kvetárka kapustová
Zdroj: shutterstock

Najnebezpečnejší škodca hlúbovín: Čo funguje na kvetárku kapustovú?

Dvojkrídly hmyz, u nás známy ako kvetárka kapustová (Delia brassicae), nepoteší žiadneho záhradkára. Patrí do čeľade muchovitých. Poškodzuje rastliny skorých odrôd kapusty, karfiolu, kalerábu a reďkovky. Plodiny zakrpatejú, vädnú, žltnú a postupne hynú. Ako spoznáte „páchateľa“ a čo proti nemu funguje?

Mucha kvetárky kapustovej je sivohnedá, dlhá približne 6 milimetrov. Najväčšie škody spôsobujú belavé larvy bez nôh, ktoré žijú v pletivách rastlín a ohlodávajú ich korene. Kvetárka tvorí dve-tri generácie, prezimuje v štádiu kukly. Jarná generácia sa rojí v apríli a v máji, letná koncom júna a v júli a jesenná v septembri a v októbri.

Vajíčka samičky kladú čo najmenej nápadne – ku koreňovým krčkom mladých hlúbovín a v menších množstvách. Keď sa larvy vyliahnu, najskôr zalezú do pôdy a živia sa jemnými korienkami. Keď zosilnejú, zavŕtajú sa do hlúbov, v ktorých vytvoria tunely. Akonáhle sa najedia, zakuklia sa v pôde. V priebehu niekoľkých týždňov z nich vzniknú dospelé mušky, v zime prezimujú v pôde. Príčinu slabnutia a odumierania rastlín zvyčajne zistíte, až keď ich vykopete a prezriete si ich koreňový systém, respektíve hlúb.

Najnebezpečnejšie pri mladých hlúbovinách, ale ničia aj staršie

Larvy kvetárky kapustovej patria medzi najväčších škodcov hlúbovín. Ak sa ocitnú v mladom poraste karfiolu alebo kalerábu, dokážu narobiť veľké škody. Napadnú koreňový systém rastlín, a tak im hrozí odumretie. Nemenej škodlivé sú aj v staršom poraste. Všimnete si, že sa rastliny zle vyvíjajú, nezakladajú hlávky, ružice či hlúbiky. Napadnuté miesta ľahko podľahnú hnilobe alebo iným chorobám.

kvetárka kapustová
Zdroj: shutterstock

Ekologická ochrana pred kvetárkou

Ako ochrániť záhradu pred nepríjemnou muchou, ktorú amatérski záhradkári neraz považujú za „obyčajnú“ neškodnú mušku? Účinnou ochranou je vyčistenie pozemku po zbere kapustovej zeleniny. Miesto, kde ste hlúboviny pestovali, hlboko preorte – až do hĺbky 0,4 až 0,5 m. Počas rastu hlúbovín ničte burinu, špeciálne z čeľade bôbovitých.

Každoročne striedajte na záhonoch plodiny, aby ste znížili riziko v nasledujúcich sezónach. Muchy kvetárky, samozrejme, vedia lietať, a tak si neraz opäť vyhľadajú zaujímavé plodiny, aj na inom mieste alebo v inej záhrade.

Ďalším šikovným riešením je ochrana hlúbovej zeleniny pomocou sieťoviny s jemnými okami. Myslite pritom na to, že mucha kvetárka lieta nízko, pretože hľadá miesta na kladenie vajíčok.

Hlúboviny počas vegetačného obdobia mulčujte. Ak okolo stoniek rozprestriete vrstvu dreveného popola alebo kremeliny, odradíte mušky od kladenia vajíčok.

„Obojky“ proti kvetárke

Zaujímavým a účinným preventívnym riešením proti kvetárke sú kartónové alebo lepenkové „obojky“. Nie, nebudete brať svoje hlúboviny na prechádzku, má to iný efekt. Kvetárka kladie vajíčka na stonky, teda nad zem. Ak spravíme ochranu okolo rastlín z kartónu a vyrežeme len miesto, kde je stonka, zabránime vajíčkam škodcu premeniť sa na larvu vyžierajúcu korene. Okrem kartónu môžete použiť lepenku alebo starý koberec. Táto metóda tiež potláča rast buriny v okolí chránených plodín. Druhá vec je, že tieto pomôcky treba kontrolovať a vymieňať, pretože môžu hniť.

Náš tip: Ak máte podozrenie, že vaše plodiny napadla kvetárka, v prvom rade vykopte všetky rastliny, o ktorých sa domnievate, že sú napadnuté. Pri výraznejšom napadnutí sa pravdepodobne nevyhnete chemickej ochrane. Tá sa pridáva buď priamo pri sejbe alebo 14 dní po vysadení priesad na záhradu – vo forme zálievky.

Sabína Zavarská
zdroj: growveg.co.uk
foto: isifa/shutterstock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje