Slimák v komposte
Zdroj: istock.com

Našli ste v komposte slimáky? Je potrebné ich odtiaľ odstrániť?

Po období vlhkého počasia sa môže stať, že si v záhrade všimnete podstatne viac slimákov, ako keď je sucho. Pravdou je, že tam boli po celý čas a čakali, kým sa nezmenia vonkajšie podmienky. To znamená, kým sa nezvýši vlhkosť. Ukrývajú sa v štrbinách, pod tehlami, kameňmi a kusmi dreva. Čo robiť, ak ich nájdete aj v komposte?

Kopy kompostu sú ďalším miestom, kde veľmi pravdepodobne nájdete slimáky, pretože je tam dostatočná vlhkosť a množstvo živín. Pre záhradkárov toto zistenie prináša dve zaujímavé otázky: Ako ich odtiaľ dostanem? A je potrebné ich vôbec z kompostu vyhnať?

Prečo máte v komposte slimáky?

Prečo vlastne lezú do kompostu? Odpoveď je jednoduchá: väčšina slimákov sú bylinožravce, ktoré sa plazia po vašej záhrade a ochutnávajú z jednotlivých plodín. Slimáky, ktoré priťahuje kompost, sú však trochu iné. Sú to doslova „odborníci na omrvinky“ – živia sa odumretými a rozpadajúcimi sa rastlinnými materiálmi, zbožňujú ochutnávanie vädnúcich rastlín a rozmočeného kuchynského odpadu.

Slimák v komposte
Zdroj: istock.com

Ak pravidelne nachádzate vo svojom komposte viac ako hrsť slimákov, je to pre vás dôležitá informácia. Znamená to, že váš kompost je priveľmi mokrý. Ak chcete problém vyriešiť, pridajte viac hnedých materiálov, ako sú suché listy, kartón, piliny alebo nastrúhané drevo. Tak vyvážite zelené časti z vašej kuchyne a trávnika. Nezabudnite kompost dôsledne poprehadzovať, čím ho prevzdušníte.

Je potrebné slimáky z kompostu odstrániť?

Niektorí záhradníci sa obávajú, že rozhádzaním kompostu na záhrade rozhádžu po nej aj slimáky a slimačie vajíčka. Je dobré vedieť, že slimáky zaujíma predovšetkým čerstvo pridaná organická hmota na povrchu kompostu. Hotový kompost, ktorý je v nižších vrstvách, obsahuje pre nich menej potravy, takže nemajú oň záujem. Vajíčka v komposte tiež nemajú veľkú šancu na úspech, pretože ich pravdepodobne zožerú chrobáky a ďalší predátory, prípadne ich stlačí váha kompostu.

Slimačie vajíčka v komposte
Slimačie vajíčka v komposte. | Zdroj: istock.com

Ako sa zbaviť slimákov?

Okrem individuálneho vyberania neexistuje spôsob, ako sa zbaviť slimákov v kompostovom koši. Nikdy nepoužívajte do kompostu žiadne pesticídy proti slimákom, pretože tie zabijú aj iné prospešné tvory, ktoré sú nevyhnutné pre proces kompostovania. Radšej ich prijmite ako súčasť vášho kompostovacieho tímu. Slimáky v komposte poskytujú dôležitú službu – prehrabávajúc sa v kuchynskom a záhradnom odpade robia z neho hodnotný skvalitňovač pôdy. Niektorí záhradkári dokonca odstraňujú slimáky zo záhrady a pridávajú ich do hromady kompostu.

Existujú aj mäsožravé slimáky

Napríklad slizniak veľký (Limax maximus) je nenápadný všežravec, ktorý preukázateľne znižuje počet škodlivých druhov slimákov. Žerie nielen rastlinnú hmotu, ale likviduje aj zvyšky mŕtvych zvierat, vrátane iných slimákov. Dokonca mu chutia aj slimačie vajcia. Nie je teda všetko také čiernobiele, ako na prvý pohľad vyzerá.

slizniak veľký
Slizniak veľký | Zdroj: istock.com

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

  1. Roman says:

    Najlepší spôsob ako sa zbaviť slimákov, ja mať na záhrade ježka. Ten vám to tam vyčistí od všetkých škodcov, vrátane slimákov, lebo ježko je mäsožravec a úrody sa ani nedotkne. Ježko je najlepší pomocník v záhrade.

  2. Johny says:

    Ježko môže zbaviť záhradu slimákov, ale zožerie aj množstvo dážďoviek, ktoré v záhrade potrebujeme. Stačí sa večer s lampášom pozrieť do záhrady a uvidíme, koľko dážďoviek je povyliezaných. Každá minca má dve strany!

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje