Postrekovanie ovoných stromov
Galéria (30) Zdroj: Shutterstock

Choroby a škodce na ovocných stromoch a kroch. Ako im predchádzať a ako proti nim bojovať

Ukážeme vám, ktorí škodcovia a choroby sa zameriavajú na vaše ovocné stromy a kry, a poradíme, ako im môžete predchádzať a v prípade potreby proti nim bojovať.

Galéria

Postrekovanie ovoných stromov
Americká múčnatka egrešov
Anatraknóza orechov
Biela a fialová škvrnitosť listov jahôd
Chrastavitosť broskýň
Chrastavitosť jabloní
Hrdza hrušková na hruškách
Kučeravosť listov broskyne

Ktoré choroby a škodce postihujú vaše ovociny najčastejšie? Zoznam je naozaj dlhý. Choroby sa zvyknú objavovať rovnako na listoch aj plodoch, ba niektoré dokonca napádajú obe miesta naraz. Ak choroby spoznáte včas a rýchlo proti nim zasiahnete, môžete väčšinou zabrániť najhoršiemu a tešiť sa z bohatej úrody. V počiatočnom štádiu sa dá dokonca vyhnúť aj chémii. Aby ste však vôbec nedali priestor na vznik chorôb či šírenie škodcov, treba rastlinám dopriať všetko, čo vyžadujú.

Pri skorom zistení problému je riešenie obvyklé rýchle a rastlina príliš netrpí.

Predovšetkým sú to optimálne pestovateľské podmienky a, samozrejme, primeraná starostlivosť, ktorá prispieva k tomu, aby bola rastlina odolnejšia. Napriek veľkému úsiliu sa však neraz stane, že sa niektorý škodca či choroba predsa len objavia. V rámci pravidelnej starostlivosti treba rastliny dôkladne prezerať. Ako však správne identifikovať chorobu alebo škodcu? Ako problém riešiť? Prinášame vám prehľad najčastejších chorôb a škodcov, ktoré napádajú ovocné stromy a kry. Pri skorom zistení problému je riešenie obvyklé rýchle a rastlina príliš netrpí.

Americká múčnatka egrešov

Spoznáte ju podľa typického bieleho podhubia, ktoré sa tvorí na plodoch, listoch a dokonca výhonkoch. Neskôr sa toto podhubie mení z bielej farby na tmavohnedé. Táto choroba tiež ovplyvňuje plodnosť egrešov a odolnosť kríčkov proti mrazu. Šíreniu choroby napomáha hmla, rosa, chladnejšie májové počasie či prehánky.

Americká múčnatka egrešov
Zdroj: Shutterstock

Chemická ochrana: Prvý postrek treba zrealizovať pred kvitnutím, druhý po odkvitnutí a potom ešte raz zopakovať približne o 10 dní. Vhodný je prípravok Sulfurus alebo Discus.

Ekologická ochrana: Použiť môžete prípravky HF-Mycol, Bioton alebo Folicit. Preventívne postreky ohrozených odrôd treba vykonať pred kvitnutím a po odkvitnutí. Ideálne je pestovať odolné odrody proti tejto chorobe, ako napríklad: červenoplodé Rolanda, Rokula, Hinnonmaki Rod alebo bieloplodé Rixanta či Invikta.

Biela a fialová škvrnitosť listov jahôd

Ide o okrúhle, tmavo olemované škvrny, ktoré sa postupne zväčšujú. Škvrny splývajú, ich stred postupne odumiera a získava biele sfarbenie. Pri intenzívnejšom výskyte škvŕn môžu napadnuté listy usychať. Pri fialovej škvrnitosti sa zasa tvoria nepravidelné väčšie fialovočervené škvrny.

Biela a fialová škvrnitosť listov jahôd
Zdroj: Shutterstock

Chemická ochrana: Jahodovisko treba po zbere úrody ošetriť prípravkom Kuprikol 50. Neošetrujte stále rodiace odrody jahôd.

Ekologická ochrana: Dôkladný mechanický zber všetkých poškodených alebo odumretých listov, prípadne pokosenie porastu.

Anatraknóza orechov

Je to hubová choroba, ktorá je sprevádzaná čiernou škvrnitosťou. Na listoch sa objavujú malé hnedé škvrny s tehlovočerveným lemom, najčastejšie okolo stredovej listovej žily. Neskôr sú škvrny na zelených šupkách plodov aj na dreve letorastov. Silnejšie napadnuté listy opadávajú. Škvrny na plodoch majú atramentový nádych.

Anatraknóza orechov
Zdroj: Shutterstock

Chemická ochrana: Prvý postrek treba aplikovať tesne pred kvitnutím orechov, druhý hneď po odkvitnutí a tretí asi o 10 dní. Použiť môžete prípravok Kuprikol 50.

Ekologická ochrana: Udržiavanie vzdušnej koruny, výber vhodnej lokality a odrody, vápnenie pôdy a vyhrabanie i odstránenie listov.

Chrastavitosť broskýň

Na plodoch sa najprv tvoria krémové zatvrdnuté škvrny, ktoré sa neskôr pokrývajú zamatovým, takmer čiernym povlakom výtrusov. Plody majú korkovitú dužinu a neskôr praskajú.

Chrastavitosť broskýň
Zdroj: Shutterstock

Chemická ochrana: Použiť môžete prípravky proti kučeravosti Kuprikol 50, Cuproxat SC alebo Syllit 65.

Ekologická ochrana: Odstraňovanie všetkých napadaných listov a múmiových plodov. Postrek pripravený ako horúci nálev z 1 kg brezového lístia a 1 litra vriacej vody (lúhuje sa 1 hodinu). Výluh pred postrekom treba riediť v pomere 1 : 5. Huba prezimuje v opadanom lístí a v múmiových plodoch.

Chrastavitosť jabloní

Typická je tvorba škvŕn na listoch. Škvrny sú okrúhle, čiernohnedé. Pletivo pod škvrnou odumrie a zhnedne.

Chrastavitosť jabloní
Zdroj: Shutterstock

Chemická ochrana: Prvý postrek urobte pred kvitnutím, ďalší po odkvitnutí. Ak je daždivejšie počasie, treba ošetrenie zopakovať aj počas leta. Použiť môžete prípravky, ako sú Polyram WG, Qually 300 EC, Chorus 50 WG, Syllit 65.

Ekologická ochrana: Preventívne aplikujte prípravok Kocide 2000, Cupro Tonic alebo Controlphyt Cu. Nevyhnutný je výber rezistentných odrôd, ako aj správny a pravidelný rez. Osvedčilo sa používanie hnojív s vyšším obsahom draslíka.

Kučeravosť listov broskyne

Listy sa deformujú a opadávajú. Strata listov prispieva aj k opadávaniu mladých plodov a zníženiu úrody. Rozvoj ochorenia podporuje nižšia teplota a daždivejšie počasie koncom zimy.

Kučeravosť listov broskyne
Zdroj: Shutterstock

Chemická ochrana: Treba zrealizovať preventívny postrek stromov meďnatými alebo sírnatými prípravkami skoro na jar v období zväčšovania púčikov. Použiť môžete prípravky Champion 50 WG, Kuprikol 50, Syllit 65 alebo Cuproxat SC.

Ekologická ochrana: Z mladých drevín môžete poškodené listy odstraňovať ručne. Z ľudových preventívnych ochranných prostriedkov môžete vyskúšať pestovanie chrenu pod broskyňami.

Hrdza hrušková na hruškách

Choroba sa prejavuje tvorbou oranžovočervených škvŕn na líci listov hrušiek. Na mieste týchto škvŕn dochádza na spodnej strane listov k zdureniu tkaniva, neskôr sa z neho uvoľňujú infekčné spóry. Napadnuté hrušky sú oslabené, čo sa prejavuje nižšou úrodou a menej kvalitnými plodmi.

Hrdza hrušková na hruškách
Zdroj: Shutterstock

Chemická ochrana: Hrušky treba ošetriť proti chrastavitosti, čím sa predíde aj rozvoju hrdze hruškovej. Môžete použiť prípravok Zato 50 WG, ktorý však nie je dostupný v malospotrebiteľskom balení.

Ekologická ochrana: Vyhľadávanie a likvidácia chorých borievok (sú zimným hostiteľom huby), pretože ony sú dôvodom tohto problému.

Moníliová hniloba jabloní

Typické je vytváranie sústredených kruhov na plodoch. Vstupnou bránou pre spóry huby môže byť poškodenie plodov od škodcov.

Moníliová hniloba jabloní
Zdroj: Shutterstock

Chemická ochrana: Použiť môžete prípravky Signum, Prolectus alebo Syllit 65.

Ekologická ochrana: Listové hnojivo s obsahom medi a zinku CuproTonic. Na ochranu pred moniliózou môžete použiť aj Alginure, ktorý podporuje odolnosť rastlín proti napadnutiu hubovými chorobami. Pravidelné zbieranie hnilého ovocia a jeho okamžité zlikvidovanie alebo zakopanie hlbšie do pôdy.

Múčnatka viniča

Choroba napáda strapce, listy aj letorasty viniča. Povrch bobúľ najskôr stvrdne, zhnedne a ich pokožka praská. Na povrchu vzniká belavý povlak hubových vláken.

Múčnatka viniča
Zdroj: Shutterstock

Chemická ochrana: Prvý postrek treba vykonať pred kvitnutím, druhý a tretí po odkvitnutí, vždy s odstupom 10 dní. Použiť možno Kumulus WG, Thiovit Jet, Dynali alebo Cabrio Top.

Ekologická ochrana: Použiť môžete prípravok HF-Mycol, ktorý sa aplikuje dvakrát pred kvitnutím a dvakrát po odkvitnutí v odstupoch 7 až 10 dní. Každoročný rez, správna výživa a precízny výber stanovišťa.

Pleseň sivá (botrytída)

Postihuje zelené časti viniča, ale najväčšie škody spôsobuje na dozrievajúcich bobuliach. Postupne hnednú, scvrkávajú sa a na ich povrchu je hustý sivý povlak huby. Rozvoj ochorenia spôsobuje daždivé počasie a mechanické poškodenie bobúľ.

Pleseň sivá (botrytída)
Zdroj: Shutterstock

Chemická ochrana: Použiť môžete prípravky Cantus, Magnicur Quick, Teldor 500 SC alebo Prolectus.

Ekologická ochrana: Aplikovať môžete bioprípravok Botector, a to už pri dokvitaní. Tiež môžete použiť prípravok HF- Mycol. Každoročný rez, správna výživa a ochrana plodov pred mechanickým poškodením.

Peronospóra viniča

Na listoch viniča sa choroba prejavuje žltými olejovými škvrnami. Na rube listov v mieste výskytu škvŕn je biely povlak. Postihnuté časti listov hnednú a odumierajú.

Peronospóra viniča
Zdroj: Shutterstock

Chemická ochrana: Potrebné sú preventívne ošetrenia tesne pred kvitnutím a po odkvitnutí. Ďalšie postreky sa uskutočňujú len v daždivom počasí, a to opakovane. Použiť môžete prípravky Cabrio Top, Champion 50 WG, Kuprikol 50, Cuproxat SC, Polyram WG, Orvego alebo Profiler WG.

Ekologická ochrana: Môžete aplikovať Folicit. Každoročný rez, správna výživa a precízny výber stanovišťa. Dôsledná kontrola zdravotného stavu viniča a riešenie problémov v začiatočných štádiách.

Šarka broskýň

Prejavuje sa žltou žilnatinou a deformáciou listov. Na plodoch sa objavujú väčšie belavé kresby a krúžky. Hlavnými prenášačmi ochorenia sú vošky.

Šarka broskýň
Zdroj: Shutterstock

Chemická ochrana: Dôsledná likvidácia vošiek v záhrade aj na broskyniach. Použiť môžete prípravok Karate Zeon 5 SC.

