Fakty o pestovaní priesad: Ako, kedy a na čo myslieť pri výsadbe
Chystáte sa vypestovať priesady zeleniny, ktoré budete rýchliť v parenisku, fóliovníku či v skleníku? Už je ten správny čas začať. Prinášame návod, ako vypestovať čo najzdravšie a najsilnejšie rastlinky, ktoré vám prinesú chutnú úrodu skôr.
Aké substráty používame?
Prvé, na čo by sme mali myslieť pri snahe vypestovať priesady je kvalitný substrát. Kvalita substrátu priamo súvisí nielen s rastom a zdravím rastlín, ale keď použijeme kvalitný substrát, znižujeme potrebu použitia pesticídov. Vyberajme substráty na báze rašeliny, ktoré neobsahujú semená burín, ale ani zárodky škodcov a chorôb. Dôležitá je tiež ich štruktúra – rašelinové substráty podporujú zdravý vývoj koreňovej sústavy a majú zvyčajne optimálnu kyslosť potrebnú na pestovanie zeleninových priesad.
Ako sejeme?
Druh sejby záleží od toho, či vysievame do fóliovníka, skleníka, pareniska alebo debničiek, sadbovačov či misiek.
Pri sadení do výsevných debničiek sa používa sadba naširoko. Semiačka rovnomerne rozhodíme po celom povrchu substrátu v debničke. Tento druh je vhodný pre pestovanie rastlín, ktoré treba presadiť. Na záhony fóliovníkov, do parenísk i skleníkových stolov je vhodné použiť sejbu do riadkov. Ak sejeme nahusto, po vyrastení rastlín riadky preriedime. Ak sa chceme riedeniu vyhnúť, nechajme medzi semiačkami medzeru 5 až 6 centimetrov – podľa druhu plodiny. Riadky by navzájom od seba nemali byť bližšie ako dva centimetre. Keď rastliny vytvoria 3 až 5 prvých listov, vyberieme ich zo záhonov a vysadíme.
V prípade, že na pestovanie priesad používame sadbovače alebo črepníky, semená sejeme po jednom alebo dvoch do každého priestoru na sadenie.
Na čo myslime po výseve
Každé semeno zasypeme tenkou vrstvou substrátu, ktorý by mal byť preosiaty, aby sa rastlinka ľahšie dostala za svetlom. Potom už len ľahko pritlačíme a opatrne polejeme. V priestoroch, kde pestujeme priesady by nemala byť teplota nižšia ako 18 stupňov Celzia. Svetlo semená do vzídenia nepotrebujú, ale potom je dôležité. Myslime na to, že ak pestujeme priesady teplomilných druhov zeleniny, potrebujeme v priestoroch pestovania teplotu aspoň 22 stupňov Celzia. Ktoré druhy zeleniny sú teplomilné? Z najčastejšie pestovaných sú to: uhorky, rajčiaky, paprika, baklažán.
Neprehliadnite:
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Ako a kedy rastlinky rozsádzame?
V čase, keď rastlinky majú prvé pravé listy, treba ich presadiť do chránených priestorov – skleníkov, fóliovníkov, parenísk. Odborníci odporúčajú skrátiť hlavný korienok, aby zmohutnela koreňová sústava. Podľa druhu zeleniny rastliny rozsádzame na vzdialenosť 3 x 3, 5 x 5 alebo 10 x 10 centimetrov. Zeler vyžaduje „pikírovanie“ až dvakrát.
Ako priesady ošetrujeme?
Okrem dodržania správnej teploty (prechladnutie rastlín môže spôsobiť, že vybehnú do kvetu) a dostatku svetla, mladé rastlinky potrebujú pohyb vzduchu – vetranie a pravidelnú závlahu slabým prúdom vody v menších dávkach. Voda by mala byť odstáta, nikdy nepoužívajme studenú. Ublíži najmä uhorkám a paprike.
Sabína Zavarská
Foto: istockphoto.com
Zdroj: Magdaléna Valšíková-Frey, ROK V ZELENINOVEJ ZÁHRADE + biologická ochrana
Komentáre