image 47459 25 v1
Galéria (7)

Choroby a škodce pri pestovaní priesad

Aj keď pestujeme doma zeleninové priesady a darí sa im, môže nás z ničoho nič zaskočiť ich náhle odumieranie. Poradíme, čo s tým.

Galéria

Pestovanie priesad
Pestovanie priesad
Pestovanie priesad
Pestovanie priesad
Pestovanie priesad
Pestovanie priesad

Vždy pritom ide o komplex problémov. Ako prvé skontrolujeme, či priesady nie sú preliate, v prievane a v chlade. Použiť môžeme aj bioprípravok, ktorý chráni a stimuluje zároveň.

Kontinuálny celosvetový výskum prináša nové poznatky o ochrane rastlín. Jeho cieľom je nielen potlačenie ochorenia, ale aj zabránenie jeho prepuknutiu, a to už priamo v pôde. Pomocou správne vybratých biologických prípravkov to dnes dokážeme ovplyvniť aj v domácich podmienkach. Stimuláciou prospešných baktérií, húb a parazitov v pôde alebo v záhradnom substráte zaistíme dobrú biologickú rovnováhu.

Padanie klíčnych rastlín

Je to pomerne bežné ochorenie priesad, ktoré dokáže v krátkom čase zlikvidovať prakticky všetky vysadené priesady, pričom v poraste vytvára ohniská odumierajúcich rastlín. Pôvodcom sú spóry parazitných húb v pôde. Prejavuje sa od vyklíčenia až po vytvorenie dvoch až troch pravých lístkov. Symptómy ochorenia sú takmer vždy rovnaké. Koreňový kŕčok je spočiatku vodnatý, neskôr černie a slabne. V mieste napadnutia pletivá odumierajú a rastlina padá. Niekedy dokonca napáda už klíčiace semená, ktoré vplyvom infekcie nevzídu. Padanie klíčnych rastlín sa šíri nedezinfikovanou pôdou a časťami napadnutých rastlín.

Prospešné pôdne mikroorganizmy dostaneme do pôdy napr. vmiešaním do zálievky. Foto isifa/Shutterstock

„Bio“ prevencia

Použitím biologického prípravku Chitopron 5 % sa v pôde začína tvorba rôznych obranných látok enzýmov, fytoalexínov, ktoré majú pozitívny vplyv na vitalitu a odolnosť rastlín. Rastliny dokonca odolajú najčastejším chorobám, ako sú Pythium spp., Fusarium spp., Botrytis spp. Tento spôsob prevencie vylučuje následné používanie chemických ochranných prostriedkov. Chitopron 5 % je prírodná látka vyrobená z krabieho chitínu, ktorá po aplikácii na rastlinu stimuluje jej imunitný systém. Prípravok používame aj preventívne ešte pred rozvojom spomínaných patogénnych húb, ideálne priamym ošetrením osiva.

Foto isifa/Shutterstock

Symbióza s koreňmi

Druhým prípravkom účinným v boji s patogénnymi hubami v pôde je Fielder s užitočnou hubou Trichoderma asperellum, ktorá sa po aplikácii začne vyvíjať. Následne generuje odolnosť rastlín proti škodlivým pôdnym hubám a znečistenému životnému prostrediu, a to tak, že v nich vyvoláva obranné reakcie proti napadnutiu chorobou. Zároveň pôsobí stimulačne na rast koreňov i nadzemných častí a pomáha so získavaním pôdneho dusíka. Ak táto huba účinkuje počas celého vegetačného obdobia, podporuje rozvoj koreňového systému, predlžuje vegetačné obdobie, a tým zvyšuje výnosy.

Obťažujúce smútivky

Pri pestovaní skleníkových a bytových rastlín nás často trápia smútivky (Bradysia paupera). Spôsobujú veľké škody najmä na mladých rastlinách, a to i pri zakoreňovaní odrezkov. Sú to malé, asi 2 – 4 mm dlhé, čierne mušky. Majú dva páry čiernosivých, dymovo sfarbených krídiel. Samotné mušky priamo rastlinám neškodia, môžu však prenášať patogénne huby Phytophthora či Pythium. Škodlivé sú ale larvy smútiviek, ktoré si často prinesieme v substráte z obchodu. Darí sa im vo vlhkom humusovom substráte, kde obhrýzajú jemné korienky. Tým otvárajú cestu hubovým chorobám. Samičky tohto škodcu žijú iba tri až sedem dní a kladú celkom 20 až 40 vajíčok do tvaru reťazca alebo na kôpku. Larvy sú 5 až 7 mm dlhé, štíhle, beznohé, sklovito priehľadné so zreteľným tukovým telieskom vo vnútri tela. Čas vývoja od vajíčka po dospelca trvá v skleníku alebo v byte najmenej tri týždne, pričom larvy prechádzajú štyrmi vývojovými štádiami. Pri vývojovom cykle 22 až 30 dní dospieva niekoľko generácií do roka.

Foto isifa/Shutterstock

Hlísticami na smútivky

Smútiviek sa môžeme zbaviť biologicky pomocou parazitických hlístic, a to hneď, ako ich v byte alebo v skleníku zbadáme, alebo keď ich zachytia signalizačné lepové pásy. Parazitické hlístice z čeľade Steinernematidae napádajú nielen larvy smútiviek, ale i míneriek a iných škodcov. Neomylne ich v pôde vyhľadávajú podľa vyššej koncentrácie oxidu uhličitého, ktorý vydychujú. Vnikajú do nich tráviacimi a dýchacími otvormi. Každá hlística si však so sebou prináša symbiotickú baktériu z rodu Xenorhabdus, ukrytú v špeciálnom puzdierku kvapkového tvaru. Po jej vniknutí do hostiteľa sa baktéria v larve uvoľní, množí sa a vylučuje jed, ktorý larvu v priebehu 24 až 48 h usmrtí. V jej mŕtvom tele hlística dospieva a množí sa. Dospelá hlística má nitkovito pretiahnuté telo dlhé asi 0,1 mm. Samičky kladú vajíčka, z nich sa vyvinie larva, z nej invázna larva. Tá potom aktívne opúšťa mŕtve telo a napáda ďalšie živé larvy škodcov. Vývojový cyklus hlístic môže trvať 7 až 21 dní.

Foto isifa/Shutterstock

Ako na to?

1. Morenie osiva: semená, ktoré chceme vysievať, položíme na dostatočne veľkú nasiakavú podložku, navlhčenú prípravkom Chitopronom 5 %. Po nasiaknutí prípravku do semien ešte v ten deň vysievame. Tento postup používame pri osivách zeleniny, ale i okrasných rastlín a kvetov.

2. Zálievka: rozriedime Fielder primeraným množstvom vody, 1 g (1 čajová lyžička) na 1 l vody. Týmto roztokom zalejeme vysiate semená. Tým docielime, že spóry huby Trichoderma asperellum vyklíčia skôr než osivo, a to už bude následne chránené proti patogénnym hubám. Tento postup používame pri osivách zeleniny, ale i okrasných rastlín a kvetov.

3. Zemiaky: pripravené zemiaky namočíme do 0,1 % roztoku Fieldera. Potom ihneď sadíme, roztokom hľuzy polejeme a zahrnieme zeminou.

4. Cibuľoviny: cibule „vykúpeme“ v roztoku Chitopronu 5 % a hneď vysádzame. Roztok, ktorý ostal, nalejeme na už vysadené rastliny. Počas vegetácie niekoľkokrát rastliny postriekame roztokom Chitopronu 5 %.

5. Pri prvých pravých listoch: hneď ako sa objavia prvé pravé listy rastlín, urobíme zálievku roztokom Fielderu v množstve asi 10 cm3 na jednu rastlinu. O sedem až desať dní zálievku opakujeme, ďalej interval predĺžime cca raz za mesiac. To nám zabezpečí dobrú kondíciu koreňov.

6. Pri napadnutí chorobou: pri padaní klíčnych rastlín okamžite použijeme Chitopron 5 % (4 dkg na 10 l vody) a zalejeme napadnuté miesto. Zálievku opakujeme v týždennom intervale.

7.Proti smútivkám: hlístice sa aplikujú do pôdy v počte asi 0,25 až 0,5 milióna na 1 m2, pri veľkom výskyte lariev až milión na 1 m2, a to zálievkou krhlou alebo postrekom na prevlhčenú, nie však premočenú pôdu. Tlak v postrekovači by nemal byť väčší ako 3 bary. Obsah nádoby premiešavame, lebo hlístice majú tendenciu usádzať sa na dne. Sú citlivé na UV žiarenie, preto sa počas slnečných dní zalieva skoro ráno alebo večer. Množstvo päť miliónov použijeme podľa intenzity výskytu lariev na ošetrenie 8 až 10 m2 plochy.

Foto isifa/Shutterstock

Náš tip

Vzniku a šíreniu choroby sa dá zabrániť prevenciou, a to vysievaním do kvalitnej pôdy podľa lunárnych cyklov a aplikáciou spomínaných biologických prípravkov Chitopron 5 % a Fielder. Prípravky sa nedajú predávkovať a sú neškodné pre rastliny, človeka aj pre zvieratá. Po použití v neskoršom termíne, pri zbere úrody, nie je nutná ochranná lehota, plodiny sa môžu hneď konzumovať.

Text Ing. Zoltán Tamašek
Foto isifa/Shutterstock

ZDROJ: PR článok spoločnosti bioTomal s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.