Ekologická ochrana: V prípade napadnutia šarkou je nevyhnutná likvidácia všetkých napadnutých stromov, pretože sú zdrojom infekcie pre zdravé stromy v okolí. Pestujte odrody, ktoré sú odolnejšie proti šarke.

Akarinóza (kučeravosť viniča)

Poškodenie spôsobuje hálkovec viničový. Pozorovateľné sú drobné vpichy – miesta cicania škodcu. Typické sú zakrpatené výhonky a skučeravené listy. Pri opakovanom napadnutí rastliny slabnú, sú náchylnejšie na choroby a iných škodcov.

Akarinóza (kučeravosť viniča)
Zdroj: Shutterstock

Chemická ochrana: V období pučania je potrebný preventívny postrek viniča sírnatými prípravkami. Použiť možno Kumulus WG, Thiovit Jet. Potrebné je ošetrenie prípravkom Ortus 5 SC.

Ekologická ochrana: Použiť možno dravé roztoče, napríklad druh Typhlodromus pyrii, kmeň Mikulov. Každoročný rez, správna výživa a precízny výber stanovišťa.

Fyloxéria viničová

Škodí cicaním rastlinných štiav na listoch podpníkového viniča. Na spodnej časti listov vznikajú hálky. Koreňová forma škodí na neštepených rastlinách. Na koreňoch vyvoláva tvorbu nádorov, následne ker odumiera.

Fyloxéria viničová
Zdroj: Shutterstock

Ekologická ochrana: Takto napadnuté kry viniča je vhodné zlikvidovať spálením. Účinná ochrana formou postrekov neexistuje, pretože larvy sú na listoch aj v pôde. Spoľahlivou ochranou je prevencia použitím vhodného podpníkového materiálu, konkrétne amerických druhov viniča a jeho podpníkových šľachtencov.

Drevotoč hruškový

Dospelý jedinec je motýľ s bielymi tmavobodkovanými krídlami. Samičky kladú vajíčka do trhlín kôre. Vyliahnuté larvy požierajú listové stopky a mladé výhonky. Škodcu identifikujú usychajúce výhonky, ak sa rozšíri v dreve, môže spôsobiť úhyn hlavne mladej dreviny.

Drevotoč hruškový
Zdroj: Shutterstock

Ekologická ochrana: Zrezávanie a likvidácia napadnutých výhonkov, zatieranie otvorov v dreve štepárskym voskom. Húsenice možno mechanicky ničiť aj dobre ohybným drôtom, ktorý zasuniete do chodieb. Pestovanie hrušiek v ideálnych podmienkach a pravidelná kontrola ich zdravotného stavu.

Méra hrušková

Škodca škodí cicaním rastlinných štiav na mladších listoch a koncoch výhonkov hrušiek. Napadnuté listy sa skrúcajú, deformujú, drevina zostáva v raste. Viditeľný je súčasný výskyt sladkých výlučkov, tzv. medovice.

Méra hrušková
Zdroj: Shutterstock

Chemická ochrana: Potrebné je zrealizovať aspoň tri ošetrenia po odkvitnutí hrušiek, vždy s odstupom 10 dní. Použiť možno prípravok Karate Zeon 5 CS.

Ekologická ochrana: Používa sa roztok vody a kaolínu. Kaolín obmedzuje pohyb méry, ktorá má potom oveľa menšiu šancu páriť sa a produkovať potomstvo.

Méra jabloňová

Spôsobuje usychanie mladých výhonkov na jabloniach. Typická je aj lepkavá medovica, ktorá spôsobuje zlepenie listov. Dospelý jedinec je zelenej farby, neskôr hnedastý, s priehľadnými krídelkami.

Méra jabloňová
Zdroj: Shutterstock

Chemická ochrana: Použiť môžete prípravok Karate Zeon 5 CS alebo Decis protech.

Ekologická ochrana: Použitie mikrobiálneho prípravku NovaFerm Orion (v koncentrácii 2 %) pred kvitnutím alebo po odkvitnutí. Vhodný je aj prípravok Spintor. Výber vhodného stanovišťa, optimálny výživový a vlahový režim, pravidelný rez.

Nosáčik gaštanový

Škodca má u nás za rok jednu generáciu a spôsobuje červivosť jedlých gaštanov. Vyliahnuté larvy vyžierajú vnútro semien, na povrchu je viditeľný okrúhly otvor, cez ktorý larva vylieza.

Nosáčik gaštanový
Zdroj: Shutterstock

Chemická ochrana: Ideálne je použiť prípravok Karate Zeon 5 CS v auguste a v septembri, teda v čase rojenia škodcu. Chemická ochrana je potrebná v lokalitách s vyšším výskytom tohto škodcu.

Ekologická ochrana: Pestovanie jedlých gaštanov na ideálnych stanovištiach, zber napadaného lístia, zvyškov plodov a poškodených semien z miest pod stromami.

Mníška zlatorítka

Prezimované larvy škodcu sa na jar usídlia na hostiteľských rastlinách a spôsobujú až holožery. Škodca požiera listy, kvety, plody a puky prevažne ovocných drevín, najmä hrušky, jablone a kôstkoviny. Škodí viac v rokoch, keď sú suché a teplé letá.

Mníška zlatorítka
Zdroj: Shutterstock

Chemická ochrana: Použitie postreku proti piadivke jesennej.

Ekologická ochrana: Mechanické odstraňovanie hniezd škodcu, použitie lepových pásov na kôru. Dôkladná kontrola ovocných drevín, najmä kôry, záhybov a prasklín. Ak nájdete stopy škodcov, treba problém okamžite riešiť.

Nosánik jablčný

Červenohnedý dospelý jedinec s dlhším nosom poškodzuje vyvíjajúce sa plody. Na jablone sa dostáva v čase kvitnutia, neskôr samičky škodcu kladú do plodov vajíčka. Plody sú nepekné a jamkami, rozsah poškodenia však nebýva príliš veľký, často ide skôr o estetický nedostatok. Napadnuté plody opadávajú.

Nosánik jablčný
Zdroj: Shutterstock

Chemická ochrana: Použitie prípravku Karanimba, Neemazal.

Ekologická ochrana: Presvetľovanie koruny, predjarné postreky, primeraný výživový a závlahový režim.

Obaľovač broskyňový

Škodca, presnejšie jeho larvy spôsobujú červivosť plodov broskýň. Plody následne ľahko podliehajú aj moníliovej hnilobe. Larvy vyžierajú chodbičky aj v mladých výhonkoch.

Obaľovač broskyňový
Zdroj: Shutterstock

Chemická ochrana: Potrebné je uskutočniť postrek prípravkami Decis Protech alebo Karate Zeon 5 CS.

Ekologická ochrana: Napadnuté plody alebo výhonky treba pozbierať a rýchlo zlikvidovať spálením. Výber odolných odrôd a voľba správneho miesta pri pestovaní broskýň. Zbieranie opadaných plodov a listov a udržiavanie poriadku v okolí dreviny.

Obaľovač slivkový

Škodca je pôvodcom červivosti plodov sliviek. Pre napadnuté plody je charakteristická prítomnosť stuhnutej kvapky gleja, väčšinou v mieste preniknutia larvy do plodu.

Obaľovač slivkový
Zdroj: Shutterstock

Chemická ochrana: Ošetrenie treba vykonať najmä proti druhej generácii škodcu. Je to asi v druhej polovici júla v čase hromadného liahnutia húseníc. Použiť môžete prípravky Decis Protech alebo Mospilan 20 SP.

Ekologická ochrana: Používanie lepových pásov na kmene stromov a výber vhodného stanovišťa, pravidelné odstraňovanie všetkých opadaných listov a plodov.

Obaľovač jablčný

Škodca je pôvodcom červivosti jabĺk, napáda aj hrušky. Červivé plody zároveň často už na stromoch podľahnú moníliovej hnilobe.

Obaľovač jablčný
Zdroj: Shutterstock

Chemická ochrana: Proti prvej generácii tohto škodcu treba zrealizovať postrek koncom mája alebo začiatkom júna. Použiť možno prípravky Mospilan 20 SP, Decis Protech alebo Karate Zeon 5 CS.

Ekologická ochrana: Použitie bioprípravku, ktorý obsahuje Bacillus thuringiensis. Význam má aj využívanie svetelných a pivných lapačov. Počas celej sezóny je potrebné zberať a likvidovať popadané ovocie.

Piadivky

Larvy škodcu sa vyznačujú tým, že sa pohybujú typickým zdvíhaním tela. Poškodzujú púčiky aj kvety. Piadivky napádajú všetky druhy ovocných drevín, predovšetkým marhule, čerešne a jablone.

Piadivky
Zdroj: Shutterstock

Chemická ochrana: Dôležité je nezanedbať predjarný postrek v jarných mesiacoch vždy pred kvitnutím ošetrených drevín.

Ekologická ochrana: Využiť môžete lepové pásy, ktoré sa inštalujú na kmene stromov v čase liahnutia kukiel v pôde, vždy najneskôr do začiatku októbra. Udržiavanie vzdušných korún, pravidelný rez, závlaha a prihnojovanie ovocných rastlín.

Piliarka hrušková

Samičky tohto škodcu kladú vajíčka do kalichov odkvitajúcich kvetov, larvy následne vyžierajú vnútro vyvíjajúcich sa plodov a tie predčasne opadávajú.

Piliarka hrušková
Zdroj: Shutterstock

Chemická ochrana: Ošetrenie prípravkom Decis Protech, ideálne hneď po odkvitnutí.

Ekologická ochrana: Postrek prípravkom Neemazal TS ihneď po odkvitnutí. Výber vhodného stanovišťa, optimálny výživový a vlahový režim, pravidelný rez a presvetľovanie koruny, zber napadnutých listov a plodov.

Roztoč ríbezľový

Škodca vyvoláva deformovanie a usychanie pukov čiernych ríbezlí. Prezimuje v napadnutých púčikoch, ktoré sa na jar síce rozvinú, ale neskôr prestávajú rásť a usychajú. Ker slabne, úroda je nízka.

Roztoč ríbezľový
Zdroj: Shutterstock

Ekologická ochrana: Odstraňovanie a zlikvidovanie napadnutých častí rastlín, prípadne zváženie úplného odstránenia silno napadnutých rastlín a dosadenie nových. Uprednostňovanie odolnejších odrôd, správny výber miesta, vhodný závlahový a výživový režim a priebežný presvetľovaní rez kríkov.

Piliarka slivková

Škodca je pôvodcom skorej červivosti sliviek. Samičky kladú vajíčka do kališných lístkov odkvitajúcich kvetov. Larvy vyžierajú vnútrajšok plodov, tie predčasne opadávajú.

Piliarka slivková
Zdroj: Shutterstock

Chemická ochrana: Potrebné je uskutočniť postrek čo najskôr po odkvitnutí sliviek. Použiť môžete prípravky Decis Protech a Sanium Ultra.

Ekologická ochrana: Používa sa výluh z quassiováho dreva (Quassia amara). Vhodné pestovateľské podmienky, správny výživový a vlahový režim, pravidelný rez a presvetľovanie koruny a čistenie miest pod stromami od napadaných listov aj plodov.

Voška egrešová a ríbezľová

Škodca spôsobuje typické ohýbanie výhonkov egreša alebo ríbezlí, deformácie, červené zafarbenie a kučeravenie listov. Mladé výhonky zle vyzrievajú, sú mäkké a náchylnejšie na poškodenie mrazom. Škodca dokáže prezimovať na kríkoch egrešov alebo ríbezlí.

Voška egrešová a ríbezľová
Zdroj: Shutterstock

Chemická ochrana: Dôležité je nezanedbať predjarný postrek. Pri intenzívnejšom výskyte môžete použiť prípravok Karate Zeon 5 CS.

Ekologická ochrana: Použitie rastlinných výluhov a zákvasov. Môžete použiť aj prípravok Neemazal TS, prípadne zmývať vošky silnejším prúdom vody.

Text: Daniel Košťál
Foto: Isifa/shutterstock
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje