Poznáte bežné choroby rastlín? Otestujte sa!

Choroby rastlín najčastejšie spôsobujú huby, vírusy a baktérie. Môžu však vzniknúť aj pri nedostatku potrebných živín alebo po zasiahnutí škodlivou chemikáliou. Rozoznávame ich podľa základných príznakov a prejavov: zmena farby, tvaru, škvrny, povlak, vädnutie. Poznajú ich mnohí záhradníci. Ste zručný v diagnostike ochorení rastlín?

0%

1. Ako sa prejavuje krúžkovitosť zemiakov?

kruzkovitost zemiakov zahrada.sk
Správne! Nesprávne!

Krúžkovitosť zemiakov je baktériové ochorenie, ktoré spôsobuje najskôr vysychanie spodných listov, listy strácajú lesk, škvrny okolo očiek, praskliny na šupke, krémový sliz, po prerezaní si všimnete praskliny alebo hnedý kruh v hľuzách.

2. Ako sa nazýva ochorenie, pri ktorom sa na listoch rastlín objavujú suché žlté až hnedasté miesta?

skvrnitost listov zahrada.sk
Správne! Nesprávne!

Bakteriálna škvrnitosť rastlín spôsobuje na listoch rastlín vznik suchých žltých až hnedastých miest.

3. Pri akom ochorení rastlín vznikajú okolo poraneného tkaniva páchnuce tmavé, svetlohnedé a sivasté infikované zhluky?

Pleseň sivá - 02_Tamasek_Vlhká-jeseň-vytvára-ideálne-podmienky-na-šírenie-infekcie. archív webu
Správne! Nesprávne!

Huba pleseň sivá (Botrytis cinerea) môže mať vplyv na akúkoľvek časť rastlín, je jedným z najčastejších ochorení na jeseň, najmä pri dozrievaní hrozna. Tomuto ochoreniu najľahšie podľahnú strapce, ktoré boli poškodené, majú popraskané bobule, prípadne sú prezreté. Hneď ako sa spóry plesne dostanú do rastliny, rýchlo sa šíria a spôsobujú vážne poškodenie aj zdravým častiam rastlín.

4. Akým ochorením je múčnatka?

mucnatka uhoriek zahrada.sk
Správne! Nesprávne!

Názov tejto choroby, múčnatka, nie je náhodný. Biele podhubie v istom okamihu vývoja pokrýva rastlinné pletivá a pôsobí, akoby bola rastlina posypaná múkou. Spôsobuje ju patogénna huba Uncinula necator. Choroba sa rýchlo a priam nezastaviteľne rozširuje najmä v suchých rokoch za výdatnej podpory rannej rosy.

5. Ako poškodzujú rastliny strapky?

strapky archív webu
Správne! Nesprávne!

Strapky vyciciavajú šťavu z listov a môžu byť prenášačom vírusových ochorení.

6. Čo spôsobuje plstnatosť listov viniča?

plstnatost vinica archív webu
Správne! Nesprávne!

Plstnatosť listov viniča spôsobuje voľným okom neviditeľný roztoč z čeľade vlnovníkovitých – vlnovníkovec viničový (Eriophyes vitis), ktorý cicia na spodnej strane listov

7. Čo znamená, keď rajčiakom hnednú a hnijú konce plodov?

hnednutie rajčín istock.com
Správne! Nesprávne!

Hnednutie a hnitie koncov rajčiakov spôsobuje nedostatok vápnika alebo nepravidelné zalievanie.

8. Z čoho by ste urobili postrek proti voškám a moliciam, aby bol ekologický?

molice istock.com
Správne! Nesprávne!

Ekologický postrek proti voškám a moliciam si viete vyrobiť z cesnaku a oleja.

9. Fuzáriová hniloba cibule neohrozuje len cibuľu. Aké ďalšie rastliny napáda?

fuzariova hniloba
Správne! Nesprávne!

Fuzáriová hniloba je spôsobovaná viacerými druhmy húb rodu Fusarium. Táto choroba najviac ohrozuje šafrán, ľalie a narcisy. Prejavuje sa žltnutím listov. Na koreňoch na báze cibúľ a hľúz sa objavujú nahnité miesta s bielym, alebo bielružovkastým povlakom.

10. Akú chorobu môžeme vyvolať, ak rastliny zalievame alebo hnojíme nadmerne?

hniloba koreňa istock.com
Správne! Nesprávne!

Nadmerným zalievaním a hnojením môžeme rastlinám spôsobiť hnilobu koreňov a stoniek.

Ako dobre poznáte choroby rastlín? Otestujte sa!
0 až 2 správne odpovede

Do záhradkárčenia by ste sa radšej nemali ani púšťať. Rastliny si vyžadujú dostatočnú starostlivosť a k nej patria aj vedomosti o možných chorobách. Samozrejme, všetko sa dá naučiť, ale základ by mal každý potenciálny pestovateľ už vedieť a mal by mať k pestovaniu vzťah.
3 až 4 správne odpovede

Nie je to najhoršie, ale stále sa máte čo priučiť. Ak máte vlastnú záhradku, viac sledujte rastliny, všímajte si ich potreby, prejavy ochorení a škodcov. Ak na to nemáte čas, nepúšťajte sa do väčšieho pestovania plodín.
5 až 6 správnych odpovedí

smutný záhradkár

Príznaky chorôb a škodcov na rastlinách si všímate, ale často je už neskoro. Prípadne sa stane, že liečite rastlinu na inú chorobu, ako má v skutočnosti. Dôležité je, aby ste získali ešte ďalšie skúsenosti.
7 až 8 správnych odpovedí

Môžete byť so svojím výkonom spokojný. Ak ste len amatérsky pestovateľ a dosiahli ste takýto počet správnych otázok, vaša záhrada má veľmi dobrého ochrancu a opatrovateľa.
9 až 10 správnych odpovedí

šťastný záhradkár

Skvelý výsledok! Ste veľmi starostlivý, ale aj skúsený záhradkár. Viete na prvý pohľad diagnostikovať nielen stav rastliny, ale aj ochorenie, ktorým trpí. Dbáte o ekologické riešenie problému – vždy, ak je to možné.

Zdieľajte svoj výsledok:

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.