Hubové choroby jabloní: Ako im predísť a ako ich riešiť?

Zdroj: istock.com

Jablone a jabloňovité rastliny sú citlivé na mnohé chorenia, preto je dôležité, aby sme ich včas spoznali. Dobrou správou je, že viacerým z týchto chorôb sa dá jednoducho predísť.

Najhorším scenárom, ktoré znamenajú nielen estetickú škodu a stratu úrody, sa dá vyhnúť kúpou správnych kultivarov a záhradníckou hygienou.

Najbežnejšie ochorenia jabloní: huby

Pôvodcom najčastejších chorôb jabloní sú huby. Ak pestujete jablone v malom, môžete preventívne použiť fungicídne spreje. Dôležité je, aby na rastlinách v okolí neboli choré časti, pretože huby sa šíria vzduchom – spórami. Najviac sa im darí vo vlhkom prostredí, preto je vhodné zlepšiť odvodňovanie pôdy. Ihneď, ako zistíte napadnutie, odstráňte choré časti rastlín. K správnej záhradkárskej hygiene tiež patrí odstraňovanie opadaného lístia a prevzdušňovanie hustých porastov.

Zdroj: istock.com

Chrastavitosť jabloní

Za touto chorobou sa skrýva huba Venturia inaequalis. Prezimuje ako mycélium na vetvičkách alebo v opadanom lístí na zemi. Prvé signály choroby spozorujete na listoch začiatkom alebo v polovici jari. Lézie na listoch vyzerajú ako tmavšie škvrny – olivovozelené až čierne. Tieto listy zvyknú v lete opadnúť. Ak sa urodia jablká, majú tiež tmavé škvrny, ale sú jedlé, len ich treba ošúpať.

Tejto chorobe môžeme ľahko zabrániť kontrolovaním stavu listov a dôslednou hygienou – odstraňovaním opadaného lístia. Najskôr sa choroba prejavuje v malom meradle, preto si ju nemusíte vôbec všimnúť. Problém začína vtedy, ak necháte opadané choré listy celú zimu pod stromom. Huba sa pripraví doslova na jarnú inváziu.

I v tomto prípade existujú kultivary, ktoré sú odolné voči ochoreniu: Crimson Crisp, Goldrush, Mac-Free a ďalšie. Závažný výskyt môžete riešiť aj odporúčanými postrekmi.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteZdroj: istock.com

Múčnatka jabloní

Spôsobuje ju huba Podosphaera leucotricha. Túto chorobu môžete poznať aj z iných rastlín, často napáda populárne okrasné rastliny, predovšetkým listy a výhonky. Spoznáte ju ľahko – na rastline sa objaví biely poprašok, podobný múke. Ak sa prejaví v záhrade tento rok, jej pôvod vedie až k minulému roku. Podobne ako Venturia inaequalis, i táto huba prezimuje v opadanom infikovanom lístí. Spóry môžu byť prenesené tiež hmyzom alebo dažďom.

Odolné voči múčnatke sú napríklad odrody: Liberty a Gold Rush.

Náchylné odrody sa odporúča ošetriť preventívnym postrekom: Jonathan, Idared, Gloster, Priesvitné letné, Ontario. Ešte pred postrekom je potrebné odstrániť nakazené časti rastlín. Vhodný prípravok vám poradia v záhradníckych centrách.

Zdroj: istock.com

Sabína Zavarská
Zdroj: thespruce.com
Foto: istock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.