image 25177 25 v1
Galéria (6)

Chránime izbovú zeleň – najčastejšie choroby a škodce

Izbové rastliny sú v zime neraz jedinou zeleňou, ktorú máme vo svojej blízkosti. O to viac by nám malo záležať na tom, aby boli zdravé. Napriek správnej starostlivosti sa však môžu objaviť choroby a škodce. Čo robiť v takom prípade? 

Galéria

Izbové rastliny - choroby a škodce - 01_thinkstock_cz_119883413
Izbové rastliny - choroby a škodce - 02_thinkstock_cz_126437285
Izbové rastliny - choroby a škodce - 03_thinkstock_cz_498029701
Izbové rastliny - choroby a škodce - 04_thinkstock_cz_137919337
Izbové rastliny - choroby a škodce - 05_Jaga

Izbové rastliny citlivo reagujú na nepriaznivé pestovateľské podmienky – na nedostatok svetla a vzdušnej vlhkosti, nepravidelnosť zavlažovania, nedostatok živín, ale aj na časté zmeny stanovišťa, prievan či blízkosť tepelných zdrojov. Oslabené rastliny potom častejšie napádajú choroby a škodce. Príznaky, že niečo nie je v poriadku, sú viditeľné hneď. Rastlina je menej vitálna, môže byť povädnutá, listy majú hnedé okraje, opadávajú kvetné puky, na listovej ploche sú viditeľné stopy pôsobenia škodcu či hubového ochorenia. Každý takýto prejav môže signalizovať niečo iné.

Vošky

Vylučujú množstvo lepkavej medovice a často sa nachádzajú na mladých výhonkoch, púčikoch a listoch. Tie môžu byť zdeformované. Vošky sú zelené, hnedé alebo čierne a dobre viditeľné. Rýchlo sa rozmnožujú. Ich likvidácia je však väčšinou jednoduchá. Okrem chémie pomáha aj postrek z mydlovo-liehového roztoku či výluh z tabaku. Pri menšom výskyte ich možno zotrieť štetcom.

ZELEň
       Stav izbovej zelene treba pravidelne kontrolovať. Je to istý druh prevencie. 

Štítničky

Nájdeme ich na spodnej strane listov, prípadne na stonkách. Ide o malé organizmy, ktoré sa podobne ako vošky živia rastlinnými šťavami. Štítničky sú hnedé, mierne vypuklé a podobne ako vošky vylučujú lepkavú tekutinu. Napadnuté izbové rastliny musíme izolovať. Pri ich menšom výskyte pomôže potretie mydlovou vodou alebo vatovou tyčinkou namočenou v 70-percentnom liehu. Pri väčšom rozsahu je efektívnejšie použiť chemický prípravok. Jeho aplikáciu treba zopakovať o 10 dní, inak sa stav rastliny nezlepší.

Roztoče

V prehriatych bytoch s nízkou vzdušnou vlhkosťou sa na izbových rastlinách často vyskytujú rôzne druhy roztočov. Zväčša sú na spodnej strane listov, sú však ťažko viditeľné, najmä v počiatočnom štádiu. Na napadnutých rastlinách sú jemné pavučinky, prípadne sivé alebo žltkasté škvrny, listy sa deformujú. Ak je rozsah poškodenia malý, stačí odtrhnúť choré listy alebo odstrihnúť celé konáriky a aplikovať ochranný chemický postrek určený na roztoče. Pomôcť môže aj zvýšenie vzdušnej vlhkosti. Pri väčšom výskyte roztočov je lepšie rastlinu vymeniť za novú.


       Zasychanie okrajov listov a tvorba škvŕn sú často prvotným príznakom napadnutia rastliny škodcom alebo ochorením.

Molice

Podobne ako väčšina živočíšnych škodcov parazitujú na spodnej strane listov (gerbera, podslnečník, ibištek). Ide o menšie biele mušky vylučujúce lepkavý sekrét. Často sa vyskytujú v skleníkoch a zimných záhradách, kde je teplo a sucho. Na listoch rastlín sú viditeľné veľké žlté škvrny. Chemický postrek treba aplikovať viackrát. Na odchyt molíc sú účinné aj žlté lepiace pásy.

Strapky

Upozornia na ne menšie striebristé škvrny a kôpky tmavohnedého trusu. Napadnuté listy časom hnednú a zasychajú. Nové jedince sa veľmi rýchlo vyvíjajú, preto postrek treba opakovať častejšie. Keď sa nezasiahne včas, väčšinou je chemická ochrana neúčinná. Prevenciou je aj sprchovanie rastlín.

       Lepkavé pásy sú účinným prostriedkom v boji proti moliciam. Foto: thinkstock.com
      

Odborník radí
Ak splníme nároky jednotlivých druhov izbových rastlín, budú odolnejšie proti chorobám a škodcom.

Príčiny chorôb

Izbové rastliny na rozdiel od záhradných netrpia množstvom chorôb. Tie, čo ich napadnú, sú obvykle dôsledkom nevhodných podmienok. K vzniku chorôb často prispieva príliš vlhký substrát, hromadenie zálievkovej vody v miske, vysoká vzdušná vlhkosť alebo chlad v kombinácii s vlhkosťou. Dôležité je odstraňovať napadnuté časti rastlín, aby sa ochorenie neprenieslo na celú rastlinu. Z povrchu substrátu treba pravidelne odstraňovať napadané kvety aj listy. Aj tie totiž môžu byť zdrojom chorôb.

Pleseň sivá

Napáda poškodené a odumreté časti rastlín. Rizikové je vlhké prostredie, nízka teplota, zle vetraná miestnosť. Toto ochorenie často postihuje senpólie (africké fialky). Rastliny vtedy treba ošetriť vhodným fungicídnym prípravkom.

Múčnatka

Často sa vyskytuje na stonkách aj listoch (na vrchnej i spodnej strane), kvetoch a kvetných púčikoch. Na začiatku sú to len malé biele škvrny. Keď ich zotrieme, zostáva po nich čierny fľak. Keď sa múčnatka rozšíri, listy sa deformujú a opadávajú. Aj tu sú príčiny podobné ako pri plesni sivej. Toto ochorenie je časté pri begóniách. V počiatočnom štádiu spoľahlivo pomôže postrek fungicídnym prípravkom na izbové rastliny.


      Proti chorobám a škodcom treba zasiahnuť ihneď po zistení prvých príznakov. Najčastejšie sú napádané listy. Foto: thinkstock.com

Čo signalizuje problém?

• zvädnutá rastlina, vlhký substrát
možná príčina: poškodenie koreňov
 zvädnutá rastlina, suchý substrát
možná príčina: nedostatok vody
• žlté listy a suchý substrát
možná príčina: nedostatok vody
• žlté listy a vlhký substrát
možná príčina: poškodenie chladom, prievan, premokrenie substrátu
• hnednutie končekov listov, opadávanie listov a ­zasychanie pukov
možná príčina: nízka vzdušná vlhkosť, málo vody
• strata farebnosti listov
možná príčina: nedostatok svetla
• množstvo listov, dlhé a krehké výhony
možná príčina: nadbytok živín, časté prihnojovanie
• dlhé, málo olistené stonky, malé listy
možná príčina: nedostatok svetla
• matné listy, príliš pomalý rast
možná príčina: nedostatok živín, malý črepník
• málo kvetov
možná príčina: nedostatok svetla
• hnijúce stonky a listy
možná príčina: nevhodné podmienky
• masívne opadávanie listov
možná príčina: prudká zmena teploty
• pokrútené okraje listov
možná príčina: príliš veľa svetla

Text: Daniel Košťál
Foto: archív redakcie, thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

  1. Monika says:

    Dobry den, mozte mi pomoct vyliecit tieto choroby rastlinky?

  2. Tomas says:

    Dobry deň prosím vás na listoch su strieborne flaky co z tym?dakujem

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.