Choroby a škodce na zelenine a priesadách
Galéria (30) Zdroj: Shutterstock

Neviete sa zorientovať v chorobách a škodcoch na zelenine a priesadách? Náš veľký sprievodca vám v tom pomôže!

Pestujete zeleninu? Buďte teda v strehu! Skôr či neskôr sa na nej môžu objaviť známky rôznych chorôb či napadnutia škodcami. V oboch prípadoch to môže mať ľahší, ale i ťažší priebeh. Našťastie pri mnohých chorobách a škodcoch môžete infikovaniu predchádzať správnym pestovaním alebo nad nimi zvíťaziť ekologickým spôsobom. 

Galéria

Choroby a škodce na zelenine a priesadách
Alternariová škvrnitosť zemiakov
Antraknóza fazule
Fytoftóra/pleseň rajčiakov
Pleseň cibuľová
Padanie klíčnych rastlín
Nádorovitosť hlúbovín
Múčnatka uhorková

Zelenina je nielen zdravá, ale dvojnásobne lepšie chutí, ak je dopestovaná vo vlastnej záhradke. Jednotlivé druhy zeleniny, ktoré si vysadíte vo svojej záhrade, môžu byť pri nesprávnom pestovaní napadnuté chorobami aj škodcami. Z tohto dôvodu určite nepodceňujte svetelné nároky na stanovište a pôdu a taktiež dodržiavajte vhodný pestovateľský spon. Rastliny vysadené príliš blízko seba sú náchylnejšie na vznik chorôb, pretože si navzájom tienia a nemajú dostatok vzduchu.

Vždy uprednostnite pesticídy šetrné k životnému prostrediu. V opačnom prípade hrozí, že zničíte nielen škodcov, ale ohrozíte aj užitočný hmyz vo vašej záhrade.

Samozrejme, dôvodov na vznik chorôb môže byť viac. Preto je dobré mať naštudované všetky informácie o pestovanom druhu. Ak je zelenina ušetrená pred chorobami, môžu ju stále napadnúť rôzne škodce. Tie sťažujú život mnohým záhradkárom. Či už sú to slimáky, vošky, alebo chrobáky, množstvo živočíchov sa živí cicaním rastlinných štiav, čím je rastlina oslabená a náchylnejšia na choroby. Na to, aby ste mohli bojovať proti škodcom na rastlinách, musíte vedieť škodcu i chorobu správne identifikovať a podľa toho zvoliť účinné nástroje. Na nasledujúcich stranách vám ponúkame prehľad, ktorý vám toto určovanie rozhodne uľahčí.

CHOROBY

Alternáriová škvrnitosť zemiakov

Alternariová škvrnitosť zemiakov
Zdroj: Shutterstock

Prejavuje sa tvorbou hnedých škvŕn na listoch. Najskôr na tých starších, postupne sa ochorenie presúva na celú rastlinu. Huba napáda porasty počas suchších letných dní.

Chemická ochrana: Vhodná je aplikácia fungicídnych prípravkov. Použiť možno prípravok SIGNUM.

Ekologická ochrana: Použitie bakteriálneho prípravku NOVAFERM SIRIUS. Nutné je dodržiavanie optimálnych pestovateľských podmienok, výber vhodného miesta a striedanie pestovateľských plôch, ako aj primeraný výživový a závlahový režim.

Fytoftóra/pleseň rajčiakov

Fytoftóra/pleseň rajčiakov
Zdroj: Shutterstock

Na listoch sa objavujú hnedasté škvrny, neskôr vznikajú sivohnedé škvrny na povrchu plodov. Ak sa problém nerieši, rastlina môže uhynúť.

Chemická ochrana: S postrekmi treba začať preventívne už v júni, potom v dvojtýždenných intervaloch. Počas daždivejšieho počasia sa odporúča striekať raz za týždeň. Použiť možno CHAMPION 50 WG, POLYRAM WG, KUPRIKOL 50 alebo CUPROXAT SC.

Ekologická ochrana: Biologický ochranný prípravok proti hubovým chorobám POLYVERSUM. Pestovanie na slnečných stanovištiach, ideálne v redšom spone, zalievanie podmokom.

Antraknóza fazule

Antraknóza fazule
Zdroj: Shutterstock

Prejavuje sa okrúhlymi hnedými škvrnami na listoch, ale aj strukoch fazule. Postupne sa zväčšujú a splývajú, napadnuté bývajú aj žilky listov, ktoré hnednú. Zo strukov prerastá huba na semená.

Chemická ochrana: Prvé ošetrenie treba vykonať pri vytvorení pravých listov. Postrek by sa mal dostať na spodnú stranu listov. Použiť možno KUPRIKOL 50 alebo POLYRAM WG.

Ekologická ochrana: Zapracovanie bakteriálneho produktu NovaFerm MULTI do pôdy. Potrebné je pestovanie na slnečných a vzdušných stanovištiach, ako aj pravidelná závlaha priamo ku koreňom.

Múčnatka mrkvy/petržlenu

Múčnatka mrkvy/petržlenu
Zdroj: Shutterstock

Na listoch mrkvy alebo aj petržlenu sa tvoria belavé povlaky, listy neskôr úplne zasychajú a rastliny slabnú.

Chemická ochrana: Použiť možno prípravky na báze síry. Rastliny treba ošetriť ihneď po zistení prvých príznakov.

Ekologická ochrana: Mechanický zber napadnutých listov, využitie postrekov z bylinných výluhov, napríklad z rumančeka, prasličky alebo vratiča. Touto chorobou bývajú ohrozené príliš prehustené porasty, zaburinené a intenzívne zavlažované. Často aj tie, ktoré sú umiestnené na príliš tienistých miestach.

Múčnatka uhorková

Múčnatka uhorková
Zdroj: Shutterstock

Choroba sa prejavuje sivastým povlakom na listoch, stonkách i na súkvetiach. Napáda uhorky, cukety, melóny a tekvice. Sivasté škvrny postupne splývajú, listy usychajú.

Chemická ochrana: Porasty poľných uhoriek treba preventívne ošetrovať v druhej polovici júla a potom podľa potreby. Použiť možno KUMULUS WG, ASKON alebo THIOVIT JET.

Ekologická ochrana: V prvej polovici vegetácie možno zvýšiť odolnosť uhoriek postrekom bio prípravkom z morských rias Alginure. Využiť môžete aj feniklový olej HF-Mycol. Pestovanie odolnejších kultivarov uhoriek alebo inej tekvicovej zeleniny na slnečných a vzdušných stanovištiach.

Padanie klíčnych rastlín

Padanie klíčnych rastlín
Zdroj: Shutterstock

V dolnej časti vyklíčenej byľky sa najskôr vytvorí drobná hnedá škvrna, tá sa zväčšuje, rastlina sa zlomí a padá na povrch substrátu. Napadnuté porasty sa nedajú zachrániť.

Chemická ochrana: Výsevy možno preventívne ošetriť prípravkom PREVICUR ENERGY vo forme zálievky.

Ekologická ochrana: Použitie supresívneho výsevového substrátu. Používanie kvalitných preparených substrátov, vyhýbanie sa použitiu bežnej zeminy zo záhrady alebo pareniska na výsevy. Dodržiavanie optimálnych pestovateľských podmienok, dostatok svetla a vetranie priestorov s výsevmi.

Nádorovitosť hlúbovín

Nádorovitosť hlúbovín
Zdroj: Shutterstock

Na rastlinách hlúbovín sa postupne vytvárajú nádorovité útvary. Rastliny chradnú, zaostávajú v raste, listy vädnú a napadnuté jedince postupne odumierajú. Patogén môže v pôde pretrvávať niekoľko rokov.

Ekologická ochrana: Dôkladná likvidácia všetkých pozberových zvyškov v lete alebo na jeseň, okamžitá likvidácia všetkých napadnutých jedincov. Využiť môžete aj nepriateľské rastliny proti nádorovitosti hlúbovín. Takou je napríklad mäta pieporná. Pravidelné obrábanie pôdy v miestach, kde pestujete zeleninu, likvidácia burín.

Pleseň cibuľová

Pleseň cibuľová
Zdroj: Shutterstock

Prejaví sa na jar vo forme žltkastých alebo sivohnedých škvŕn na listoch aj kvetných stvoloch. Napadnutá vňať žltne a usychá. Súčasne je bežná aj prítomnosť ďalších chorôb, ako je napríklad krčková hniloba alebo botrytída. Rozvoj ochorenia spôsobuje a urýchľuje daždivejšie počasie.

Chemická ochrana: Použiť treba prípravok KUPRIKOL 50 alebo CHAMPION 50 WG. Vhodné je použiť zmáčadlo, napríklad Silwet.

Ekologická ochrana: Použitie prípravku ALGINURE. Dodržiavanie správnych osevných postupov, výber vhodného miesta a jeho každoročné striedanie, zavlažovanie podmokom.

Pleseň uhorková

Pleseň uhorková
Zdroj: Shutterstock

Prejavuje sa tvorbou žltých škvŕn, ktoré sú ohraničené žilnatinou. Zo spodnej strany žltých škvŕn sú viditeľné belavé plochy. Žlté škvrny sa postupne zväčšujú, listy hnednú a zasychajú. Postupne odumiera celá rastlina.

Chemická ochrana: Použiť možno prípravky CHAMPION 50 WG, KUPRIKOL 50, ALLIETTE 80 WG, MAGNICUR ENERGY.

Ekologická ochrana: Postrek bio prípravkom z morských rias a rastlinných aminokyselín ALGINURE. Zavlažovanie podmokom, potrebný je výber slnečných stanovíšť s kvalitným prúdením vzduchu a uprednostňovanie odolných odrôd, ako aj vertikálne pestovanie.

Stolbur

Stolbur
Zdroj: Shutterstock

Choroba sa prejavuje najskôr skučeravenými listami. Nadzemná časť má metlovitejší vzhľad a rastlina postupne odumiera. Postihnúť môže zemiaky, rajčiny a papriky.

Chemická ochrana: Toto vírusové ochorenie môžu prenášať niektoré cikády. Pri ich výskyte treba ihneď aplikovať prípravok KARATE ZEON 5 CS.

Ekologická ochrana: Preventívna dôsledná likvidácia všetkej buriny v poraste plodovej zeleniny i zemiakov, a to aj v tesnej blízkosti. Pestovanie v ideálnych podmienkach, optimálny výživový a závlahový režim, likvidácia burín a škodcov.

Pleseň zemiaková

Pleseň zemiaková
Zdroj: Shutterstock

V počiatočnom štádiu vznikajú na listoch sivasté, neskôr žltohnedé až hnedé škvrny. Postupne ich počet rastie, napadnuté listy a stonky zasychajú. Napadnuté rastliny často hynú, zakrátko tak táto choroba dokáže zlikvidovať celý porast. Rozšírenie plesne zemiakovej podporuje dlhšie trvajúce daždivejšie počasie.

Chemická ochrana: Použiť možno prípravky KUPRIKOL 50, REVUS 250 SC, CHAMPION 50 WG. Dôležité sú opakované postreky najmä počas daždivého počasia.

Ekologická ochrana: Postrek prípravkom ALGINURE. Pestovanie zemiakov na vzdušných a dostatočne slnečných stanovištiach s humóznou pôdou.

Vírusová mozaika fazule

Vírusová mozaika fazule
Zdroj: Shutterstock

Vznikajú pľuzgierovité vypukliny na listoch. Žltá mozaika fazule sa prejavuje vo forme drobných žltých škvŕn na listoch. Rastliny zaostávajú v raste. Virózy sa prenášajú voškami, obyčajná mozaika fazule sa môže prenášať nekvalitným osivom i peľom.

Chemická ochrana: Zasiahnuť treba proti voškám, ktoré vírusové choroby prenášajú. Použiť možno prípravok KARATE ZEON 5 CS.

Ekologická ochrana: Preventívna ochrana spočíva v zapracovaní bakteriálneho produktu NovaFerm® MULTI. Proti voškám môžete použiť rôzne domáce rastlinné výluhy.

ŠKODCE

Bzdôška uhorková

Bzdôška uhorková
Zdroj: Shutterstock

Spôsobuje belavé škvrny na listoch uhoriek a tekvicovitých rastlín. Vyskytuje sa v záhradách a skleníkoch, často sa sústreďuje pod listami. Rastliny slabnú a sú náchylnejšie na poškodenie niektorými chorobami.

Chemická ochrana: Po zistení pôsobenia tohto škodcu treba ihneď použiť KARATE ZEON 5 CS.

Prevencia: Pestovanie tekvicovitých rastlín v optimálnych podmienkach, primeraný závlahový a výživový režim, udržiavanie vzdušných porastov, odburiňovanie a pravidelný zber plodov. Potrebná je aj likvidácia suchých alebo poškodených listov.

Háďatko zhubné

Háďatko zhubné
Zdroj: Shutterstock

Háďatko patrí k významným škodcom cesnaku a cibule. Napadnuté rastliny cibule a cesnaku sú zdeformované, bázy cibúľ postupne hnijú. Larvy škodcu prezimujú v pôde alebo na zvyškoch hostiteľských rastlín. Na jar vnikajú do mladých rastliniek, kde sa živia bunkovými šťavami.

Ekologická ochrana: Likvidácia napadnutých rastlín. Pred výsadbou treba vydezinfikovať pôdu bakteriálnym produktom NovaFerm VIVA. Dodržiavanie optimálnych pestovateľských podmienok, redšie spony, kvalitná predpríprava pôdy a voľba pestovania letničky aksamietnice ako predplodiny.

Medvedík obyčajný

Medvedík obyčajný
Zdroj: Shutterstock

Požieraním škodí mladým priesadám, a to najmä v období párenia a kladenia vajíčok. Rastliny rýchlo vädnú a usychajú.

Chemická ochrana: Zasiahnuť sa dá formou otrávených návnad. Účinné sú aj niektoré granulované prípravky proti slimákom.

Ekologická ochrana: Ničenie hniezd s vajíčkami a ručný zber dospelých jedincov vo večerných alebo nočných hodinách. Na odchyt možno využiť aj pasce, napríklad zaváraninové poháre, ktoré zakopete do pôdy až po ich horný okraj. Na miestach s vyšším výskytom medvedíka sa osvedčilo aj pestovanie nechtíka.

Hryzec vodný

Hryzec vodný
Zdroj: Shutterstock

Škodí požieraním koreňov ovocných stromov, často jeho vinou hynú mladé, čerstvo zasadené stromčeky. Obľubuje aj mnohé druhy zeleniny, napríklad koreňovú a kapustovú, neobíde ani zemiaky, vinič, obilie, slnečnicu, šalát, jahody či repu. Ihličnanom ohrýza kôru.

Chemická ochrana: Použitie špeciálnych dymovníc a návnad, ktoré sa vkladajú hlboko do nôr.

Ekologická ochrana: Niektoré rastliny ich odpudia, napríklad korunka kráľovská, cesnak, narcis, mliečnik, čierna ríbezľa. Pri sadení stromčekov pridajte do pôdy naftalínové tabletky.

Mínerka pórová

Mínerka pórová
Zdroj: Shutterstock

Škodcu identifikujú drobné vpichy na špičkách listov póru, typické sú aj drobné belavé škvrny usporiadané v rade. Škodia najmä larvy, ktoré spôsobujú poškodenie a deformácie listov póru, neskôr aj ich zasychanie.

Chemická ochrana: Po zistení škodcu, teda nájdení prvých vpichov, treba vykonať postrek prípravkom DECIS PROTECH alebo SANIUM ULTRA. Ideálne je postrek zopakovať aspoň dva – tri razy každých 14 dní.

Ekologická ochrana: Zakrývanie porastov bielou netkanou textíliou, posýpanie okolia rastlín kávovou usadeninou a inštalácia žltých lepových doštičiek do porastov.

Molica lastovičníková

Molica lastovičníková
Zdroj: Shutterstock

Škodí na zelenine, okrasných rastlinách a jahodách, vyciciava rastlinné šťavy. Najskôr sa na listoch objavujú žlté škvrny, ktoré postupne splývajú. Listy žltnú, deformujú sa a opadávajú. Listy sú často pokryté lepkavou tekutinou – medovicou. Škodcu odlišujú od klasickej molice skleníkovej dve tmavé škvrny na prednom páre krídel.

Chemická ochrana: Neexistuje registrovaný prípravok v malospotrebiteľskom balení.

Ekologická ochrana: Použitie žltých lepových doštičiek, vybraných dravých osičiek, roztočov a bzdôch, ako aj predátorov – zlatoočiek. Pri pestovaní v uzatvorených priestoroch pravidelné vetranie.

Mlynárik kapustový

Mlynárik kapustový
Zdroj: Shutterstock

Motýle druhej generácie kladú vajíčka na hlúbovú zeleninu, na ktorej potom v lete vyliahnuté larvy intenzívne požierajú listovú plochu, často spôsobujú holožer a vážne poškodzujú rastliny. Rastliny môžu uhynúť.

Chemická ochrana: Použitie prípravku KARATE ZEON 5 CS, potrebné je pridanie zmáčadla (napríklad Silwet).

Ekologická ochrana: Použitie macerátu z listov rajčín. Kvalitná príprava pôdy, dôkladné odstránenie pozberových zvyškov, primerané zavlažovanie a prihnojovanie rastlín, pestovanie odolnejších odrôd a pravidelná kontrola zdravotného stavu porastu hlúbovín.

Molica skleníková

Molica skleníková
Zdroj: Shutterstock

Po dotyku napadnutej časti vylietavajú drobné biele mušky. Škodí cicaním rastlinných štiav, napáda izbové rastliny, rýchlenú zeleninu a jahody. Vylučuje lepkavú medovicu.

Chemická ochrana: Postrek prípravkom KARATE ZEON 5 CS, možno použiť aj prípravok MOSPILAN 20 SP.

Ekologická ochrana: Použitie žltých lepových doštičiek. Vhodný je aj výluh z paliny pravej. Pravidelné vetranie interiérov a skleníkov s rastlinami, odstraňovanie odumretých rastlinných častí z povrchu pôdy.

Mora kapustová

Mora kapustová
Zdroj: Shutterstock

Mora kapustová sa prezradí tmavohnedým trusom, ktorý zanecháva na listoch kapusty. Larvy tohto škodcu vyžierajú chodbičky do hlávok kapusty. Najaktívnejšie sú večer a v nočných hodinách.

Chemická ochrana: V júni je potrebné ošetrenie proti prvej generácii lariev, v auguste proti druhej. Použiť možno prípravok KARATE ZEON 5 CS.

Ekologická ochrana: Vhodné sú vajíčkové parazitoidy z rodu Trichogamma. Dôkladná a hlboká letná alebo jesenná orba po zbere kapusty zničí veľké percento lariev tohto škodcu.

Pásavka zemiaková

Pásavka zemiaková
Zdroj: Shutterstock

Dospelé jedince prezimujú v pôde, od polovice mája začínajú byť aktívne. Samičky kladú žlté vajíčka na spodnú stranu listov zemiakov, vyliahnuté larvy následne požierajú najskôr časti listov, postupne celé listy zemiakov, často zostáva len najhrubšia žilnatina. Rastliny sú oslabené. Pásavka zemiaková škodí aj na rajčiakoch a baklažánoch.

Chemická ochrana: Vhodné sú prípravky KARATE ZEON 5 CS, MOSPILAN 20 SP.

Ekologická ochrana: Použitie prípravkov KARANIMBA MIKRO, NEEMAZAL TS, využitie pŕhľavového výluhu, mechanický zber škodcu. Pravidelná kontrola porastov zemiakov, v prípade nálezu tohto škodcu treba bezodkladne zasiahnuť.

Obaľovač hrachový

Obaľovač hrachový
Zdroj: Shutterstock

Škodca prezimuje vo vrchnej vrstve pôdy. V čase tvorby kvetných pukov kladú samičky vajíčka na spodné strany listov. Z nich sa vyvinú žltobiele alebo zelenkasté larvy. Tie vyžierajú chodbičky v listoch, neskôr požierajú semená.

Chemická ochrana: Použitie prípravku KARATE ZEON 5 CS. Postrek treba realizovať ihneď pri vyliahnutí prvých lariev alebo pri prvých dospelých jedincoch odchytených vo feromónovom lapači.

Ekologická ochrana: Kvalitná príprava pôdy a záhonu pred pestovaním hrachu, skorý výsev a pestovanie odolnejších odrôd.

Psota rajčiaková

Psota rajčiaková
Zdroj: Shutterstock

Škodí na rajčinách a ďalších ľuľkovitých rastlinách, najmä tých v skleníkoch. Larvy škodcu vytvárajú tunely v listoch, stonkách, kališných lístkoch aj v plodoch. Poškodené pletivo hnedne a odumiera.

Chemická ochrana: Použitie prípravkov s účinnými látkami abamectin, indoxacarb a spinosad a proti motýľom na báze účinných látok acetamiprid, cypermetrín, deltametrín, imidacloprid a teflubenzuron.

Ekologická ochrana: Inštalácia feromónových lapačov. Využitie dravých bzdôch, parazitoidov a mikrobiologických húb.

Slimáky a slizniaky

Slimáky a slizniaky
Zdroj: Shutterstock

Obžierajú mäkké časti rastlín, listy, listové a kvetné puky i vrcholy výhonkov. Pochutia si aj na plodoch jahôd či na vybranej zelenine. Pôsobenie týchto škodcov spoznáme podľa zaschnutého slizu.

Chemická ochrana: Použitie granulovaných návnad k najviac ohrozeným rastlinám.

Ekologická ochrana: Rozsýpanie jemne narezanej vňate rajčín, ligurčeka, pamajoránu, materinej dúšky, nechtíka, kôpru, šalvie alebo tymianu. Využitie pivných pascí, parazitických hlístic, rozsypaného popola, drvených vaječných alebo orechových škrupín.

Strapka západná

Strapka západná
Zdroj: Shutterstock

Škodcu identifikuje množstvo striebristých bodkovitých škvŕn. Ak problém nie je riešený, často dochádza k deformáciám častí rastlín, ich žltnutiu a vysychaniu. Napáda papriku, rajčiaky, uhorky i okrasné rastliny. Spolu s týmto škodcom sa vyskytujú virózy.

Chemická ochrana: Odporúča sa striedanie insekticídov s rôznou účinnou látkou.

Ekologická ochrana: Použitie modrých lepových doštičiek alebo prípravku NEEMAZAL TS. Potrebné je dodržiavanie odporúčaných pestovateľských zásad a likvidácia buriny v porastoch.

Strapka skleníková

Strapka skleníková
Zdroj: Shutterstock

Napadnuté časti rastlín sú najprv striebristo lesklé, nepravidelne škvrnité a s drobnými čiernymi hrčkami trusu. Neskoršie napadnuté miesta nekrotizujú. Strapky prezimujú ako dospelé jedince hlavne v povrchových vrstvách pôdy a zvyškoch rastlín.

Chemická ochrana: Použiť možno prípravok VERTIMEC 018 EC.

Ekologická ochrana: Odporúča sa prípravok NEEMAZALTS, dravé roztoče z rodov Amblyseins a Typhlodromus, dravé ploštice z rodu Orius – zlatoočky, lienky, ale i dravé strapky z čeľade Aeolothripidae.

Voška hrachová

Voška hrachová
Zdroj: Shutterstock

Škodca má zelenú, niekedy červenkastú farbu a ide o najväčšiu vošku, ktorá škodí na kultúrnych plodinách. Škodí vyciciavaním rastlinných štiav a vylučovaním sladkých výlučkov. Vyskytuje sa hniezdovito, viac v niektorých miestach.

Chemická ochrana: Čo najskôr po zistení škodcu treba uskutočniť postrek prípravkami DECIS PROTECH alebo SANIUM ULTRA.

Ekologická ochrana: Použitie žltých lepových doštičiek a rastlinných výluhov. Vhodný je aj prípravok NEEMAZAL TS.

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/shutterstock
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje