zelená húsenica
Zdroj: istock.com

Ako zvíťaziť bez chémie nad zelenými húsenicami, ktorým chutia kapustoviny?

Väčšina pestovateľov zeleniny a špeciálne kapustovín má skúsenosti so zelenými húsenicami, ktoré dokonale vyhryzú veľkú časť kapustných listov. Tieto pažravé húsenice vedia zničiť takmer celú úrodu, samozrejme, ak včas nezasiahneme. Našťastie, sú spôsoby, a to aj ekologické, ako ich eliminovať.

Tieto zelené húsenice sa živia rôznymi záhradnými plodinami, od kelu až po paradajky, ale obzvlášť nebezpečné sú pre našu úrodu kapusty a podobnú listovú zeleninu.

Sú vlastne larválnym štádiom živočícha Trichoplusia ni z čeľade morovité. Je to sivohnedá mora, ktorá má svetlejšiu základňu a jednu striebornú škvrnu na vrchu krídel. I keď motýľ vyzerá dosť fádne a úrode neškodí, neplatí to o jeho predchádzajúcich štádiách.

zničený list po zelenej húsenici
Zdroj: istock.com

Žlté vajíčka, biele po vyliahnutí, zelené, keď dospejú

Žlté guľovité vajíčka kladú najčastejšie na spodnú stranu listov kapusty, kelu, okrúhlice, brokolice alebo karfiolu. Z nich sa zhruba po týždni liahnu larvy. Spočiatku sú biele a mnohí si ich ani nevšimnú, ale keď dospejú, ich farba sa zmení na jasnozelenú – pretože sa živia listami a zjedia ich skutočne veľa. Na každej strane tela majú výrazný biely pruh. Stopercentnú istotu, že ide o tento druh húseníc budete mať vtedy, keď si lepšie všimnete, ako sa pohybujú. Húsenice mory Trichoplusia ni sa pohybujú tak, že vyklenú chrbát do výraznej slučky nad plochou listu a prednú časť tela tlačia dopredu (preto sa im v angličtine hovorí Cabbage looper).

Životný cyklus mory

V počiatočných štádiách sa larvy živia iba spodnou stranou listov. Staršie larvy sa bez problému prehryzú cez listy a spôsobujú zdanlivo náhodné nepravidelné otvory. Spravidla ich uvidíme na listoch, ale môžu sa tiež zavŕtať do hlávky kapusty alebo brokolice. Fascinujúce je, že títo škodcovia dokážu skonzumovať až trojnásobok svojej telesnej hmotnosti za deň a zanechajú po sebe hnedú hlinu – lepkavú fekálnu hmotu, ktorá kontaminuje úrodu. Približne po 20. dňoch sa larvy zakuklia na spodnej strane listov. Dospelé mory sa objavia po štyroch až 14 dňoch, v závislosti od teploty a proces sa začne odznova.

zelená húsenica
Zdroj: istock.com

Ochrana pred zelenými húsenicami

Existuje niekoľko metód ochrany – od mechanických, cez preventívne, po biologické a nakoniec aj chemické. Preventívne si môžeme pomôcť použitím feromónových lapačov na sledovanie a identifikáciu dospelej populácie, čím sa naruší proces párenia.

Mechanické kryty a sieťky zabránia kladeniu vajíčok na listy plodín. Nezabúdajte pravidelne kontrolovať plodiny a odstraňovať vajíčka, ak ich objavíte. Húsenice tiež môžete ručne zberať a utopiť v nádobe s mydlovou vodou alebo dať ako pochúťku domácej hydine.

V prípade malého zamorenia býva účinná potravinárska kremelina. Posypte ňou listy – zhora aj zdola, po daždi opakujte.

Recept prastarých mám hovorí, že ako prírodný postrek údajne funguje aj voda, v ktorej vylúhujeme nakrájané listy lopúcha, či octový roztok.

zelená húsenica
Zdroj: istock.com

Prírodní nepriatelia večne hladných húseníc

Na vajíčkach tejto mory parazitujú blahodarné osičky Trichogramma spp. Znesú do nich svoje vlastné vajcia, čo zastaví ich vývoj.

Zdroj: istock.com

Ďalším užitočným dravcom, ktorý napáda vajcia, je zlatoočka Chrysoperla rufilabris. Jej larvy sa živia žltými vajíčkami a rôznymi ďalšími hmyzími škodcami, ako sú vošky, strapky a molice.

Biologická kontrola proti žravým húseniciam

Za účinnú sa považuje biologická kontrola pomocou Bacillus thuringiensis kurstaki (Btk). Je to pôdna baktéria, ktorá pri požití škodcom uvoľní toxín. Ten paralyzuje tráviaci systém. Nie je škodlivá pre ľudí, vtáky, domáce zvieratá, ryby ani prospešný hmyz.

V predajniach so záhradkárskymi potrebami a e-shopoch nájdete viacero druhov širokospektrálnych organických insekticídov. V tomto prípade si však musíme uvedomiť, že môžu usmrtiť aj užitočný hmyz, vrátane včiel medonosných a iných opeľovačov.

Sabína Zavarská
Foto: istock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje