Počuli ste už o pestovaní uhoriek v slame? Je to jednoduchý a efektívny spôsob, ako si vypestovať bohatú úrodu
Hľadáte jednoduchý, produktívny a rýchly spôsob, ako vypestovať šťavnaté uhorky? Práve ste ho našli – je ním pestovanie uhoriek v balíkoch slamy. Maximálne ľahká výsadba, bezproblémová údržba a zber úrody. Prezradíme vám, ako na to.
Výhody pestovania uhoriek v slame sa nedajú poprieť, sú totiž badateľné: prakticky žiadna burina, zalievanie a hnojenie je hračka. Zvýšená výška rastlín uhoriek v prepravkách na balíky slamy uľahčuje zber úrody. Rastliny podstatne menej trápia choroby a škodcovia.
Prečo pestovať uhorky v balíkoch slamy
Balíky slamy sú perfektným médiom na pestovanie uhoriek. Výška balíka umožňuje rastlinám, aby boli mimo zeme a mimo dosahu poškodenia. Rastliny zároveň majú priestor, ktorý potrebujú na rozrastanie sa a prosperovanie. V istom období balík slamy pod masou porastu ani neuvidíte. Menej buriny znamená menšiu súťaž o živiny z pôdy, čo vedie k zdravším a pevnejším rastlinám. Čím sú rastliny zdravšie, tým väčší je aj potenciál pre skvelú úrodu.
Zalievanie a hnojenie s väčším efektom
Ďalšia výhoda: balíky slamy poskytujú uhorkám vlahu, ktorú potrebujú pre rast a produkciu, pretože dobre udržujú vlhkosť. Keď prší alebo keď rastliny polejete, slama rýchlo vsiakne vlhkosť a odvedie ju ku koreňom rastlín. To isté sa stane, keď aplikujete na rastliny tekuté hnojivo. Vstrebáva sa rýchlo a efektívne, pričom živiny idú presne tam, kde sú najviac potrebné – priamo ku koreňom rastliny.
Vytvorenie ohrádky na balíky slamy
Aj keď môžete uhorky zasadiť priamo do balíka slamy, keď vytvoríte rám, do ktorého slamu umiestnite, bude držať pohromade. Takýto rám vytvoríte jednoducho z paletového dreva alebo odpadového reziva. Zmeriate obvod jedného alebo dvoch balíkov slamy a z dreva vytvoríte ohrádku tesne okolo balíkov, aby ich držala pokope.
Ohrádky na balíky slamy sú estetické, ale majú aj praktický efekt. Pomáhajú udržať balíky slamy neporušené počas celej sezóny. Bez nich sa majú tendenciu časom rozpadať. Vtedy sa korene uvoľnia a odkryjú, čo spôsobí, že rastliny príliš rýchlo vyschnú. V skutočnosti môžeme pomocou ohrádok získavať z každého balíka slamy úrodu až dva roky.
Drevené ohrádky sú však tiež vynikajúcim prostriedkom na pripevnenie k mrežovému alebo plotovému panelu. To je obrovská výhoda najmä pri pestovaní popínavých uhoriek. Nielenže poskytuje vynikajúcu oporu, ale uľahčuje zber plodov a znižuje chorobnosť.
Sadenie uhoriek do slamy, príprava zeminy
Na jeden balík slamy vysádzame tri rastliny. Pred výsadbou vyrežeme do vrchnej časti balu tri otvory v tvare trojuholníka. Rozmiestnime ich rovnomerne od seba. Otvor na strednú rastlinu posunieme trochu smerom k zadnej alebo prednej časti balíka. Otvory vyplníme zmesou zeminy, kompostu, perlitu, trochy kávovej usadeniny a drvených vaječných škrupín. Čokoľvek použijete, uistite sa, že to nie je len obyčajná záhradná zemina. Čím viac živín má, tým lepšie. Zasadíme rastlinky a sadenie ukončíme mulčovaním trochou slamy.
Zalievanie počas rastu
V priebehu sezóny je potrebné pravidelné zalievanie a dopĺňanie živín. Myslite na to, že rastliny pestované vyvýšene v balíkoch slamy vyschnú o niečo rýchlejšie ako tie, ktoré sú zasadené v pôde. Prvých pár týždňov zalievajte uhorky v slame každý deň. Potom, keď lístie začne hustnúť, môže byť medzi zavlažovaním jeden deň alebo dva pauza. Dobrou pomôckou je zapichnúť už pri výsadbe malý drevený kolík priamo ku koreňom rastliny. Keď bude rásť a hustnúť kolík vám bude stále ukazovať cestu, kam zalievať.
Tipy na hnojenie
Po vysadení, počas prvých 6 až 8 týždňov, doprajte rastlinám raz týždenne dávku kompostu alebo kompostového čaju. Potom dávku aplikujte každý druhý týždeň. Rovnaký spôsob hnojenia používame aj pri pestovaní cukety z balíkov slamy.
Jedna vec je istá, pestovanie uhoriek či cukiet v slame funguje ako mágia – produkuje obrovské výnosy a pri minimálnej námahe. Vyskúšajte!
Sabína Zavarská
Zdroj: oldworldgardenfarms.com
Foto: istock.com
Len jedna poznámka: Kde zohnať tie balíky slamy? Pýtal som sa v Kauflande, nemali.
Vyskúšaj nejaké poľnohospodárske družstvo,v prípade že majú iba slamu vo veľkých valoch,skús si vypýtať slamu hoci aj za pár eur.Potom si do dopredu urobených drevených rámov alebo plastových prepraviek(navŕtaný spodok alebo bez spodku kôli prebytočnej vode)slamu natlačiť a pokračuješ pri vysádzaní,ako je to uvedené v článku pri balíkoch slamy
Veď na poli sú vsade
No na jar je dosť obtiažne zohnať slamu na poli, ak nie nemožné. Treba si ju zabezpečiť rok dopredu a tento zlepšovák vyskúšať budúci rok, bohužiaľ.
Neviem ,ale problém nie je v slame , ale v hlave…
Píšete že bez roboty a každy deň polievať. To je dosť práíce, tiež baliky slamy a ešte ohradky. A potom píšete, že funguje ako magia. Tá funguje tak že má vysoke vynosy naoko a končí sa fiaskom- to by znamenalo, že uhorky odumru, nie?