Poznáte tajomstvo výsadby jahôd? Ako sadiť jahody a starať sa o ne, aby ste mali chutnú úrodu?
Nič sa nevyrovná chuti a sviežosti domácich jahôd, ktoré ste si práve odtrhli v záhrade. Akonáhle si po prvýkrát vypestujete svoje vlastné a zažijete chuť čerstvo nazbieraných plodov, už ich nikdy nebudete kupovať v potravinách. Jahody sa pomerne ľahko pestujú a udržiavajú, dokonca ani nevyžadujú toľko priestoru. Farmári poznajú niekoľko skvelých tipov, ktoré zabezpečia chutnú úrodu – od výsadby cez starostlivosť.
Júnové alebo stále plodiace jahody
Jahody delíme do dvoch kategórií: júnové (často nazývané jarné) a stále plodiace. Obe tvoria chutné plody, ale rôznymi spôsobmi. Pri výbere typu, ktorý chcete pestovať, záleží na vašich osobných preferenciách. Júnové jahody bývajú väčšie a šťavnatejšie ako stále rodiace odrody. Sú ideálne nielen čerstvé, ale aj na koláče, zaváraniny a džemy.
Hlavný rozdiel je však v tom, že júnové jahody majú jednu hlavnú sezónu zberu koncom jari až začiatkom leta. Všetky plody dozrievajú počas 3 až 4 týždňov.
Stále plodiace jahody prinášajú ovocie počas celej sezóny. Bobule sú síce menšie, ale úroda je rozložená na celý rok. Keďže sú kompaktnejšie, výborne sa hodia aj na balkóny, terasy a celkovo na pestovanie v nádobách.
Ako ochrániť jahody pred burinou
Bez ohľadu na to, ktorý typ si vyberiete, potrebujú rovnakú techniku výsadby a starostlivosť. Oba druhy sadíme skoro na jar, prípadne v teplejších miestach koncom jesene. Rátajte s tým, že v prvom roku budete mať menšiu úrodu a až počas druhej sezóny začnú naplno využívať svoj potenciál.
Jahodám sa darí najlepšie, keď ich vysadíte na záhony mierne vyvýšené nad okolitou pôdou. Inak by ich koreňový základ mohol ľahko zhniť. Hlavným nepriateľom dobrej úrody je burina. Výborným spôsobom, ako zabránite burine rásť okolo rastlín, je zakryť riadky s vysadenými jahodami záhradnou tkaninou.
Najjednoduchšie je rozprestrieť tkaninu na riadky ešte pred výsadbou. Vyrežte do nej otvory pre rastliny tak, že nožom urobíte niekoľko zárezov alebo malých kruhov, aby ste jahody mohli sadiť a zalievať. Namiesto tkaniny môžete použiť aj mulč.
Najlepšia pôda pre jahody
Všetky jahody rastú najlepšie v úrodnej, dobre priepustnej pôde. Keďže sú trvácimi plodinami a budú rásť v rovnakej pôde mnoho ďalších rokov, je dôležité venovať čas výsadbe a skvalitneniu pôdy.
Najúčinnejším spôsobom, ako to dosiahnuť, je kompost. Pri výsadbe zapracujte do jamiek veľké množstvo kompostu. Ak máte tvrdú alebo ílovitú pôdu, pridajte šálku piesku.
Ako sadiť jahody?
Mladé priesady vysádzajte do riadkov približne 25 cm od seba a medzi riadkami by mal byť priestor okolo 50 cm. Bude sa vám lepšie zbierať úroda.
Sadenice jahôd vysádzajte tak, aby srdiečko rastliny bolo tesne nad úrovňou zeme. Srdiečko je časť priamo nad koreňovou oblasťou a pod prvou skupinou listov. Pôdu okolo koreňov jemne zatlačte.
Zasadené rastliny zalejte a na vrch naneste niekoľko centimetrov mulču.
Ako sa starať o jahody?
Ak pestujete júnové jahody, vhodným trikom je po ukončení produkcie zostrihať ich alebo pokosiť až k zemi. Vďaka tomu si vypestujú silnejší koreňový systém a v ďalšom roku budú mať omnoho viac kvetov. Určite však nekoste rastliny na jeseň, riskujete stratu úrody. Ak stále rastú, jednoducho ich nechajte rásť do budúceho leta. Kosenie príliš neskoro vystavuje jahody vysokému riziku vymrznutia v zime.
Po kosení naneste na rastliny jeden alebo dva centimetre kompostu. Neskôr môžete pridať aj menšiu dávku hnojiva (10-10-10).
Stále plodiace jahody nie je potrebné strihať, pretože stále rodia. Na jeseň ich však môžete orezať na niekoľko centimetrov, pomôžete im pripraviť sa na uskladnenie energie na nasledujúcu sezónu.
Jesenné mulčovanie jahôd
Koncom jesene je na mieste jahody chrániť 10 až 15 cm vrstvou mulču. Výborne fungujú slama, nasekané listy alebo ihličie. Pomôžu rastlinám prekonať mrazivé zimné mesiace. Jahody uprednostňujú kyslejšiu pôdu a zelené ihličie ju pri rozpade výborne okyslí.
Kedy vymeniť jahody za nové?
Produkcia jahôd začne klesať zhruba po 4 alebo 5 rokoch. Vtedy je vhodné pôvodné rastliny vymeniť za nové rastové odnože – poplazy, ktoré vznikajú z hlavnej rastliny. Jednoducho odstráňte starú časť rastliny a zasaďte novšie odnože.
Text: Sabína Zavarská
Foto: istock.com
Komentáre