí sa pozrieť koľko škodcov na ňom ostane behom týždňa.

   3. ja som skúsil klasický štepiarsky vosk a funguje výborne aj on.

  3. aj mne sa tato metoda najviac pozdava len aby to lepidlo nebolo toxicke lebo su aj take.aplikovat aspon tri krat od jari do jesene lebo v horucich dnoch lepidlo steka a vysicha.

  4. Je to naopak. Keď nie sú vošky, nie sú ani mravce. Mravce totiž idú za sladkým produktom vošiek.

 2. Peter Minda says:

  takže ktorý postrek je taký čo neničí predátorov vošky? len ten primor50?

 3. lojzo permakulturista says:

  takže postreky…pani inžinierka nám odporuča chemiu…to by vedela pordiť i pani predavačka v zahradkarskych potrebách..

 4. Martulamm says:

  Hovorite, že vraj Pirimor, len kde ho kúpiť, keď v záhradkárstvach nie je, vraj sa už nevyrába. Majú už len tie, čo si asi urobili zásoby. Čo namiesto toho, aby neškodil napr. lienkam.ta

 5. martulamm says:

  čo odporúčate namiesto Pirimoru, ktorý už nedostať kúpit – vraj sa nevyrába- tak aby to neškodilo napr. lienkam

 6. uvádzate Calypso,Bi 58 ,Pirimor ale tieto už skončili týmto rokom …..a aj iné ..ako silit atd

 7. Pirimor 50 sa už nevyrába 🙂

 8. Môj mali stromček ma vosky.prave vyklicil.co mam urobit

 9. Na vosky je výborný pomarančový olej. Dá sa kúpiť v zahradkarstve , rozrobite,postriekate a vosky sa zalepia a zadusia… Je to prírodný lepkavy výťažok a mozete hneď jesť postriekané plody, neškodí to. Na stromy mi bolo raz poradene osprchovať so studenou vodou z hadice…dostanú šok a pokapu,len to je lepšie opakovať aspoň 3 dní po sebe. Netreba hneď chemikálie.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.